Naprawa czy wymiana rynny w domu – które rozwiązanie będzie najlepsze?

Categories Ogólne Informacje
rynny naprawa czy wymiana

Rynny pełnią bardzo ważną rolę w każdym budynku. Odprowadzają wodę opadową do gruntu, dzięki czemu nie spływa ona w niekontrolowany sposób. Jeśli rynny są zniszczone to nie spełniają swojego zadania, co może skutkować zniszczeniem elewacji i innych elementów budynku. Dowiedz się, kiedy wystarczy je naprawić, a kiedy niezbędna jest ich wymiana na nowe.

Naprawa rynien- kiedy warto to zrobić?

Najczęściej występujące awarie, które dotyczą prawidłowego funkcjonowania rynien, są następstwem ich uszkodzenia wywołanego korozją lub pęknięciem. Dotyczy to przede wszystkim tych, które wykonane są ze stali oraz PCV. Jeśli powstałe uszkodzenia nie są bardzo rozległe, to ich naprawa może okazać się skutecznym rozwiązaniem problemu. Można również wymienić jedynie uszkodzony kawałek orynnowania. Może to jednak być nieco problematyczne zwłaszcza w przypadku rynien, które montowane były dość dawno. Dopasowanie odpowiednich elementów może być dość trudne.

Naprawa rynien z pewnością jest tańszym rozwiązaniem niż całkowita ich wymiana. Niesienie jednak ryzyko, że za jakiś czas awarii ulegnie inny fragment orynnowania, przez co konieczne będą kolejne naprawy. Warto mieć na uwadze także to, że taki system orynnowania będzie nierównomiernie się zużywał, co również może wiązać się z problemami w przyszłości. 

Kiedy konieczna jest całkowita wymiana rynien?

Decyzja o wymianie całego orynnowania musi być dobrze przemyślana. Wiąże się bowiem ze sporymi kosztami, dlatego zanim się na to zdecydujesz to sprawdź, czy faktycznie jest to konieczne. Pomoże w tym profesjonalny przegląd wszystkich rur. Musi być on przeprowadzony przez specjalistę, który dokładnie wie, na co zwrócić szczególną uwagę. Oceni on stan rynien i wyda opinię, czy wymiana jest konieczna.

Wymiana rynien i rur spustowych jest niezbędna także wtedy, gdy na pierwszy rzut oka widać, że nie działają one w prawidłowy sposób. Jeśli pojawiły się w nich liczne przecieki, dziury czy innego rodzaju uszkodzenia, to konieczna jest ich wymiana. Jest to zadanie, które wymaga doświadczenia i wiedzy, dlatego zdecydowanie nie warto jest podejmować się wykonania takiego przedsięwzięcia samodzielnie. Niezbędne jest znalezienie odpowiedniej firmy, która zajmie się tym w profesjonalny sposób.

wymiana rynien

Jak wybrać odpowiednią firmę do wymiany rynien?

W pierwszej kolejności należy zweryfikować opinie o konkretnej firmie. Rekomendacje dotychczasowych klientów są bowiem najlepszym potwierdzeniem tego, czy jest ona godna zaufania. Profesjonalna firma wyróżnia się także tym, że dysponuje niezbędnym sprzętem i narzędziami, które są potrzebne do przeprowadzenia takich prac. Poszukując sprawdzonej firmy, która zajmie się przeprowadzeniem wymiany rynien warto przejrzeć ogłoszenia na najpopularniejszych portalach, a także przejrzeć informacje, które znaleźć można w sieci.

Najczęstsze usterki orynnowania

Zanim zajmiesz się oceną stanu, w jakim znajdują się rynny w Twoim domu, dowiedz się, jakie usterki zdarzają się najczęściej. Jedną z awarii, która pojawia się bardzo często, jest rozszczelnienie. Powodem tego jest najczęściej duże obciążenie lodem i śniegiem. Do rozszczelnienia rynien może przyczynić się także promieniowanie słoneczne. 

Bardzo często problemy z rynnami wynikają z postępującej korozji. Jeśli są one wykonane z tanich materiałów, to kontakt z wilgocią może sprawić, że pojawi się na nich rdza, a następnie korozja. Zdarza się to głównie w przypadku najtańszych modeli. Warto więc wybierając rynny poświęcić nieco czasu na to, aby wybrać trwałe i odporne produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów. 

Usterka, która także może dotyczyć rynien to ich wygięcie. Deformacja powoduje, że woda nie może spływać nimi w odpowiedni sposób. W przypadku wygięcia rynien konieczna jest ich wymiana, gdyż nie ma możliwości przywrócenia ich do pierwotnego stanu. Deformacja rynien związana jest najczęściej z materiałem niskiej jakości, a także błędami podczas montażu. Jeśli rynny nie są zamontowane w odpowiedni sposób, to może okazać się w przyszłości, że będą zdecydowanie bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia i awarie. Dlatego właśnie wybór sprawdzonej firmy zajmującej się montażem i wymianą orynnowania ma tak ogromne znaczenie.