Ostrów Tumski Wrocław – co warto tu zwiedzić?

Categories Społeczeństwo
ostrów

Ostrów Tumski jest najstarszą dzielnicą Wrocławia. Jak sama nazwa wskazuje stanowił on kiedyś wyspę, otoczoną wodami Odry, na której znajdowała się katedra. Rozgałęzienie rzeki spowodowało powstanie wysp. Jedną z nich jest właśnie Ostrów Tumski dzisiaj połączony ze stałym lądem, jednakże nazwa ostrów oznaczająca wyspę zachowała się do czasów współczesnych. 

Jest to niezwykłe miejsce we Wrocławiu, gdzie czas płynie wolniej. Specyficzny klimat tworzą tutaj niewielkie kamieniczki, romantyczne zakątki i gazowe latarnie, codziennie zapalane i gaszone. To doskonałe miejsce na spacery dla osób, które pragną odpocząć od zgiełku miasta, zwolnić tempo i odpocząć. 

Ostrów Tumski jest chętnie odwiedzany przez turystów, którzy rezerwując miejsce w hotelach we Wrocławiu spieszą na spotkanie z historią tego niezwykłego miejsca stolicy Dolnego Śląska.

Krótka historia Ostrowa Tumskiego

Na Ostrowie Tumskim w czasach pogańskich znajdował się niewielki gród plemienia Ślężan. W późniejszym okresie powstała większa, otoczona prawdopodobnie fosą i wewnętrznym pasem umocnień siedziba państwa Piastów. W roku 1000 po utworzeniu biskupstwa we Wrocławiu stał się ważnym ośrodkiem władzy kościelnej kształtującego się państwa. Bolesław Wstydliwy, który był wnukiem Bolesława Krzywoustego, uczynił z Ostrowa Tumskiego swoją siedzibę, co przyczyniło się do przebudowy jego umocnień. Drewniane zastąpiono solidnymi murami obronnymi. Siedzibą władcy stała się romańska rezydencja, która składała się z pałacu, opactwa, domu biskupiego i kaplicy. 

Ostrów Tumski przez wiele wieków zachował swój kościelny charakter. Był wiele razy przebudowywany, a w XIX wieku, dzięki zasypaniu jednej z odnóg Odry, został połączony ze stałym lądem. 

W czasie II wojny światowej mocno ucierpiał, zniszczone zostały niektóre obiekty sakralne, których już po zakończeniu wojny nie odbudowano.

Zabytki Ostrowa Tumskiego najchętniej odwiedzane przez turystów

Ze względu na to, że Ostrów Tumski skrywa wiele zabytków, jest najchętniej odwiedzaną częścią stolicy Dolnego Śląska. Centralnym miejscem Ostrowa jest Archikatedra świętego Jana Chrzciciela, kościół świętego Marcina, kościół świętego Krzyża, Muzeum Archidiecezjalne, Most Tumski, Ogród Botaniczny. 

Archikatedra świętego Jana Chrzciciela

Archikatedra świętego Jana Chrzciciela położona w centralnym miejscu Ostrowa Tumskiego była wielokrotnie niszczona i przebudowywana. To najwyższa z zabytkowych budowli stolicy Dolnego Śląska, która otoczona jest gotyckimi kaplicami. Można ją zwiedzać codziennie. Robi imponujące wrażenie, szczególnie po zmroku kiedy oświetlona jest świetlnymi refleksami. 

Najstarsze romańskie części katedry pochodzą z okresu średniowiecza. Są to fragmenty kolumn romańskich w gotyckim portalu, niewielkie części absydy ukryte pod posadzką oraz rzeźby, które obecnie znajdują się w Muzeum Archidiecezjalnym. Zabytkowe prezbiterium, które należy również do najstarszej części archikatedry pochodzi z XIII wieku. 

We wnętrzu turyści mogą podziwiać ołtarz przedstawiający zaśnięcie Najświętszej Marii Panny pochodzący z XVI wieku, średniowieczne i barokowe nagrobki, ambonę z 1723 roku, chrzcielnicę oraz organy z 1913 roku. Za opłatą umożliwia się podziwianie z tarasu widokowego panoramy Wrocławia. 

Kościół świętego Marcina

Kościół świętego Marcina znajduje się na terenie dawnego zamku piastowskiego. Powstał najprawdopodobniej w XIII wieku i stanowił część rezydencji księcia. Dawna część grodu nie zachowała się do naszych czasów z powodu przekazania tych terenów kościołowi przez książąt Bolesława III i Henryka VI, co stało się przyczyną rozebrania w kolejnych latach siedziby władcy. Pozostawiono jedynie kaplicę książęcą, która jest zachowanych kościołem świętego Marcina. W pobliżu świątyni znajduje się ciekawy pomnik papieża Jana Pawła II. 

wrocław

Muzeum Archidiecezjalne

W Muzeum Archidiecezjalnym znajdują się najciekawsze zabytki sztuki sakralnej, między innymi Księga Henrykowska, będąca kroniką klasztoru cystersów, w której zapisano pierwsze polskie zdanie. 

Niezwykłym zabytkiem jest obraz Łukasza Cranacha Starszego „Madonna pod jodłami”. Jego odzyskanie po II wojnie światowej po wywiezieniu go i pozostawieniu falsyfikatu wiązało się z wieloma sensacyjnymi perypetiami. Po długoletnich poszukiwaniach  obraz niedawno wrócił do Polski. 

Most Tumski

Most Tumski nazywany jest nie bez powodu Mostem Zakochanych. To właśnie oni pozostawiają tam kłódki symbolizujące ich miłość. Jest to niezwykle malownicze miejsce na Ostrowie Tumskim, gdzie wiele par robi sobie pamiątkowe zdjęcia. O zmroku pięknie prezentuje się oświetlony latarniami ręcznie zapalanymi przez latarnika. 

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny jest placówką Uniwersytetu Wrocławskiego. Powstał w XIX wieku na powierzchni 7 hektarów. To niezwykłe miejsce na spacery wśród pięknej zieleni, zbiorników wodnych, rzeźb i pawilonów. Za niewielką opłatą można zrelaksować się w otoczeniu różnego rodzaju roślin.