Jaz zaplanować zwiedzanie Auschwitz ?

Categories Społeczeństwo
brama wjazdowa do auschwitz

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w  Oświęcimiu jest miejscem szczególnie ważnym dla Polaków. Tłumnie zwiedzający turyści mogą uczyć się historii i na własne oczy zobaczyć dowody terroru nazistów. Podróż do Oświęcimia warto wzbogacić o zwiedzanie niedaleko znajdującego się Krakowa. Dobrze zorganizowana wycieczka pozwoli zwiedzić nam najważniejsze obiekty i zapewni ogrom wrażeń. Jak zorganizować podróż? Co jeszcze warto zobaczyć?

Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało utworzone w 1947r. Na jego obszarze możemy wyróżnić dwie ogromne części byłego kompleksu obozowego. Dzięki staraniom założycielom większość elementów dostępnych do zwiedzania pozostała autentyczna. Budynki, ruiny, faktyczne drogi, rampy czy ogrodzenie wyglądają identycznie jak za czasów panującego podczas II Wojny Światowej terroru. Podczas zwiedzania możemy obejrzeć także zbiór ruchomych obiektów min. walizek, które zostały odebrane więźniom, butów czy ubrań. Zwiedzanie Muzeum jest organizowane w grupach z przewodnikiem lub indywidualnie.

Wybierając możliwość samodzielnego zwiedzania kompleksu należy przybyć poza godzinami szczytowymi, kiedy to oprowadzane są większe grupy turystów. Ze względu na olbrzymią powierzchnię, należy być gotowym, że czas zwiedzania wynosi średnio 3,5h. Jeśli interesuje nas bardzo dogłębne zapoznanie się z historią tego miejsca, dobrze wiedzieć, że jest kilka opcji zorganizowanego zwiedzania wraz z przewodnikiem. Można zdecydować się na tzw. zwiedzanie studyjne, które trwa 6h lub wybrać tę samą wersję rozłożoną na dwa dni po 4h zwiedzania dziennie. Pamiętajmy, że przed odwiedzeniem Muzeum należy zapoznać się w regulaminem, który można znaleźć na stronie internetowej prowadzonej przez tamtejszą administrację. Obowiązkiem każdego zwiedzającego jest założenie pasującego do charakteru miejsca ubrania.

Jest to obiekt upamiętniające miliony zamordowanych ludzi, dlatego nasze zachowanie powinno być pełne powagi i szacunku. Niektórzy zwiedzający by w symboliczny sposób oddać cześć zabitym, zapalają znicze w miejscach do tego przeznaczonych. Autentycznie zachowany kompleks sprawił, że Muzeum Auschwitz-Birkenau jest uznawane za najczęściej odwiedzany były niemiecki nazistowski obóz oraz najbardziej odwiedzane muzeum w Polsce. Rocznie obiekt odwiedza ponad 2 mln osób, przy czym większą część niezmiennie stanowią Polacy.

Decydując się na zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau warto rozplanować swoją podróż i znaleźć czas na zwiedzanie niedaleko znajdującego się Krakowa. Koniecznym elementem będzie wówczas zwiedzanie starego miasta , sukiennic i kościoła Mariackiego. Niepowtarzalny klimat, mnóstwo zabytków znajdujących się na każdym kroku oraz kolorowe, oryginalne kawiarnie i restauracje, sprawiają, że liczba turystów jest naprawdę imponująca.

W sytuacji, gdy na zwiedzania miasta smoka Wawelskiego mamy więcej czasu warto udać się na Zamek Królewski, którego powierzchnia sięga 7040 metrów kwadratowych i posiada 71 sali wystawowych. Przebywając w Krakowie miłośnicy zwierząt z pewnością chętnie zwiedzą ZOO. Znajduje się ono na wzgórzu Pustelnik a jego powierzchnia wynosi aż 16,76 ha.

Decydując się na dłuższy pobyt możemy zakwaterować się w Krakowie, a w dniu zwiedzania Muzeum Auschwitz pojechać na miejsce samodzielnie lub w zorganizowanym busie, krążącym wahadłowo między tymi dwoma miastami.  Możemy także spędzić noc w hotelu znajdującym się w Oświęcimie niedaleko muzeum. Znalezienie miejsca na nocleg w tak często odwiedzanym przez turystów miejscu nie stanowi większego problemu. Obszar wokół Muzeum jest całkowicie dostosowany pod zwiedzających. Możemy skorzystać z ogromnego parkingu czy restauracji. Na teren Muzeum nie można wnosić większych plecaków czy toreb, swoje rzeczy należy zostawić w przeznaczonej do tego szatni.

muzeum Auschwitz

 


Publikacja przygotowana w ramach współpracy z https://auschwitzsaltminetours.co.uk