Jakie są objawy problemów z wędzidełkiem języka i kiedy należy udać się do lekarza?

Categories Zdrowie
język

Najczęściej występującym problemem związanym z wędzidełkiem języka jest jego długość. Problem ten dotyczy ok. 3-4% noworodków. Zbyt krótkie wędzidełko jest powodem ograniczonego zakresu ruchu języka, co w konsekwencji powoduje problemy związane z codziennym funkcjonowaniem niemowlęcia. Jeżeli jesteś ciekawy, jakie objawy mogą świadczyć o krótkim wędzidełku języka oraz jakie są metody leczenia, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem. 

Czym jest wędzidełko języka i jakie pełni funkcje?

Wędzidełko języka to fałd tkankowy, który łączy dolną część jamy ustnej z dolną powierzchnią języka i znajduje się w jej środkowej płaszczyźnie. Jego rolą jest ukierunkowanie ku przodowi wzrostu języka w okresie płodowym. W późniejszych etapach rozwoju płodu wędzidełko cofa się i uwalnia koniec języka po to, aby docelowo pełnić rolę jego stabilizatora. 

Problemy z wędzidełkiem języka

Jeżeli proces cofania się wędzidełka u płodu zostaje zaburzony, jego skutkiem jest zbyt krótkie wędzidełko, które ogranicza swobodne ruchy języka, prowadząc do problemów z jedzeniem, ze ssaniem, z mówieniem oraz do wad zgryzu. Proces rozwoju mowy u dziecka zostaje zaburzony, ponieważ zbyt krótkie wędzidełko sprawia problemy z prawidłową artykulacją głosek oraz wymawianiem wyrazów.

Przyczyny krótkiego wędzidełka

Krótkie wędzidełko językowe jest diagnozowane częściej u chłopców niż u dziewczynek. Podłożem tego problemu mogą być czynniki genetyczne lub nieprawidłowości na etapie życia płodowego i rozwoju narządów artykulacyjnych jamy ustnej. Jeżeli w rodzinie obserwowane były przypadki problemów z krótkim wędzidełkiem, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu u potomstwa.

Objawy problemów z wędzidełkiem języka

Do najszybciej zauważalnych objawów mogących świadczyć o problemach z wędzidełkiem mogą być problemy ze ssaniem i przystawianiem niemowlęcia do piersi. Dziecko staje się wówczas marudne, płaczliwe, szybko się męczy i zasypia przy piersi. W niektórych przypadkach może wystąpić nadmierne wydzielanie się śliny u niemowlęcia. Problemy z jedzeniem znajdują również odzwierciedlenie w wadze malucha, który przybiera na masie znacznie wolniej niż inne dzieci. 

Dzieci z krótkim wędzidełkiem mają tendencję do oddychania ustami, dlatego często mają otwartą buzię. Równie widocznym objawem krótkiego wędzidełka jest brak możliwości wysunięcia języka poza obręb jamy ustnej oraz kształt przypominający serce w jego przedniej części podczas prób podnoszenia. Kiedy dziecko jest starsze i uczy się mówić, mogą natomiast wystąpić problemy z wymawianiem takich głosek jak: “r”, “t”, “l” i “d” oraz seplenienie.

Kiedy należy się udać do lekarza?

Jeżeli zaobserwowaliśmy któreś z powyżej wskazanych objawów, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza laryngologa. To, czy rzeczywiście mamy do czynienia z krótkim wędzidełkiem językowym, zostanie zbadane podczas wizyty na podstawie badania palpacyjnego, wywiadu lekarskiego i oględzin malucha. Laryngolog oceni położenia języka zarówno w spoczynku, jak i przy wykonywaniu ruchów, zbada grubość fałdu skórnego i oceni jego elastyczność. Pozwoli mu to na rzeczywiste rozpoznanie problemu i jego skali.

język

Metody leczenia problemów związanych z wędzidełkiem języka

Najskuteczniejszym zabiegiem pozwalającym na zlikwidowanie krótkiego wędzidełka jest jego podcięcie, które powinno być wykonane przez laryngologa. Przed wykonaniem zabiegu lekarz oceni skalę problemu i na tej podstawie oraz budowy wędzidełka zleci przeprowadzenie jednego z poniższych rodzajów zabiegu podcięcia wędzidełka: 

  • prostego zabiegu zwanego frenotomią, który polega na przecięciu błony znajdującej się pod językiem,
  • bardziej skomplikowanego zabiegu zwanego frenektomią, podczas którego następuje wycięcie wędzidełka.

U noworodków wykonuje się najczęściej frenotomię. Jest to zabieg krótki, bezpieczny i bezbolesny, wykonywany małym nożykiem lub specjalnymi nożyczkami w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu dziecko od razu może wrócić do domu. U starszych dzieci zabieg przeprowadzany jest laserowo.

Podcięcie wędzidełka Jelenia Góra można wykonać w specjalistycznej przychodni Zabobrze. Personel medyczny specjalistycznej przychodni Zabobrze służy Państwu pomocą w diagnozowaniu zaburzeniach związanych z wędzidełkiem językowym u niemowląt, dzieci i dorosłych. Decydując się na nasze usługi, mogą Państwo skorzystać z konsultacji i poradnictwa naszych logopedów. Jeżeli zaobserwowali Państwo objawy mogące świadczyć o krótkim wędzidełku językowym u swojego maluszka, zachęcamy do umówienia terminu wizyty.