Koszty utrzymania systemu fotowoltaicznego – najważniejsze informacje

Categories Usługi
fotowoltaika

Do kosztów instalacji fotowoltaicznej nie można brać pod uwagę tylko i wyłącznie ceny jej zakupu i montażu. Trzeba uświadomić sobie, że użytkowanie tego rodzaju instalacji będzie wiązało się z ponoszeniem dodatkowych wydatków. Jakie to wydatki oraz czy mimo konieczności ich ponoszenia instalacja systemu fotowoltaicznego jest nadal opłacalnym rozwiązaniem? Wszystkiego się dowiesz po przeczytaniu poniższego artykułu. 

Z jakimi kosztami musi liczyć się osoba zdecydowana na montaż fotowoltaiki?

Pierwszym, aczkolwiek najbardziej oczywistym i podstawowym kosztem są wydatki związane ze sporządzeniem projektu, a następnie zakupem i instalacją systemu. Dobrą informacją jest to, że z roku na rok obserwuje się systematyczny spadek cen dotyczących montażu systemu. Obecnie mieszczą się one w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To, ile fotowoltaika będzie nas kosztować, zależy od wielu czynników, m.in. od ilości montowanych paneli oraz ich mocy. Produkcja energii odbywa się przy współudziale promieniowania słonecznego, zatem sam proces wytwarzania energii jest darmowy i nie wymaga ponoszenia opłat, jakby to było gdybyśmy korzystali z produkcji ciepła na bazie węgla, czy gazu.

Jakie są dodatkowe koszty związane z eksploatacją fotowoltaiki?

Decydując się na fotowoltaikę, trzeba jednak liczyć się z pewnymi dodatkowymi kosztami. Są one związane przede wszystkim z eksploatacją i użytkowaniem systemu. Do kosztów tych należą:

  • mycie paneli fotowoltaicznych,
  • ubezpieczenie fotowoltaiki,
  • przeglądy serwisowe instalacji fotowoltaicznej,
  • odśnieżanie paneli fotowoltaicznych,
  • przeglądy gwarancyjne instalacji fotowoltaicznej.

Nie należy się jednak w dużym stopniu obawiać powyższych kosztów, ponieważ nie wszystkie z nich są obowiązkowe. Przyjrzyjmy się zatem tylko tym wydatkom obligatoryjnym.

Obowiązek przeprowadzania przeglądów serwisowych

Instalacja fotowoltaiczna podlega obowiązkowym przeglądom serwisowym, które powinny być wykonywanie co najmniej raz na 5 lat. Pozwalają one na utrzymanie systemu w dobrej kondycji oraz zapewniają jego sprawne i bezpieczne działanie. Widełki cenowe takiego przeglądu są dość szerokie i zawierają się w przedziale 200-1000 zł.

Mycie paneli fotowoltaicznych

Mycie modułów jest niezbędne do ich prawidłowego działania. Uzysk energii z brudnych modułów może być niższy nawet o 30 %. Nie jest to jednak wydatek, którego trzeba się obawiać, ponieważ nowoczesne instalacje pokryte są specjalnymi powłokami utrudniającymi gromadzenie się brudu i kurzu na ich powierzchni. Ułatwiają one zmywanie nieczystości przez deszczówkę, dlatego czyszczenie paneli wykonywane jest raczej sporadycznie. Koszt mycia wynosi ok. 15-50 zł za moduł.  

Przegląd gwarancyjny instalacji fotowoltaicznej

Oprócz przeglądu serwisowego niektórzy wykonawcy wymagają wykonywania okresowych przeglądów gwarancyjnych. Odbywają się one z reguły raz na 1-2 lata przez okres trwania gwarancji wynoszący najczęściej od 2 do 15 lat. Koszt przeglądu mieści się zazwyczaj w kwocie 300-500 zł. Zapisy dotyczące wykonywania tych przeglądów znajdują się w umowie. Ich niewykonanie grozi niestety utratą gwarancji. Ważne, aby przed montażem instalacji dokładnie przejrzeć zapisy umowy, gdyż niektórzy wykonawcy proponują przeglądy gwarancyjne w cenie montażu instalacji.

fotowoltaika

Czy montaż fotowoltaiki jest opłacalny?

Pomimo uwzględnienia dodatkowych kosztów związanych z montażem instalacji, oszczędności, które możemy uzyskać w wyniku wytworzonej przez nie energii, przewyższają potencjalne koszty związane z ich użytkowaniem. Nawet jeżeli uwzględnimy koszty opcjonalne, np. ubezpieczenie, odśnieżanie paneli, to zysk z montażu dobrze dobranej instalacji przyniesie realne oszczędności i zwrot z inwestycji. 

Instalacje fotowoltaiczne w woj. dolnośląskim-skorzystaj z nowoczesnych rozwiązań w swoim domu

Jeżeli chcą Państwo skorzystać z nowoczesnych rozwiązań w swoim domu, firma INNEX oferuje Państwu kompleksową obsługę w zakresie wykonania projektu i montażu instalacji fotowoltaicznych w województwie dolnośląskim. Nasze doświadczenie i wiedza pozwala nam na zaproponowanie rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb naszych klientów, co przekłada się na wysoką efektywność i oszczędności. Oferujemy Państwu gwarancję jakości wykonanej pracy, co daje pewność, że system fotowoltaiczny będzie działać zgodnie z oczekiwaniami i przynosić oszczędności. Chętnie udzielimy również wsparcia w uzyskaniu bezzwrotnej dotacji finansowej na montaż fotowoltaiki. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług i zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji oraz wyceny.