Leki, których nie powinno się łączyć z alkoholem

Categories Zdrowie
leki

Większość pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, że łączenie leków z alkoholem jest wyjątkowo złym pomysłem – wciąż jednak istnieje całkiem duża grupa ludzi, która testuje na sobie skutki takiego połączenia. Dlatego też w poniższym tekście odpowiadamy na pytanie o to, dlaczego nie można łączyć leków z alkoholem i jakie leki w połączeniu z napojami procentowymi są szczególnie niebezpieczne.

Dlaczego łączenie leków z alkoholem jest groźne dla zdrowia?

Spożywanie leków i picie alkoholu zagraża zdrowiu, a w niektórych przypadkach również życiu. Spożywanie alkoholu w trakcie zażywania leków może znacząco osłabić lub wręcz nasilić ich wchłaniania, przyczyniając się w ten sposób do wystąpienia działań niepożądanych, takich jak:

  • tachykardia
  • nudności
  • wymioty
  • niedociśnienie
  • zawroty głowy

Bardzo częstym skutkiem ubocznym jest uszkodzenie wątroby. Jednoczesne picie alkoholu i zażywanie leków powoduje jej poważne uszkodzenie m.in. w postaci marskości wątroby. Inne niebezpieczeństwa, jakie łączą się z zażywaniem leków po alkoholu, obejmują m.in. krwawienie z żołądka, uszkodzenie nerek, czy też kwasicę mleczanową.

Jakich leków nie należy łączyć z alkoholem?

Antybiotyki

Antybiotyk i alkohol to złe połączenie, dlatego że działanie alkoholu powoduje całkowitą nieskuteczność kuracji antybiotykowej. Dodatkowo mogą też pojawić się skutki uboczne w postaci drgawek, bóle serca i głowy czy też wymioty.

Środki przeciwbólowe

Połączenie leków uśmierzających ból i alkoholu stanowi jedno z największych obciążeń wątroby, co może prowadzić do jej poważnych uszkodzeń. Zmniejsza się w tym przypadku tolerancja na alkohol, co prowadzi do dużo szybszego upicia. 

Antykoncepcja

Alkohol sam w sobie nie wpływa na skuteczność antykoncepcji. Warto jednak unikać picia alkoholu w czasie stosowania środków antykoncepcyjnych, jako że nadmierne jego spożycie może prowadzić do wymiotów. Jeśli doszło do nich w czasie krótszym niż 3 godziny od zażycia tabletki, wówczas nie ma ona szans zadziałać skutecznie.

Antydepresanty

Łączenie tego typu środków z alkoholem może nasilić jego toksyczny wpływ na organizm, a ponadto może zwiększyć się uspokajające działanie leków, prowadząc do tzw. sedacji (nadmierne uspokojenie). Niektóre rodzaje leków uspokajających po połączeniu z alkoholem prowadzą do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia.

Leki na cukrzycę

Alkohol przekłada się na obniżenie poziomu cukru we krwi, nasilając działanie leków hipoglikemizujących, czyli odpowiedzialnych za obniżenie cukru, co może stworzyć zagrożenie dla zdrowia, lub nawet życia cukrzyka.  

Leki nasenne i uspokajające

Najczęściej stosowane substancje aktywne w środkach uspokajających i ułatwiających zaśnięcie, w połączeniu z alkoholem przyczyniają się do wystąpienia znacznej ospałości, a także zaburzeń oddechowo-krążeniowe, jakie mogą prowadzić do śmierci. Nierzadkim skutkiem ubocznym w tym przypadku jest również śpiączka.

Leki na serce

Regularne spożywanie alkoholu osłabia działanie lecznicze leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Łączenie alkoholu np. z nitrogliceryną, może prowadzić do zawrotów głowy i omdleń. 

Co zrobić po połączeniu leków z alkoholem?

Nie wszystkie leki po połączeniu ich z alkoholem wywołają niebezpieczne skutki dla życia i zdrowia. Może się nawet zdarzyć, że pojawiające się działania niepożądane będą na tyle mało dokuczliwe i niegroźne, że nie zostaną uwzględnione w najważniejszych informacjach na temat leku. Nie oznacza to jednak, że można lekceważyć zagrożenia płynące z połączenia, jakie stanowi alkohol z lekami. 

alkohol

Najlepszym założeniem, niezależnie od rodzaju stosowanych środków, jest to, aby nie spożywać alkoholu. Jeśli jednak już dojdzie do takiej sytuacji, konieczne jest dokładne obserwowanie sytuacji. Czasem zdarza się, że uda się uniknąć poważniejszych konsekwencji, jeśli jednak masz w otoczeniu osobę będącą pod wpływem alkoholu i zażywającą leki, nie wahaj się wezwać lekarza, gdy zauważysz niepokojące sygnały.