Powody dla których warto wykonywać badania profilaktyczne

Categories Zdrowie

Czy zgodziłbyś się ze stwierdzeniem, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć? Regularne badania kontrolne to szansa na ochronę zdrowia przed pogorszeniem i ratunek w kryzysowych sytuacjach. Dlaczego nie powinieneś z nich rezygnować? Jakim badaniom profilaktycznym warto się poddać? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czym są testy przesiewowe i dlaczego warto poświęcić na nie czas?

Badania przesiewowe nazywane również skriningowymi to szczególny rodzaj testów diagnostycznych, które przeprowadza się u osób niewykazujących objawów choroby. Niektóre z nich zalecane są wszystkim członkom populacji, inne jedynie osobom należącym do grupy ryzyka. Badanie osób nie doświadczających dolegliwości chorobowych może wydawać się dziwne, jest jednak konieczne.

Wiele ciężkich chorób przewlekłych rozpoczyna się fazą bezobjawową. W tym stadium pacjent nie ma żadnych przesłanek, by twierdzić, że z jego zdrowiem coś jest nie tak. Jednocześnie to właśnie w tej fazie istnieje największa szansa na pełne wyleczenie i zminimalizowanie cierpienia związanego z chorobą. Czasami pacjenci rezygnują z wykonania badań profilaktycznych ze strachu przed ewentualnym pozytywnym wynikiem i zmianami, jakie przyniesie on w ich życiu. W rzeczywistości jednak wczesne wykrycie choroby pozwala na szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu.

Badania profilaktyczne, które możesz wykonać we własnym domu

Drugim powodem, dla którego Polacy wykonujący badania profilaktyczne wciąż należą do mniejszości, jest zwykła ludzka niechęć do robienia sobie zachodu. Postaramy się więc zawalczyć z mitem, że dbanie o swoje zdrowie zawsze wymaga od nas dużej ilości czasu, pieniędzy i wysiłku. Czy wiesz, że niektóre badania profilaktyczne możesz samodzielnie wykonać w domu?

Biorąc zwyczajny codzienny prysznic, panie mogą dokładnie przebadać palcami swoje piersi w poszukiwaniu guzków lub stwardnień. Tak samo panowie powinni postępować ze swoimi jądrami. W jednym i drugim przypadku badanie powinniśmy powtarzać przynajmniej raz w miesiącu.

Po zakupieniu odpowiedniego sprzętu, w zaciszu własnych czterech ścian możemy również dokonywać pomiarów swojego ciśnienia. Nasze życie zawodowe często wiąże się ze stresem, który przyczynia się do powstawania nadciśnienia. Warto pamiętać, że w istocie to bardzo poważne schorzenie wyniszczające nerki i serce, dlatego dobrze jest w porę zorientować się, że zaistniała potrzeba konsultacji z lekarzem.

Inne zalecane badanie profilaktyczne

Badania profilaktyczne mogą uratować nam życie poprzez wykrycie nowotworu w stadium, w którym nie stanowi jeszcze śmiertelnego zagrożenia. Jakie testy powinniśmy wykonywać regularnie? W tej sekcji postaramy się dokładnie je opisać. Zastanawiasz się, gdzie wykonć badania przesiewowe w abonamencie, takim jak np.  Medicover w Jeleniej Górze? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą centrum medycznego Zabobrze.

Cytologia

Cytologia to badanie, które zaleca się wszystkim kobietom po 25. roku życia. Polega ona na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Wydzielinę zawierającą komórki błony śluzowej pobiera się za pomocą specjalnej szczoteczki. Następnie trafia ona do laboratorium, którego pracownicy pod mikroskopem sprawdzą, czy komórki mają odpowiedni rozmiar i kształt.

Morfologia

Morfologia polega na pobraniu od pacjenta próbki krwi i zbadaniu, czy wszystkie jej składniki (na przykład cukier albo hemoglobina) są na prawidłowym poziomie. To badanie pozwala na określenie ogólnej kondycji naszego organizmu. Morfologię powinno się wykonywać raz do roku. Na badanie należy zgłosić się na czczo.

Lipidogram

By zapobiegać rozwinięciu się miażdżycy w naszych naczyniach krwionośnych, powinniśmy sprawdzić, czy poziom obecnych w organizmie tłuszczów pozostaje w normie. W ramach lipidogramu dokonuje się pomiaru ilości pozytywnego cholesterolu HDL, niepożądanego cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Lipidogram powinien być przeprowadzany co 3 do 5 lat u kobiet i mężczyzn powyżej 25 roku życia.

Dermatologiczne badanie zmian skórnych

Na naszej skórze często pojawiają się nowe pieprzyki. Większość z nich to niegroźne zmiany, ale musimy pamiętać, że długie przebywanie na słońcu może wiązać się z rozwinięciem czerniaka. Czerniak ma zazwyczaj nieregularny kształt i koloryt. Wyróżnia się także podniesieniem względem poziomu skóry. Niepokojące zmiany należy przynajmniej raz w roku konsultować z lekarzem specjalizującym się w dermatologii.