Jaki rower wybrać na najdłuższe trasy?

Categories Produkty i towary
Rower trekkingowy

Rowerowe maratony bywają bardzo kuszące – patrząc na wyczyny jakich dokonują profesjonalni kolarze często zastanawiamy się ile kilometrów bylibyśmy w stanie pokonać nie zatrzymując się. To, co widzimy w telewizji nie jest jednak łatwe i wymaga nie lada przygotowania psychicznego, fizycznego i sprzętowego.Długa trasa nie musi oznaczać od razu kilkuset kilometrów, mierz więc swoje siły na zamiary i zacznij od dystansów, które nie będą znacznym skokiem w porównaniu do Twojej tradycyjnej trasy.

Zanim jednak wybierzesz się na dłuższą przejażdżkę, pomyśl o rowerze, na którym przyjdzie Ci spędzić kilka lub kilkanaście godzin. Jaki rower wybrać na najdłuższe trasy, by w połowie drogi nie zrezygnować z pomysłu?

 

Odpowiednia konstrukcja

Rowery trekkingowe to idealni kandydaci na pozycję najlepszego amatorskiego roweru na dłuższe trasy. Wyposażone w bagażnik, sakwy rowerowe i bardzo wygodne siedzisko rowery pozwalają na spokojną i bezbolesną podróż przez wiele godzin. Ich budowa pozwala na przyjęcie wygodnej, wyprostowanej pozycji, która pozwoli optymalnie odciążyć kręgosłup i zapobiec zbyt szybkiemu przemęczaniu się. Rowery te wyposażone są również w kierownicę umożliwiającą różne metody chwytu, co przy długiej jeździe może okazać się nieocenione – drętwiejące ręce to prawdziwy problem, który może przysporzyć podczas długich godzin jazdy sporych kłopotów. Warto pamiętać również o błotnikach, które ochronią nas przed błotnistymi drogami i kałużami, które podczas długiej trasy są niemalże nieuniknione. Rowery trekkingowe są też z zasady lekkie i prosto skonstruowane.

Pamiętaj – im mniej zawiła budowa, tym łatwiej o naprawę roweru na wypadek awarii. Musisz wziąć pod uwagę fakt, że na długiej trasie ryzyko wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń jest dość duże. Przygotuj się na każdą ewentualność i nie daj się zaskoczyć żadnym nieplanowanym sytuacjom.

Lokalna wycieczka rowerowa

 

Pamiętaj o bagażu

Bagażnik i możliwość zamocowania sakw są zdecydowanym plusem rowerów trekkingowych. Długie trasy charakteryzuje zmienność warunków terenowych i pogodowych – przed wyruszeniem w drogę warto przemyśleć każdą ewentualność i zapakować rzeczy tak, by nie musieć rezygnować z zaplanowanej podróży zanim ta na dobre się rozkręci. Co zatem warto zabrać? Rower trekkingowy oferuje sporo miejsca na bagaż, dlatego oprócz podstawowych przyborów do awaryjnej naprawy roweru pomyśl przede wszystkim o odpowiednim stroju, jedzeniu i gadżetach, które mogą przydać się podczas trwania wyprawy.

 

Odpowiednie oświetlenie

Rowery trekkingowe są z reguły dobrze oświetlone. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, czy wszystkie światła działają poprawnie i są w stanie zapewnić Ci bezpieczeństwo w nocy, w lesie i na rzadko uczęszczanych drogach. Światła przednie, tylne, a także odblaski są podczas długiej trasy niezbędne.

Jeśli nie planujesz zakupu nowego roweru i chcesz wybrać się w trasę rowerem górskim lub miejskim, koniecznie upewnij się, czy Twoje oświetlenie spełnia wszelkie wymogi. Bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza na dłuższej trasie to podstawa.

Rowery trekkingowe to dla amatorów zdecydowanie najlepsza opcja sprzętowa. Jeśli planujesz jazdę przez wiele godzin, brak odpowiednio przygotowanego roweru i bagażu opracowanego na każdą ewentualność może poważnie odbić się na końcowym doświadczeniu związanym z wyprawą. Rower trekkingowy to pewniak, dzięki któremu nawet najgorsze wspomnienia z wycieczki nie będą wiązały się z brakiem komfortu jazdy. Długie trasy da się lubić – to wspaniała przygoda i niezapomniane wrażenia. Jeśli zadbasz o to, by odpowiednio przygotować swój rower, nawet najdłuższe trasy nie będą Ci straszne.