Najlepsze sito do sitodruku — czym kierować się przy wyborze?

Categories Usługi
jak działa sitodruk

Druk to jeden z najważniejszych wynalazków w historii ludzkości i jest on wykorzystywany do dziś w wielu różnych branżach. Aktualnie istnieje wiele różnych metod druku, z których jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najstarszych jest sitodruk. Metoda ta ma bardzo wiele różnych zalet i z tego też względu jest nadal często stosowana, mimo że istnieje wiele innych często znacznie nowocześniejszych metod. Warto więc wiedzieć czym jest sitodruk, jakie ma on obecnie zastosowanie, dlaczego wybór sita jest w przypadku tej metody tak istotny oraz czym kierować się podczas wyboru tego elementu?

Czym jest sitodruk?

Sitodruk, nazywany często także drukiem sitowym lub serigrafią to metoda, która wynaleziona została w celu zadrukowywania płaszczyzn o dużej powierzchni. Jak sama nazwa wskazuje, bardzo ważną rolę w tej technice druku odgrywa specjalne sito, które pozwala na utworzenie konkretnego wzoru i jego przeniesienie na wybraną płaszczyznę. Sito to zazwyczaj wykonane jest z drobnej siatki tkanej, metalowej lub wykonanej z włókien syntetycznych. Druk z wykorzystaniem tej metody polega na przetłoczeniu farby przez utworzoną matrycę, w wyniku czego powstaje odbitka na danym materiale. Technika ta idealnie sprawdza się w przypadku wykonywania nadruków na odzież, ponieważ wtłaczana farba dokładnie wnika we włókna materiału, tworząc z nim tym samym jednolitą całość. Nadruki wykonane metodą sitodruku charakteryzują się bardzo wysoką trwałością koloru, a także odpornością na pranie lub ścieranie. Na jakość nadruku wykonanego metodą sitodruku wpływa z pewnością dobór odpowiednich farb oraz prawidłowa realizacja całego procesu drukowania łącznie z suszeniem gotowego produktu. 

Do czego wykorzystuje się sitodruk?

Sitodruk to metoda druku, która pozwala uzyskać bardzo wytrzymały i trwały nadruk. Z tego względu sprawdza się idealnie wszędzie tam, gdzie nadruk jest narażony na działanie różnego rodzaju czynników mogących przyczynić się do jego zniszczenia. Jednym z takich zastosowań jest z pewnością wykonywanie nadruków na różnego rodzaju odzież i inne tekstylia. Sitodruk sprawdza się w tej roli idealnie, ponieważ gwarantuje wysoką wytrzymałość i trwałość nadruku, co w przypadku odzieży, która wystawiona jest na częste pranie, ma ogromne znaczenie. Ponadto technika ta znajduje zastosowanie również w tworzeniu plakatów, opakowań, naklejek czy też wykonywaniu nadruków na płytach CD i DVD, folii, drewnie, metalu, papierze itd. Jak widać, sitodruk ma wiele zastosowań, a jest to spowodowane z pewnością jego wieloma cennymi właściwościami i wysoką jakością nadruków, jakie oferuje. 

sitodruk zastosowanie

Dlaczego wybór odpowiedniego sita jest tak ważny? 

W sitodruku, jak sama nazwa tej metody wskazuje, wykorzystuje się specjalne sito niezbędne do naniesienia odpowiedniego wzoru na dany materiał. Jest to więc najważniejszy element wykorzystywany w tej technice i to właśnie od niego zależy w dużym stopniu to, jaki efekt końcowy uzyskamy. Z tego względu chcąc skorzystać z tej metody druku, warto wiedzieć czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego sita.  

Jakie parametry trzeba uwzględnić przy wyborze sita do sitodruku?

Podczas wyboru sita do sitodruku podstawową kwestią jest to, jak bardzo szczegółowy jest dany obraz lub grafika, która ma zostać naniesiona tą metodą. Im bardziej zależy nam na precyzji i dokładności nadruku, tym wyższą gęstość siatki powinniśmy wybierać. Parametr ten wiąże się także z gęstością stosowanej farby, ponieważ sito o dużych oczkach nie sprawdzi się w przypadku rzadkich farb, ale przy gęstych będzie już optymalnym wyborem. Warto więc mieć to na uwadze i dobierać gęstość sita odpowiednią do rozdzielczości danej grafiki oraz gęstości stosowanej farby.