Kształtki piankowe do rehabilitacji – jakimi powinny sie wyróżniać właściwościami?

Categories Ogólne Informacje
rehabilitacja

Rehabilitacja już od wielu lat jest aktywnością wspomagającą rozwój psychoruchowy wielu ludzi. Z biegiem lat doskonalenie metod rehabilitacyjnych weszło na naprawdę duży poziom. Dzięki temu w dzisiejszych czasach możemy spotkać wielu specjalistów wykorzystujących różne metody i przede wszystkim różne pomocne akcesoria wspomagające, a jednym z takich akcesoriów są kształtki piankowe. Zobaczmy, czym są, do czego służą i jakie powinny mieć właściwości. 

Czym są kształtki piankowe?

Kształtki piankowe to różnokolorowe bryły o wielu rozmiarach i kształtach. Często buduje się z nich osobne konstrukcje, które wykorzystuje się w wielu miejscach i na różne sposoby. Najczęściej przybierają kształty trójwymiarowych kół, trapezów, trójkątów i kwadratów i są w rozmiarach nie większych niż 1×1 metr. Rzadko kiedy można spotkać większe bryły lub o oryginalnych kształtach, gdyż utrudniają one wtedy pracę z nimi. 

Do czego służą kształtki?

Kształtki piankowe to przede wszystkim pomoc dla rehabilitantów wspierających rozwój zdolności motorycznych u pacjentów. Taka pomoc do integracji sensorycznej nie tylko angażuje do ruchu, ale jest także dobrym urozmaiceniem zajęć rehabilitacyjnych, które zazwyczaj opierają się na nudnym powtarzaniu ruchów. 

rehabilitacja

Dla kogo są przeznaczone?

Nie da się ukryć, że wygląd i budowa kształtek sprawia, że są one kierowane zazwyczaj do rozwoju dzieci. To właśnie przy pracy z dziećmi można najlepiej wykorzystać potencjał kształtek piankowych, gdyż maluchy mają największą wyobraźnię i doskonale wiedzą, jak użyć tych brył, by ćwiczenia z nimi były przede wszystkim dobrą zabawą. 

Gdzie są wykorzystywane?

Jako że to właśnie wśród dzieci kształtki piankowe cieszą się największą popularnością, to oprócz celów rehabilitacyjnych wykorzystuje się je także w szkołach, przedszkolach, czy świetlicach. Dzięki temu dzieci mogą rozwijać swoje zmysły sensoryczne i przy tym bardzo dobrze się bawić, nie tylko podczas rehabilitacji, ale także w przerwie od lekcji czy zajęć dodatkowych. 

Jakie funkcje pełnią kształtki wśród dzieci?

Rehabilitanci wykorzystują kształtki przede wszystkim jako element zestawu, dzięki temu można z nich budować rozmaite konstrukcje, wpływając na chwyt dziecka i jego zmysł równowagi. Ponadto kształtki często służą do budowania torów przeszkód, po których dzieci muszą się poruszać, ćwicząc koordynację i prędkość poruszania się. 

Jeśli zaś chodzi o ich funkcje w szkołach czy przedszkolach, to kształtki mają przede wszystkim oddziaływać na wyobraźnię dzieci, zwłaszcza jeśli mogą z nich budować różne konstrukcje. Wówczas zwykłe bryły stają się daszkami, mostami, tunelami, a nawet całymi mostami, czy zamkami, po których można się poruszać i bawić z innymi. 

Jakie właściwości powinny mieć kształtki piankowe? 

Kształtki są wykorzystywane przede wszystkim do celów rehabilitacyjnych, dlatego powinny one spełniać szereg właściwości nie tylko wpływających na lepszą pracę z nimi, ale także będących przyjaznymi akcesoriami dla dzieci. Dlatego właśnie kształtki piankowe powinny być:

  • Lekkie, by każde dziecko mogło bez problemu je chwycić i podnieść;
  • Stworzone z miękkiej i nietoksycznej pianki, która w razie wypadku może mieć kontakt z wrażliwą skórą dziecka;
  • Obite syntetycznym i antyalergicznym materiałem PCV wykorzystywanym przy produktach medycznych, by można je było łatwo czyścić, i by były odporne na zabawę dzieci;
  • Różnokolorowe, by przyciągały uwagę dziecka i pobudzały jego kreatywność;
  • Miękkie na zewnątrz i twardsze w środku, by były bezpieczne podczas rzucania, ale na tyle stabilne, by można się było na nich położyć lub usiąść.

Warto pamiętać, że są one kierowane przede wszystkim do dzieci, dlatego przede wszystkim ich wykonanie powinno być jak najlepszej jakości, by mogły służyć przez naprawdę długi czas. 

Podsumowanie

Można więc zauważyć, że kształtki piankowe to naprawdę dobre akcesorium do rehabilitacji oraz do ogólnego użytku dzieci w wielu miejscach. Są to wręcz zabawki sensoryczne, dzięki którym zapewni się maluchom czas do zabawy i przy tym rozwoju, tak ważnego w najmłodszych latach życia.