Podstawowe elementy układu centralnego smarowania

Categories Maszyny i urządzenia
zestaw-kalamitek-maxi

Tarcie to jedna z najczęstszych przyczyn usterek wielu maszyn i urządzeń składających się na linię produkcyjną i jeden z głównych powodów przestojów w zakładach przemysłowych. Zapobieganie ocieraniu się o siebie kluczowych elementów poprzez stosowanie odpowiednich środków smarnych jest znane w przemyśle od lat, a dzięki wynalazkom takim jak układy centralnego smarowania, ich dozowanie staje się dziś jeszcze łatwiejsze i bardziej precyzyjne. Stosowane właściwie w każdej branży przemysłu, układy centralnego smarowania stanowią dziś podstawę płynnej pracy linii produkcyjnych i klucz do wydajności i ciągłości produkcji. Czym są układy centralnego smarowania, jakie są ich podstawowe elementy i jakie korzyści niesie ze sobą ich stosowanie?

Czym są układy centralnego smarowania?

Ręczne doprowadzanie środków smarnych do istotnych elementów stykowych maszyn i urządzeń przemysłowych może być skuteczne jedynie w jednorazowych, odizolowanych przypadkach. Dostęp do tego typu punktów w trakcie pracy maszyn byłby nie tylko niebezpieczny, ale często wręcz niemożliwy. Zastosowanie układów centralnego smarowania eliminuje to utrudnienie dzięki swojej unikalnej konstrukcji. Pompa dozuje smar do układu, by ten następnie dotarł odpowiednimi przewodami do punktów wymagających smarowania i tam został dostarczony precyzyjnie w punkt smarny w określonej odgórnie ilości. Co istotne, proces dostarczania środków smarnych przez układ centralnego smarowania może odbywać się okresowo lub w trybie ciągłym, zależnie od potrzeb danej maszyny i rodzaju zastosowanego układu.

Podstawowe elementy układu centralnego smarowaniaolejarka-premium-500ml-hdpe

Wspomniane wcześniej pompy oraz przewody to główne elementy budowy układu centralnego smarowania. Aby ten mógł działać jednak w pełni konieczne jest zastosowanie także innych elementów, takich jak rozdzielacze, zawory bezpieczeństwa, elementy pompujące, czy wszelkiego rodzaju złączki.

Ich głównym i wiodącym producentem jest dziś marka Lincoln, która od lat zajmuje się produkcją układów centralnego smarowania i wszelkiego rodzaju akcesoriów związanych ze smarowaniem maszyn i urządzeń przemysłowych. Układy bazujące na osprzęcie marki Lincoln to przede wszystkim gwarancja jakości, będąca skutkiem wieloletniej pracy i udoskonalania elementów tak, by praca w fabrykach mogła przebiegać sprawnie i pod pełną kontrolą.

Każdy zakład korzystający z urządzeń mechanicznych powinien zadbać o odpowiednie nasmarowanie swoich maszyn, a to oznacza nie tylko stosowanie wyspecjalizowanych układów centralnego smarowania, ale też zainwestowanie w akcesoria smarowe takie jak smarownice, olejarki czy różnego rodzaju środki smarne, które umożliwią działanie nawet w momencie awarii układu smarowania.

A skoro o środkach smarnych mowa, firma Nils jest globalnym liderem produkcji środków smarnych usprawniających działanie mechanizmów maszyn produkcyjnych w niemalże każdej branży przemysłu. Ze względu na wysokie wymagania techniczne i bezpieczeństwa, marka Nils z roku na rok udoskonala swoje produkty, zapewniając dziś szeroka ofertę środków biodegradowalnych, nietoksycznych i niekorodujących. To właśnie one, przystosowane także do stosowania w centralnych układach smarowania, wpływają na płynne działanie twojej produkcji.

Zalety korzystania z centralnych układów smarowaniamanometr

Redukowanie szkodliwego dla wszelkiego rodzaju mechanizmów tarcia to główny aspekt, którego eliminacją zajmują się układy centralnego smarowania. Stosowanie odpowiednich środków smarnych współgrających nie tylko z danym rodzajem układu, ale też konkretnymi potrzebami maszyny zapewnia znaczące zmniejszenie awaryjności maszyn, a tym samym płynność ich działania i ciągłość pracy linii produkcyjnej.

Centralne smarowanie ma więc znaczący wpływ na obniżenie kosztów związanych z ewentualnymi naprawami urządzeń przemysłowych, a jednocześnie obniża koszty ich eksploatacji na co dzień. Precyzyjne dozowanie to też sposób na uniknięcie efektu odwrotnego do tarcia, a więc nadmiernego przesmarowania mechanizmów maszyny, które w rezultacie może również doprowadzić do awarii. Zwiększenie efektywności pracy maszyn poprzez zmniejszenie czasu ich przestoju, zwiększenie ich wydajności oraz prędkości, a także obniżenie ogólnych kosztów operacyjnych to główne zalety korzystania z układów centralnego smarowania.

Kto z nich korzysta?

Podstawową grupą, do której kierowane są układy centralnego smarowania są oczywiście przedstawiciele zakładów produkcyjnych i fabryk, w których prawidłowe nasmarowanie elementów maszyn ma ogromny wpływ na wydajność i efektywność pracy całego przedsiębiorstwa. Poza środowiskiem fabryk, układy centralnego smarowania stosuje się także w ciągnikach i autobusach, koparkach, ładowarkach i innych maszynach roboczych, a także w maszynach rolniczych, budowlanych i górniczych.