Profilaktyka stomatologiczna – na czym polega?

Categories Zdrowie

Przyczyną większości problemów dotyczących zębów oraz tkanek otaczających są bakterie. Nie ma możliwości całkowitej eliminacji tego typu drobnoustrojów, ale można znacząco ograniczyć ich populację, a także skutecznie chronić zęby przed ich szkodliwym działaniem.

Pierwszą linię obrony stanowi profilaktyka domowa. Z pojęciem tym wiążą się wszelkie czynności higienizacyjne, które można przeprowadzić samodzielnie. Najczęstszym pytaniem, jakie słyszy dentysta od pacjentów, jest:, „ Jaką pastę do zębów Pan poleca?” Zazwyczaj z dozą uśmiechu odpowiadam, że każdą… byle tylko regularnie stosowaną….

Wizyta u stomatologa

W tym miejscu dochodzimy do sedna sprawy, czyli nauki właściwej higieny jamy ustnej. Choć może wydawać się to zabawne, prawidłowego mycia zębów trzeba się nauczyć jak prawie wszystkiego w życiu. Każdy pacjent na pierwszej wizycie przechodzi dokładny instruktaż dotyczący higieny jamy ustnej. Po szczegółowym badaniu stomatologicznym omawiane są takie tematy jak:

  • Dobór właściwej szczoteczki do mycia zębów.
  • Czy lepsza jest szczoteczka ręczna czy elektryczna?
  • Jak często należy wymieniać szczoteczkę?
  • Dobór odpowiedniej pasty do zębów w zależności od problemów pacjenta.
  • W jaki sposób myć zęby, jak często, jaką technikę wybrać?
  • Czy warto stosować profesjonalne płukanki stomatologiczne?
  • Kiedy stosować nić dentystyczną, kiedy szczoteczkę między zębową, a może irygator?
  • Czy warto czyścić język?
  • Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z ust?
  • Co to jest Halitoza?
  • Jak skutecznie przeprowadzić fluoryzację w domu?

Leczenie u stomatologa

Drugą linię obrony stanowi profilaktyka profesjonalna, która obejmuje szereg zabiegów wykonywanych w gabinecie. Niedociągnięcia we właściwym myciu zębów i skutecznym usuwaniu płytki bakteryjnej, z biegiem czasu skutkują wysyceniem jej solami mineralnymi i powstaniem kamienia nazębnego. Złogi kamienia nazębnego i flora bakteryjna, która kryje się pod nim, powodują ostre lub przewlekłe stany zapalne przyzębia, a w konsekwencji redukcję ilości kości otaczającej ząb i jego utratę. Skuteczną formą pomocy jest zabieg zwany skalingiem, czyli mechanicznym usunięciem kamienia nazębnego nad i pod dziąsłowego.

Skaling wykonywany jest przy użyciu ultradźwięków, dzięki czemu zabieg jest szybki i bezbolesny. Wykorzystanie nowoczesnego urządzenia z odrębnym źródłem światła LED oraz szerokiemu wyborowi precyzyjnych końcówek roboczych, zapewnia perfekcyjną dokładność. W wyjątkowych przypadkach, kiedy konieczna jest większa ingerencja w tkanki przyzębia, zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, by zapewnić pełen komfort pacjentowi.

Następnym etapem jest piaskowanie zębów. Jest to zabieg higienizacyjny, podczas którego przy pomocy specjalnego proszku oraz wody pod ciśnieniem, zęby są dokładnie doczyszczane z wszelkich osadów po kawie czy herbacie, nalotów nikotynowych i pozostałości po kamieniu nazębnym.

Kolejny etap to dokładne polerowanie powierzchni zębów oraz korzeni przy pomocy odpowiedniej pasty i szczoteczki. Procedura ta nazywana jest polishingiem. Polerowanie zapewnia idealną gładkość powierzchni, znacząco utrudniając kolonizację przez drobnoustroje. Jest to czynność, której nie wolno pominąć, bo zgodnie z powiedzeniem „ Nie ma skalingu bez polishingu”. Kiedy zęby są już gruntownie oczyszczone, zostają zabezpieczone przy pomocy lakieru fluorkowego.

Lakierowanie, bo tak nazywa się kolejny etap profesjonalnej higienizacji, możliwy jest dzięki połączeniu odpowiedniego nośnika, który doskonale przylega do powierzchni zęba i wysokiej zawartości fluoru w nim rozpuszczonego. Lakiery fluorkowe stanowią najlepszą formę zabezpieczenia przed próchnicą. Odpowiednia dawka fluoru może utrzymać się przez dłuższy czas na powierzchni zębów, mogą zajść tam odpowiednie reakcje chemiczne, które upraszczając temat prowadzą do wzmocnienia zębów.


Wpis powstał przy współpracy z gabinetem Podralscy z Gdańska: http://podralscy.pl.