Na czym polega USG narządu ruchu?

Categories Zdrowie
chirurgia ogólna wrocław

Każdy z nas, a zwłaszcza osoby pracującej fizycznie lub uprawiające wyczynowa lub rekreacyjne sport, są narażone na różnorodne kontuzje. USG narządu ruchu pozwala na dokładną ocenę stanu stawów i więzadeł oraz mięśni. USG często wykonywane jest gdy podejrzewane są stany zapalne, które obejmują aparat ruchu. Ponadto stosując tę metodę możliwe jest ocenienie czy w obrębie kości nie pojawiły się zmiany takie jak guzy, tętniaki czy cysty. USA narządu ruchu pozwala na szybką, bezbolesną diagnozę, oraz przyspiesza moment wprowadzenia leczenia. Jest powszechnie wykorzystywane przez lekarzy różnych specjalizacji.

Kiedy wykorzystywany jest USG narządu ruchu?

USG narządu ruchu jest stosowane w wielu przypadkach. Zarówno w sytuacji gdy doszło do rozwinięcia się stanu zapalnego jak i gdy pojawił się ból podczas poruszania stawami czy mięśniami. Bardzo często stosuje się USG również do oceny stanu mięśni, a także przy leczeniu zmian pourazowych. Najczęściej wykorzystując USG bada się dłonie, stawy kolanowe, stawy barkowe, stawy łokciowe, stawy skokowe, stopy oraz stawy biodrowe. Zależności od konieczności jaka występuje w przypadku indywidualnego pacjenta USG obejmuje badany narząd ruchu oraz jego najbliższe obszary.

W przypadku konieczności dokładnego zbadania nadgarstka wykonuje się USG dłoni, dzięki któremu możliwe jest określenie rozległości oraz lokalizacji zmian spowodowanych urazem oraz zdiagnozowanie przyczyny pojawiającego się bólu. USG stawu kolanowego najczęściej przeprowadzane jest do oceny aparatu więzadłowego oraz ścięgien występujących w tym obszarze. W przypadku stawu barkowego USG zazwyczaj przeprowadza się gdy pacjent skarży się na bóle oraz ograniczenie zakresu ruchu w stawach. Podobnie metoda ta stosowana jest w przypadku stawów łokciowych. Dzięki USG możliwe jest dokładne ocenienie uszkodzonych struktur mięśni oraz wykrycie ewentualnych zmian takich jak guzy czy tętniaki.

klinika chorób wewnętrznych wrocław
mediaid.care

W sytuacji gdy pacjent skarży się na bóle mięśni dzięki USG możliwe jest dokładne zbadanie jej struktury wewnętrznej, połączeń ścięgnisto-mięśniowego, ocenianie obecności uszkodzeń, krwiaków wewnątrz mięśniowych, a także monitorowanie poprawy oraz procesu gojenia się po przebytych urazach. USG aparatu ruchu jest również wykorzystywane podczas badania nerwów obwodowych. Wówczas stosuje się wysoką rozdzielczością głowic oraz nowoczesne aparaty, które umożliwiają bardzo dokładną ocenę gałązek nerwów obwodowych. Lekarz jest w stanie ocenić uwięźnięcie nerwów, wykryć zmianę guzowatą, uszkodzenia pourazowe, a także monitorować proces gojenia się po leczeniu operacyjnym.

Jak wygląda przebieg wykonania USG narządu ruchu?

USG narządu ruchu jest metodą całkowicie bezbolesną oraz bezpieczną. Lekarz posługuje się sondą, dzięki której możliwe jest zaobserwowanie na ekranie monitora badanych narządów oraz następnie przeanalizowanie ich budowy i zdiagnozowanie ewentualnych zmian. W sytuacji gdy zachodzi konieczność wykonania USG narządu ruchu pacjent nie musi się przygotowywać do niego w specjalny sposób. USG można wykonywać wielokrotnie i powtarzać je bez zagrożenia czy szkodliwości dla badanego.

USG jest powszechnie wykorzystywanym sposobem podczas diagnostyki i terapii chorób anatomicznych człowieka, a podczas badania ukierunkowane jest zobrazowanie zmian w stawach, a także zmian spowodowanych chorobami układu szkieletowego czy mięśniowego. USG aparatu ruchu może być stosowane w wielu przypadkach przez specjalistów zajmujących się różnymi dziedzinami medycyny. Skuteczność badania, jego prostota oraz fakt, że natychmiastowo otrzymujemy informacje na temat stanu danego pacjenta sprawiła, że USG aparatu ruchu jest często wykorzystywane podczas leczenia różnorodnych schorzeń i problemów z jakimi zmagają się pacjenci.