Rower elektryczny czy skuter – co wybrać?

Categories Produkty i towary
skuter

Na naszych drogach pojawia się coraz więcej różnego typu pojazdów, które mają szybko i bezproblemowo przewieźć z punktu A do B. Rowery elektryczne lub skutery to jedne z tych propozycji, które są szczególnie cenione za dostępność ekonomiczną oraz funkcjonalność, szczególnie w zakorkowanych i zatłoczonych miastach.

Rowery elektryczne i skutery – podobieństwa oraz różnice

Rowery elektryczne czy skutery to podobne pojazdy, jednak warto dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją, aby wiedzieć, który z nich będzie idealnie odpowiadał konkretnym potrzebom. Mówiąc o tym, co łączy, warto wspomnieć, że oba są bardzo łatwe w wykorzystaniu i każdy szybko może nauczyć się na nich jeździć. Do tego są stosunkowo lekkie, mobilne, łatwe w przenoszeniu, czyli poradzą sobie z nimi nawet osoby, które nie mają rozbudowanej muskulatury. Te jednoślady produkowane są w wielu różnorodnych wersjach i z różnorodnymi specyfikacjami. Nie można odmówić im wygody poruszania się po drodze, świetnie sprawdzą się na drogach asfaltowych i utwardzonych, bez większych wybojów.

Przechodząc do różnic należy wspomnieć, że rowery elektryczne działają na ładowane baterie, zatem nie wykorzystują paliwa. Skutery zaś występują zarówno w wersjach na prąd, ale też bardzo często na benzynę. Należy albo pilnować pełnego baku, ale poziomu naładowania baterii. O ile stacje paliw są niemal wszędzie i tankowanie zajmuje chwilę, dla niektórych może być problem znalezienie gniazdka oraz czekanie na uzupełnienie ubytku w akumulatorze. Odmienność widać też gołym okiem. 

Obie te maszyny wyglądają inaczej, mają inne koła, inaczej się siedzi, kieruje czy trzyma nogi. To wszystko wpływa na wygodę podczas użytkowania, pielęgnację czy konieczność posiadania dodatkowych akcesoriów, jak np. kasków. Finalnie różne są także koszty zakupu, serwisowania oraz ceny utrzymania.

Prawo do jazdy po drogach publicznych – skuter a rower elektryczny

Niezwykle istotnym aspektem jest kwestia prawna, zarówno gdy mowa o skuterach, jak też o przepisach określających rowery elektryczne. Co do pierwszego, tutaj kluczowy czynnik to pojemność silnika. Do kierowania modelami o maksymalnej prędkości 45 km/h oraz z pojemnością do 50 cm³ nie trzeba posiadać prawa jazdy. Zatem, gdy te wskaźniki rosną, wówczas konieczny jest odpowiedni dokument. Jeśli pojemność silnika ma od 125 do 150 cm³ wówczas wymagana jest kategoria A1 lub A. Osoby posiadające kategorię B mogą jeździć tego typu pojazdami bez dodatkowych uprawnień, ale tylko, jeśli posiadają je co najmniej od trzech lat. 

Rowery elektryczne wymagają, podobnie jak te tradycyjne, karty rowerowej, a od użytkowników pełnoletnich dowodu osobistego

Różnica w osiągach – rowery elektryczne i skutery

Skutery często kojarzone są z małymi maszynami, które niepostrzeżenie jadą i wyglądają dość łagodnie. Oczywiście im mniejsza pojemność silnika, tym możliwa prędkość maksymalna mniejsza, stąd duży rozstrzał w tej kwestii. Te najmniejsze często mogą jechać najwyżej do 50 km/h, a bardziej rozbudowane niekiedy osiągają nawet około 200 km/h. Rowery elektryczne zgodnie z prawem mogą osiągać prędkość do 25 km/h. 

Jakie są koszty ładowania/paliwa?

Koszty ładowania czy paliwa to oczywiście kwestia ruchoma i zależna od rynkowych stawek. Można orientacyjnie podać ceny, jednak warto na bieżąco śledzić, jak zmieniają się stawki. Rowery elektryczne posiadają baterie, które trzeba ładować i pełne naładowanie kosztuje około 1 zł, co umożliwia przejechanie około 100 km. Z drugiej strony ceny za przejechanie takiej samej odległości na skuterze, to orientacyjnie około 3 litrów, wówczas koszt może wynieść nawet około 20 zł.

Rowery elektryczne czy skuter – co lepsze do jazdy po mieście

Skutery świetnie nadają się do jazdy po mieście, ponieważ ich gabaryty sprawdzą się na zakorkowanych ulicach, tam gdzie jest wąski przejazd czy niewiele miejsca do parkowania. Jednocześnie są zwrotne i łatwe w obsłudze. Podobne zalety posiadają rowery elektryczne, które jednak mogą okazać się bardziej praktyczne, gdyż mogą wjechać wszędzie tam, gdzie tradycyjny rower. Zatem nie muszą poruszać się po drodze, ale są też np. ścieżki rowerowe. Stąd też wiele osób uważa je za bardziej przydatne i szybsze w mieście, gdzie jest wiele sygnalizacji świetlnej i wąskich jednokierunkowych tras.

Podczas zakupu warto wziąć pod uwagę własne potrzeby, przyzwyczajenia oraz upodobania i na podstawie zebranych informacji podjąć decyzję o zakupie. Rowery elektryczne i skutery to dwie opcje, choć podobne, to jednak posiadają w mieście inny status oraz inne prawa.