Rozwój w karierze lekarskiej – z jakich źródeł korzystać?

Categories Zdrowie
medycyna

Stały rozwój zawodowy jest wpisany w praktycznie każdą branżę – przy czym można śmiało powiedzieć, że w przypadku lekarzy jest on wręcz obowiązkowy, jako że odpowiadają oni za życie i zdrowie swoich pacjentów. W poniższym tekście odpowiadamy na pytanie o to, jak ważny jest stały rozwój kompetencji wśród lekarzy i gdzie mogą oni szukać rzetelnej wiedzy?

Dlaczego lekarze powinni się wciąż rozwijać?

Udzielanie pacjentom rzetelnych informacji

We współczesnych czasach ludzie, gdy coś im dolega, bardzo chętnie korzystają z porad doktora Google. Ma to swoje dobre i złe strony. Zakładając teoretycznie, że dbają oni o pozyskiwanie informacji z wiarygodnych źródeł, może to mieć nawet swoje plusy, jeśli chodzi o poszerzanie wiedzy. Najczęściej jednak zamieszczane w sieci porady to niewiele warte internetowe mądrości, które niezbyt pokrywają się z rzeczywistością. Zadaniem lekarza jest więc wyprowadzić pacjentów z błędów i zapobiec szkodliwym konsekwencjom.

Szybka reakcja na nowoczesne rozwiązania

Jak wszyscy wiemy, studia medyczne potrafią trwać wyjątkowo długo, jako że jest to zawód szczególnie ważny i odpowiedzialny, zdobywana wiedza wymaga więc dokładnego zgłębienia. Ma to jednak swoje minusy. Nowe technologie i metody leczenia pojawiają się coraz szybciej, a programy edukacyjne uczelni państwowych nie są w stanie za tym nadążyć. Ponadto zajęcia na uczelniach potrafią zabrać dużo czasu, jaki można poświęcić na praktykę zawodową. Alternatywą stają się więc kursy, które można coraz częściej przerabiać w formie zdalnej, we własnym tempie i to w zaledwie kilka dni przyswoić sobie najważniejsze informacje.

Lepsze dopasowanie do rynku pracy

Wszyscy wiedzą już, że trzymanie się jednego stanowiska w tej samej placówce aż do emerytury nie jest zbyt rozsądnym podejściem. Jest tak dlatego, że jest to postawa zniechęcająca do rozwoju, a gdy już dojdzie do utraty pracy, wówczas trudniej będzie spełnić aktualne wymagania pracodawców. Dlatego też, zerkając od czasu do czasu na ogłoszenia o pracę w część związaną z wymaganiami, możliwe będzie rozeznanie się w najbardziej pożądanych na rynku kompetencjach i zadbanie o ich rozwój.

Jak poszerzanie wiedzy wpływa na rozwój kariery zawodowej?

Dzisiaj poszukiwanie odpowiedniego lekarza, szczególnie wśród młodszego pokolenia, zaczyna się od sprawdzenia opinii, referencji i certyfikatów. Jest to pierwszy stopień zagwarantowania sobie wyboru odpowiedniego specjalisty. Jednak w poszerzaniu kompetencji nie chodzi jedynie o wyklejanie ściany certyfikatami. Najnowsza wiedza prosto z kursów pozwala lepiej zrozumieć problemy współczesnych pacjentów.

Obecnie pacjenci odwiedzający placówki medyczne mają dużo większe wymagania, jeśli chodzi o wiedzę lekarzy, a także o traktowanie. Coraz częściej zdarza się świadome upominanie się o przestrzeganie praw pacjenta, dlatego też pacjenci dużo chętniej odwiedzą lekarza dbającego o swój rozwój zawodowy – kojarzy się to z nowoczesnym i otwartym podejściem do pacjenta.

W jakich źródłach warto szukać wiedzy medycznej?

Obecnie istnieje szeroki dostęp do wiedzy w formie artykułów, książek i kursów, z jakich można korzystać o dowolnej porze. Skąd jednak wiadomo, że są to źródła godne zaufania? W przypadku tekstów poświęconych założonym zagadnieniom medycznym warto zaufać publikacjom innych renomowanych lekarzom, kupować książki medyczne z zaufanego wydawnictwa, napisane przez osoby znane w środowisku medycznym. 

Z książek tego typu mogą z powodzeniem korzystać również pacjenci – coraz częściej nawet profesjonalne publikacje są napisane w taki sposób, aby z powodzeniem wiedzę mogły czerpać z nich również osoby niepracujące w sektorze medycznym. 

medycyna

Szkolenia medyczne – czy warto z nich skorzystać?

Obok artykułów, sympozjów i książek, szkolenia medyczne są skonstruowane tak, aby korzystanie z nich nie utrudniało wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Ich prowadzeniem zajmują się najlepsi specjaliści, umożliwiając interakcję pomiędzy uczestnikami, a także pomagając w pogłębianiu wiedzy poprzez analizę interesujących przypadków w medycynie.