Objawy zakrzepicy żył

Categories Zdrowie
nogi

Układ krwionośny to z pewnością jedna z ważniejszych części ludzkiego organizmu, która odpowiada za prawidłowy przepływ krwi w całym organizmie i tym samym dostarcza tlen i wszelkiego rodzaju niezbędne składniki odżywcze do poszczególnych narządów i części ciała.

Jednym z ważniejszych elementów tego układu są z pewnością naczynia krwionośne, czyli tętnice, żyły i naczynia włosowate. Mimo tego, że u zdrowego człowieka układ ten działa zazwyczaj bez zarzutu, to istnieją pewne choroby, które mogą upośledzić jego działanie, a w konwekcji doprowadzić do różnych mniej lub bardziej poważnych problemów zdrowotnych. Jedną z takich chorób jest zakrzepica żył, z którą zmaga się obecnie bardzo dużo osób na całym świecie i spora część z nich umiera.

Z tego względu warto wiedzieć, czym jest zakrzepica żył, jakie objawy o niej świadczą, gdzie szukać pomocy w przypadku wykrycia tej choroby oraz jak wygląda diagnostyka?

Czym jest zakrzepica żył?

Zakrzepica żył to choroba zakrzepowo-zatorowa, która zazwyczaj dotyczy żył w dolnych kończynach, takich jak żyła podudzia, uda, miednicy, ale czasami obejmuje ona także naczynia krwionośne w innych częściach ciała. W wyniku tej choroby w żyle powstaje zator żylny, który skutecznie ogranicza lub nawet całkowicie blokuje swobodny przepływ krwi przez dane naczynie krwionośne. Zakrzep ten powstaje poprzez przyklejanie się płytek krwi do śródbłonka.

W przypadku zdrowych osób, krew nie ma żadnego problemu z przemieszczaniem się po całym ciele, ponieważ wszystkie naczynia krwionośne działają w pełni prawidłowo. Niestety u osób, które przeszły jakiś zabieg chirurgiczny, poród, ciążę, chorobę zakaźną, mają problemy z żylakami, nadmierną krzepliwość krwi, były przez długi czas unieruchomione, czy posiadają inne choroby żył, zakrzepica żył może się pojawić. W takiej sytuacji powstały skrzep może po jakimś czasie sam się wchłonąć, jednak z czasem w tym miejscu może pojawić się kolejny.

W sytuacji gdy zakrzep się nie wchłonie, może on po pewnym czasie oderwać się od ściany żyły i doprowadzić do poważnego zatoru, którego skutkiem może być nawet śmierć. Z tego względu tak ważne jest wczesne wykrywanie tej choroby i wprowadzenie odpowiedniego leczenia i profilaktyki.

Jakie objawy mogą świadczyć o zakrzepicy żył?

Zakrzepica żył to choroba, która często przynajmniej na początku nie daje żadnych objawów, dlatego jest tak niebezpieczna. Gdy jednak pojawia się pierwsze objawy, często zależą one od tego, jaką postać ma zakrzepica.

W przypadku zakrzepicy żył powierzchniowych da się wyczuć zgrubienia żyły na skórze, zaczerwienienie w tym miejscu, obrzęk oraz żylaki, które są częstym towarzyszem tego typu choroby. W przypadku zakrzepicy żył głębokich sprawa jest nieco poważniejsza i tutaj można wyróżnić takie objawy jak:

  • ból nóg podczas chodzenia (najczęściej dotyczy łydek),
  • asymetryczny obrzęk kończyn dolnych,
  • wyczuwalna wyższa temperatura danej kończyny,
  • wrażenie stwardnienia żył,
  • napięta skóra,
  • zaczerwienienie lub zasinienie skóry ,
  • objaw Payra (ból stopy przy ucisku),
  • objaw Liskera: (ból podudzia przy opukiwaniu),
  • objaw Mayra (ból łydki przy ucisku),
  • objaw Homansa (ból łydki przy zgięciu grzbietowym stopy).

Do jakiego lekarza udać się w sytuacji wykrycia takich objawów?

Gdy zaobserwujemy u siebie jakieś niepokojące objawy mogące wskazywać na zakrzepicę żył, warto udać się do lekarza w celu uzyskania porady. W pierwszej kolejności można skorzystać z wizyty u lekarza rodzinnego, który pokieruje nas, co powinniśmy dalej zrobić i wystawi nam niezbędne skierowania na badania.

W sytuacji, gdy mamy pewność, że problemem jest zakrzepica żył lub inna choroba naczyń krwionośnych, możemy bezpośrednio udać się do angiologa, czyli lekarza specjalizującego się w diagnostyce i leczeniu osób z chorobami żył, tętnic i naczyń limfatycznych.

nogi

Jak wygląda proces diagnozy pod kątem zakrzepicy żył?

Proces leczenia chorób żył we Wrocławiu w CM Meus wstępnie wymaga odpowiedniej diagnostyki w celu rozpoznania problemu i zaplanowania skutecznego leczenia. Podstawą są oczywiście specjalistyczne badania krwi oraz USG Doppler żył, a czasami także flebografia, angiografia oraz testy genetyczne. Samo leczenie polega zazwyczaj na profilaktyce, czasami niezbędne jest stosowanie środków farmaceutycznych, a w zaawansowanych stadiach choroby konieczny może być także zabieg.