Kto odpowiada za bezpieczeństwo danych w miejscu pracy?

Categories Biznes
kłódka

Troska o bezpieczeństwo danych jest jednym z nadrzędnych zadań, jakie musisz mieć na uwadze, prowadząc swoją firmę. Szacuje się, że na ataki hakerskie najbardziej narażone są małe i średnie przedsiębiorstwa. Poniżej przedstawiamy propozycje procedur, jakie możesz wprowadzić, aby poprawić bezpieczeństwo danych w sieci. 

Kto zajmuje się bezpieczeństwem danych w firmie?

Najczęściej za bezpieczeństwo danych w zakładzie pracy odpowiada pracodawca, chociaż może w tym celu powołać osobę, która będzie odpowiadała za obowiązki związane z tym zagadnieniem. Najczęściej pracodawca zajmuje się danymi znajdującymi się w dokumentacji pracowniczej, danymi związanymi z rekrutacją na stanowiska, przekazywanie danych do ubezpieczyciela, czy też bankom w celu wypłaty wynagrodzeń.

Jakie procedury podniosą bezpieczeństwo firmy?

Regularne szkolenia

Systematyczne rozwijanie wiedzy pracowników z zakresu bezpieczeństwa danych w sieci to jeden z gwarantów wprowadzenia nawyku stosowania działań zapobiegawczych. Warto jednak pamiętać o tym, aby przekazywana wiedza dostępna była w atrakcyjnej formie. Ciekawie zrobione grafiki, prezentacje i opisy poszczególnych sytuacji, zrobione w interesujący sposób to dużo lepszy sposób przekazywania wiedzy, niż stos dokumentów z materiałem do przyswojenia.

Co z zasadą BYOD?

Coraz popularniejsza jest metoda Bring Your Own Device, według której personel w ramach wykonywania obowiązków zawodowych korzysta z urządzeń prywatnych. Ma to swoje plusy, choćby dlatego, że umożliwia im to wykonywanie pracy z dowolnego miejsca i ułatwia zrzeszanie personelu nawet z całego świata, zwiększając szansę na znalezienie prawdziwych profesjonalistów. 

Ma to jednak również swoje ciemne strony, jako że nie masz kontroli nad zainstalowanymi przez pracowników oprogramowaniami antywirusowymi, ani stosowanymi przez nich metodami zabezpieczania dostępu do kont. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest udostępnienie personelowi firmowego sprzętu, w którym są już zainstalowane odpowiednie systemy zabezpieczające. 

Zweryfikuj stosowane hasła

Niestety, do wielu wycieków danych dochodzi na skutek stosowania słabych haseł. Okazuje się niestety, że większość osób kieruje się podobnymi metodami, zabezpieczając swoje konta – odnosząc się niestety, często do czegoś typowego dla siebie. Oznacza to, że często kopalnią wiedzy okazują się profile w social mediach, dzięki czemu doświadczeni hakerzy mogą szybko złamać hasło do kont i przedostać się do ważnych danych. 

Aby konta były jak najbezpieczniejsze, warto wdrożyć stosowanie menadżera haseł np. od Google, a także stosowanie haseł długich i o trudnej kombinacji, składającej z się cyfr i liter różnej wielkości. Ważne jest również stosowanie różnych haseł do różnych kont – w przeciwnym razie po złamaniu jednego hasła, przestępcy mają już dostęp do wszystkich innych kont.

Miej w zanadrzu plan awaryjny

Odpowiednie zabezpieczenie firmy przed utratą danych to jedynie połowa sukcesu. Drugą połową będzie skuteczna reakcja w sytuacji, gdy do tej utraty już dojdzie. Podstawą jest sporządzenie kopii zapasowej i przechowywanie danych w kilku różnych miejscach.

Kolejne kroki to szybkie ustalenie źródła wycieku i ustalenie, czy zachodzi konieczność udzielenia informacji o zdarzeniu prezesowi Urzędu Danych Osobowych, a także ustalenie planu dalszego działania i wykonanie audytu pozwalającego usprawnić funkcjonowanie firmy, zapobiegając wystąpieniu podobnych incydentów w przyszłości. 

Wprowadź zasadę ograniczonego dostępu

Każdy z działów w firmie odpowiada za nieco inne zadania, dlatego też w każdym potrzebna będzie forma dostępu do nieco innych danych. Na podstawie zasady ograniczonego zaufania, udzielaj pracownikom dostępu jedynie do tych danych i kont, do których go potrzebują w celu wykonywania obowiązków zawodowych. Zależy to również m.in. od stażu pracy w danej firmie – nowe osoby na ogół nie będą wiedziały o sprawach wewnętrznych tyle, co osoby na wyższych stanowiskach.

dane

Bezpieczeństwo danych w sieci – jak duże ma znaczenie?

Obecnie udostępnianie danych w sieci dzieje się na masową skalę nie tylko ze względu na nasz wolny wybór, lecz także z uwagi na przenoszenie do internetu licznych procesów. Kontakty z firmami, wypłata wynagrodzeń, wykup polisy i innych usług niezbędnych dla funkcjonowania firmy, a także dostęp do urządzeń mobilnych, dzięki którym można pracować z dowolnego miejsca na ziemi – daje to dużo zalet, lecz też mnóstwo niebezpieczeństw. Dlatego tak ważne jest uświadamianie pracowników zawczasu, a przy tym podejmowanie się tego w sposób atrakcyjny i przystępny do zapamiętania.