Rozwód to zakończenie ważnego związku małżeńskiego poprzez organy sądowe, na podstawie żądania jednego lub obydwóch osób powiązanych węzłem małżeńskim. Rozwód jest jedną z trzech sytuacji kończących małżeństwo. Pozostałe to unieważnienie związku małżeńskiego oraz owdowienie. Można rozróżnić dwa rodzaje rozstania tego typu:
- rozwód z orzeczeniem o przewinieniu (prerywający małżeństwo z powodu przewinienia jednego z małżonków) – w takiej sytuacji kolegium sądowe może nałożyć alimenty od osoby, która winna jest rozpadowi związku małżeńskiego na pożytek pokrzywdzonej osoby;
- rozwód bez orzeczenia o przewinieniu (za porozumieniem stron) – w takiej sytuacji małżonkowie odstępują od praw postulatywnych w odniesieniu do partnera.
W jakiej sytuacji można ubiegać się o rozwód?
W zgodzie z polskimi normami, podstawowym i niezbędnym kryterium dopuszczalności rozwodu jest pojawienie się całkowitej i trwałej destrukcji pożycia między małżonkami. Jeśli ten warunek nie został spełniony, kolegium sądowe nie jest zobowiązane do przyznania rozwodu nawet w sytuacji, gdy małżonkowie są jednomyślni i tego się domagają.
Nawet sytuacje takie jak zdrada, uzależnienia (hazard, alkohol, narkotyki i tym podobne) jednej ze stron, a także akty przemocy domowej, nie są dostateczne na tyle, aby orzec rozwód. W wyżej przytoczonych przykładach, organ sądowy nadal zobowiązany jest do zweryfikowania, czy w określonym małżeństwie wystąpił długotrwały i całkowity rozkład pożycia.
Rozkład pożycia małżeńskiego
Rozkład pożycia uznawany za całkowity, w przypadku, kiedy to zerwane zostały wszystkie powiązania pomiędzy małżonkami: duchowe, fizyczne i materialne.
Kiedy sędzia może nie udzielić rozwodu?
Pomimo całkowitego i trwałego rozkładu pożycia sąd nie udzieli rozwodu, jeśli:
- w wyniku rozwodu jest możliwość, że ucierpią nieletni potomkowie małżonków, na przykład rozwód może sprawić, że sytuacja materialna się pogorszy lub może wygenerować negatywne następstwa w zdrowiu psychicznym dzieci,
- rozwodu dopomina się małżonek odpowiadający za rozkład pożycia, a druga strona nie zgadza się na proce rozwodowy i jego niezgoda na rozwód nie jest w konflikcie z regułami współżycia społecznego,
- zatwierdzenie rozwodu byłoby w konflikcie z regułami koegzystencji społecznej, na przykład w okolicznościach, gdy jeden ze współmałżonków jest bardzo chory i nie ma innej osoby, która mogłaby zapewnić mu opiekę.
W przypadku wątpliwości najlepiej skontaktować się z kancelarią adwokacką. W prawie rodzinnym w Rzeszowie specjalizuje się Kancelaria Temida, a także zawsze prowadzi swojego klienta przez trudny dla niego czas.
___