Rzeczoznawca budowlany – czym właściwie się zajmuje?

Categories Budownictwo
rzeczoznawca budowlany czym się zajmuje

Rzeczoznawca budowlany pełni niezmiernie istotną i niezastąpioną funkcję – wykonuje ekspertyzy budowlane. Nie każda osoba może bowiem zostać rzeczoznawcą budowlanym, ponieważ do pełnienia takiej funkcji niezbędne jest uzyskanie m.in. tytułu zawodowego magistra inżyniera, jak i zdobycie nieograniczonych uprawnień budowlanych. 

Rzeczoznawca budowlany – czym właściwie się zajmuje?

Aby zostać rzeczoznawcą budowlanym należy również odbyć co najmniej 10 lat praktyki w dziedzinie objętej rzeczoznawstwem i niezbędne jest również bycie członkiem właściwej izby samorządu zawodowego. Wymagania są naprawdę bardzo rygorystyczne. Dzieje się tak, ponieważ na rzeczoznawcy budowlanym spoczywa naprawdę ogromna odpowiedzialność. Do przeprowadzenia ekspertyzy konieczne jest posiadanie należytej wiedzy, jak i wieloletniego doświadczenia. Opinie rzeczoznawcy muszą być wydawane z zachowaniem wszelkich wymogów i przy spełnieniu niezbędnych procedur. Rzeczoznawca powinien być odpowiedzialny i rzetelny w swojej pracy. 

Na ekspertyzę budowlaną składa się bardzo wiele prac – m.in. niezbędne jest dokonanie oględzin budynku czy wykonanie niezbędnych obliczeń i pomiarów. Ekspertyza budowlana jest dokumentem, szczegółowo przedstawiającym stan techniczny wybranego budynku. Rzeczoznawca uwzględnia w ekspertyzie np. – zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, użyte materiały, specyfikację instalacji czy jakość wykonanych prac wykończeniowych. Dzięki ekspertyzie budowlanej możliwe jest wykrycie wszelkich usterek i zaniedbań ekip budowlanych, które mogłyby w przyszłości stanowić zagrożenie dla użytkowników danego gmachu – z tego właśnie powodu rzeczoznawca jest osobą niezastąpioną. 

zadania rzeczoznawcy budowlanego

Rzeczoznawca budowlany – kiedy jest potrzebny?

Rzeczoznawca potrzebny jest zawsze wtedy, gdy zachodzi konieczność przeprowadzenia ekspertyzy budowlanej. Ekspertyzę budowlaną wykonuje się z różnych powodów. Rzeczoznawca jest potrzebny, gdy niezbędna jest weryfikacja czy konstrukcje budowlane zostały wykonane zgodnie z założeniami, wymaganiami i przede wszystkim prawem budowlanym. Ekspertyzę przeprowadza się m.in. podczas zakupu budynku mieszkalnego lub użytkowego. Z fachowej pomocy rzeczoznawcy budowlanego powinny skorzystać osoby, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia – np. nie są obeznane z przepisami prawa budowlanego. Przed zakupem każdego budynku niezbędne jest bowiem skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy, który pomorze wycenić nieruchomość, dokona wnikliwych oględzin, wykona niezbędne obliczenia i finalnie sporządzi ekspertyzę budowlaną. 

Ekspertyza budowlana konieczna jest również wtedy, gdy właściciele budynku chcą zmienić sposób użytkowania lub planują przeprowadzenie różnego rodzaju prac modernizacyjnych. W takim przypadku także niezbędne jest skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy, który przeprowadzi fachową ekspertyzę budowlaną. 

Przeprowadzenie ekspertyzy budowlanej jest konieczne również wtedy, gdy są podejrzenia, że mogły zaistnieć okoliczności, które były odstępstwami od norm formalnych. Tyczy się to sytuacji, gdy doszło do różnego rodzaju uszkodzeń, pęknięć, ugięć, przemieszczeń i wielu innych. Rzeczoznawca jest też niezbędny, gdy w budynku doszło do np. pożaru. W tego typu przypadkach rzeczoznawca budowlany sporządza ekspertyzę budowlaną, dzięki której możliwe jest znalezienie przyczyny problemu. 

Rzeczoznawca budowlany – czym powinien się wyróżniać?

Warto wybrać rzeczoznawcę, który oferuje szeroki zakres usług i wyróżnia się fachowym podejściem do klienta. Rzeczoznawca budowlany powinien sprawnie wykryć usterki, jeśli takie są, podać ich przyczynę i zaproponować rozwiązanie, które pozwoli na zniwelowanie problemu. Właśnie z tego powodu warto postawić na profesjonalistę, który posiada wieloletnie doświadczenie i zna się na swoim fachu. Wielu rzeczoznawców, oprócz przeprowadzania ekspertyz budowlanych, oferuje też projektowanie obiektów, skanowanie betonu, badanie wilgotności/temperatury/nośności stropu, doradztwo techniczne, inwentaryzacje budowlane i konstrukcyjne czy nadzory inwestorskie lub kierownictwo budów. Im większe kompetencje rzeczoznawcy budowlanego, tym większa szansa na to, że wybrana osoba dobrze wykona dane zlecenie.