Podsłuch – gdzie może być zamontowany i jak go znaleźć?

Categories Maszyny i urządzenia

Podsłuchy są urządzeniami popularnymi, do których dostęp ma właściwie każdy. Mogą być montowane w bardzo różnych miejscach i ze względu na swoje przeznaczenie, często jest je bardzo trudno zauważyć.Jeśli chcesz się upewnić, że osoby przebywające w poszczególnych pomieszczeniach nie są podsłuchiwane oraz być w stanie wykryć podsłuchy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym piszemy o miejscach montowania podsłuchów i o tym, w jaki sposób można je znaleźć.

Zakładanie podsłuchów

W czasie, w którym specjalistyczne urządzenia są dostępne dla każdego i wykorzystywane do różnych celów warto wiedzieć, z jakiego powodu ludzie montują podsłuchy, kto jest na to najbardziej narażony oraz w jaki sposób można te podsłuchy znaleźć, czyli gdzie mogą być one zamontowane. Po pierwsze, podsłuchy są stosowane z różnych powodów, ale ich celem jest zdobycie jakiejś informacji. Osoby, które chcą ją uzyskać, czasami potrzebują jej dla własnej świadomości, np. kiedy podejrzewają kogoś o nieuczciwe zachowanie wobec siebie, a innym razem chcą ją wykorzystać przeciwko tej osobie.
Podsłuchy są zakładane również po to, aby zdobyć dowód na czyjąś winę lub aby dowiedzieć się czegoś, co może zaszkodzić reputacji jakiejś osoby czy instytucji. Z tego względu osobami najbardziej narażonymi na podsłuchiwanie w ten sposób są osoby o wysokim statusie społecznym, osoby powszechnie znane, zarządzające firmami czy instytucjami publicznymi, a także osoby prowadzące innego rodzaju działania, którym sprzeciwiają się inni, lub które stanowią sporą konkurencję.

mężczyzna rozmawiający przez telefon

Gdzie montuje się podsłuchy?

Z tego względu, że podsłuch ma być niewidoczny i dyskretny, jest montowany w wymyślnych miejscach, do których nikt na co dzień nie zagląda, które nie przyciągają wzroku lub wręcz przeciwnie – które są przedmiotami codziennego użytku i są tak oczywiste, że nikomu nie przyszłoby do głowy, że mogą służyć jako miejsce na podsłuch. Do tych niewidocznych miejsc należą wszelkie kąty, wnęki, dekoracje, rośliny czy też innego rodzaju sprzęty lub trudno dostępne miejsca, w których podsłuch nie rzuca się w oczy. Z kolei do grupy przedmiotów używanych codziennie możemy zaliczyć długopisy, telefony, laptopy czy naczynia, a to tylko kilka przykładów.

Jak wykryć podsłuch?

Jeśli chcesz upewnić się, że w miejscu, z którego korzystasz, nie ma podsłuchów, możesz zacząć od sprawdzenia, czy wszystkie przedmioty, które się tam znajdują, są przez Ciebie używane lub przynajmniej wybrane. Jeśli pojawił się tam nowy kubek, którego nie powinno w tym miejscu być, bo nikt go nie używa, może to być dobry trop. Warto też przyjrzeć się zachowaniu ludzi przebywających w danym miejscu – czy w jakiś sposób ich standardowy sposób bycia się zmienił? Czy widujesz ich częściej, chociaż nie ma ku temu konkretnego powodu? Jeśli tak jest, może to oznaczać, że kontrolują oni urządzenie, które umieścili w danym pokoju.
Warto jednak pamiętać, że takie sprawdzanie potencjalnych podejrzanych i przyglądanie się każdemu przedmiotowi może równie dobrze nic nie przynieść, a stracisz na tym sporo czasu. Jeśli podejrzewasz, że ktoś Cię podsłuchuje lub prowadzisz duży biznes i masz świadomość, że ktoś może chcieć zaszkodzić Ci choćby w najmniejszy sposób, warto od razu udać się do detektywa. Jest to specjalista, który ma do dyspozycji profesjonalny sprzęt i doświadczenie, dlatego potrafi wykryć podsłuchy szybko, a oprócz tego udzieli Ci rad, na co warto zwracać uwagę w przyszłości.