Na czym polega outsorcing IT i ile kosztuje?

Categories Komputery
serwis komputerowy

W zależności od wykonania zadania, każda usługa ma swoją cenę. Począwszy od tego, że zadania takie obejmowane są specjalnymi umowami, ceny są ustalane według różnych kryteriów. Każda firma posiada swój własny cennik, jednak ceny usług bywają nieco zbliżone do siebie. Warto wymienić podstawowe usługi, z jakich możemy skorzystać, gdy nawiążemy współpracę z zewnętrzną firmą IT. Cenniki najczęściej dzielone są na pojedyncze usługi i na te dotyczące stałej współpracy.

Jeśli mówimy o usługach dla firm niemających stałej umowy serwisowej, ceny będą liczone nieco inaczej ze względu na nieposiadanie ustalonego pakietu.
Np., zwykła usługa polegająca na zainstalowaniu systemu i oprogramowania, może wynosić do 150 złotych.

Instalacja i ustawienia sieciowego dysku, nie powinna przekroczyć kwoty 80 zł.

Warto także dodać wszelkie usługi dotyczące konfiguracji, czyszczenia czy optymalizacji – do 100 zł.

Natomiast budowanie lub projektowanie sieci, może należeć do droższych wydatków, których cena oscyluje pomiędzy 150 a 200 zł.

Usuwanie wirusów i wszelkie zadania mające na celu oczyszczenie komputerów, może nas wynieść między 100 a 170zł.

Oczywiście wszystkie ceny są przybliżone – każda firma ustala własne ceny, których wysokość dopasowywana jest ściśle do danej firmy i jej możliwości oraz do rynku. Brane są również pod uwagę takie kryteria jak popyt na dany typ usług oraz wymagania danego miasta i firm.

 

Korzystanie z outsourcingu – czy faktycznie ‘odciąża’ niektóre działy?

Sam outsourcing jest typem usług, który polega na partnerskiej współpracy pomiędzy firmą A, a firmą informatyczną B. Pojęcie partnerskiej współpracy należy rozumieć poprzez fakt, iż firmy te nie działają na zasadzie pracodawca – pracownik. Obie firmy czerpią korzyści ze współpracy.
Usługi, jakie wchodzą w skład outsourcingu, to przede wszystkim przekazywanie zadań do realizacji innym firmom. Faktem jest, że korzystanie z tej opcji wpływa na pewnego rodzaju odciążenie firmy z pewnych obowiązków. W momencie, gdy decydujemy się nawiązać współpracę z zewnętrzna firmą, nie musimy martwić się o procesy rekrutacji, zaopatrzenie firmy w dodatkowe, zazwyczaj drogie sprzęty oraz o koszta, jakie musimy przeznaczyć na to wszystko.

Warto pamiętać, że przed nawiązaniem współpracy z firmą IT, należy dokładnie przeanalizować, czy możliwości danej firmy znacznie odpowiadają naszym wymaganiom. Musimy mieć pewność, że wszystkie zadania, jakie zostaną powierzone danej firmie, zostaną wykonane rzetelnie i na wysokim poziomie. Najczęściej wybierane są firmy zewnętrzne, które specjalizują się od lat w wykonywaniu danego rodzaju usług.

kable - obsługa informatyczna IT

Kto korzysta z outsourcingu IT?

Istotną informacją jest typ firm, które korzystają z outsourcingu i którym się to faktycznie opłaca. Według aktualnych statystyk, z outsourcingu IT korzysta ponad połowa firm, zarówno z kapitałem zagranicznym, jak i polskim. Outsourcing jest opłacalny dla znacznej większości firm. Warto wiedzieć, że w Polsce rynek informatyczny rośnie w ogromnym tempie. Firmy które korzystają z outsourcingu IT, to te zajmujące się:

  • Konsultingiem
  • Obsługą klienta
  • Windykacją
  • Usługami w zakresie HRu

To tylko parę przykładów firm, które mogą korzystać z tego typu usług. Obecnie, znaczna większość firm decyduje się na przekazanie niektórych aspektów firmom zewnętrznym. Jest to ściśle związane z wyżej wymienionym odciążeniem naszej firmy z różnego rodzaju procesów i przede wszystkim kosztów.


Partnerem tego artykułu jest:

aitik-wsparcie-informatyczne

http://aitik.pl