Serwis klimatyzacji – kiedy trzeba serwisować klimatyzację?

Categories Usługi
serwis klimatyzacji

 

Serwis klimatyzacji to standardowa usługa, którą wykonują wszystkie firmy zajmujące się również jej montażem. To rutynowe zadanie, które wykonuje się w różnych przypadkach. Serwis klimatyzacji będzie nam potrzebny zarówno podczas rutynowej kontroli, jak i w nagłym wypadku. Pamiętajmy, że klimatyzatory to specjalistyczne urządzenia. O ile możemy bez problemu korzystać z nich przy pomocy panelu lub pilota, o tyle niezbędne okazuje się poproszenie o pomoc specjalistów w przypadku usterki.

Jak uniknąć usterki klimatyzatora?

Najlepszym sposobem by uniknąć usterki w naszym klimatyzatorze — jest regularne przeprowadzanie serwisów klimatyzacji. To rutynowe zadanie dla specjalistów, które przy pomocy przeglądu instalacji i samego urządzenia, pozwala na szybkie zlokalizowanie i naprawienie ewentualnych usterek lub przyczynków do przyszłych usterek. Drugą rzeczą, która jest bardzo istotna, kiedy chcemy zadbać o długą żywotność klimatyzatora — jest korzystanie z niego zgodnie z instrukcją. Jeżeli będziemy przestrzegać wszelkich zaleceń producenta oraz serwisować klimatyzację — zapobiegniemy niechcianym usterkom.

Jak wygląda serwis klimatyzacji?

serwis klimatyzacjiSerwis klimatyzacji przeprowadzany przez specjalistyczną ekipę polega na sprawdzeniu stanu technicznego urządzenia, w tym jego przewodów. Pomiarze ilości i jakości czynnika chłodzącego, a także odgrzybieniu instalacji, jeśli takowe jest niezbędne. Jeśli serwisanci zlokalizują rozszczelnienie instalacji lub błędy w pracy samego systemu — naprawią problem. Bardzo istotnym elementem serwisu jest odgrzybianie instalacji specjalnym środkiem. Ciągła cyrkulacja powietrza w przewodach pozwala na osiadanie w nich drobinek — bakterii oraz grzybów, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia. Dlatego zadaniem serwisantów jest oczyszczenie przewodów, by klimatyzator nie rozprowadzał na pomieszczenie niechcianych zanieczyszczeń. Nowoczesne klimatyzatory posiadają nawet filtry, które mają wyzbyć się zanieczyszczeń, w tym sierści z powietrza. Podczas serwisu klimatyzacji — serwisanci zajmują się także tymi filtrami.

Serwis w nagłych wypadkach

Może zdarzyć się, że klimatyzacja przestanie działać. Zwróćmy wówczas uwagę, czy okna i drzwi w pomieszczeniu są zamknięte, jeśli tak — możliwe, że problem leży w klimatyzatorze. Należy wówczas poprosić o pomoc serwis. Który zlokalizuje usterkę. Może być to problem leżący w systemie — to znaczy w samym panelu czy też pilocie odpowiadającym za ustawienia klimatyzatora. Zdarza się, że z przyczyn fizycznych lub chemicznych rozszczelnieniu ulegną części i czynnik chłodzący ulotni się. Wówczas zadaniem serwisantów będzie nie tylko nabicie klimatyzacji, ale też uszczelnienie go z powrotem. Warto więc zwrócić uwagę w czym leżał problem, by na przyszłość zapobiec ewentualnym usterkom.

Serwis klimatyzacji to podstawowy sposób na sprawdzenie jakości jego działania. Warto skorzystać z pomocy serwisantów na wiosnę — jeszcze przed upałami. Istnieją szansę na to, że nie trafimy wówczas na długie kolejki osób, które zapomniały o serwisie i uruchomiły swoje klimatyzatory w sezonie, ale jeszcze przed przeglądem. Warto też przestrzegać instrukcji obsługi klimatyzatora, by służył nam jak najdłużej. Przed uruchomieniem klimatyzatora po przerwie — należy dokonać jego przeglądu. Nie tylko ze względu na samo urządzenie, ale też na bezpieczeństwo użytkowników klimatyzacji. Po długim okresie nieużytkowania — w przewodach mogą osadzić się: roztocza, bakterie, grzyby, kurz, które negatywnie wpłyną na zdrowie człowieka. Serwisanci oczyszczą przewody i przygotują urządzenie na nowy sezon. Tak by po jego uruchomieniu użytkownicy mogli cieszyć się wysokim komfortem i odpowiednią temperaturą bez dodatkowych skutków ubocznych. Dodatkowo jeśli pojawi się jakakolwiek usterka — warto zgłosić to specjalistom, którzy doskonale wiedzą, jak ją naprawić.