Jaki musi być rzeczoznawca majątkowy?

Categories Ogólne Informacje
wycena nieruchomości

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, ze każda i absolutnie każda nieruchomość ma swoją pewną określoną wartość rynkową. Wycena nieruchomości jest zwykle dokonywana przez właścicieli nieruchomości z bardzo wielu powodów. Wycena ta jest oceną na pewno subiektywną. Dlatego też bardzo często w wielu przypadkach jest ona znacznie zawyżana. Dlatego też powinniśmy zadbać o to by wycenę danej nieruchomości powierzyć osobie, która zrobi to naprawdę rzetelnie, bezstronnie, staranie oraz co najważniejsze zgodnie ze stanem faktycznym. Kto jest taką osobą? Taką osobą jest oczywiście rzeczoznawca majątkowy. Rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna, która posiada uprawnienia specjalnie nadane przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

A czym tak naprawdę jest wycena? Wycena to oczywiście nic innego jak postępowanie, w wyniku którego dokona ustalenia jej wartości. Tak naprawdę to wycena nieruchomości może być zrobiona w celu sprzedaży nieruchomości, w celu podatkowych, w celu ustalenia wysokości odszkodowania jak i w trakcie wystąpienia o udzielenie kredytu hipotecznego oraz w trakcie różnego rodzaju sporów sądowych. To sam rzeczoznawca majątkowy decyduje o dokładnej technice i metodzie wyceny. Jednak musimy wiedzieć, że obowiązkowo kierować się musi przepisami prawa jak i także regułami postępowania obowiązującego przy wykonaniu zawodu oraz wszelkimi standardami zawodowymi. Kto takowe standardy tworzy? Takie standardy na pewno są tworzone przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych na czele z Ministrem Infrastruktury i Budownictwa. Gdy rzeczoznawca majątkowy wycenia nam naszą nieruchomość to musi on postępować szczegółowo z zasadami obowiązującymi w jego zawodzie.

Musimy jednak wiedzieć, że w szczególnych przypadkach to rzeczoznawca może nam odmówić wykonania wyceny nieruchomości. Kiedy? Na przykład gdy następuje konflikt interesów, wywierane są niedozwolone naciski czy też zagrożony jest obiektywizm. Obowiązkowo każda wycena jest sporządzona w pisemnej formie. Wycena ta jest nazywana operatem szacunkowym. Jeśli chodzi o wartości nieruchomości to każda nieruchomość może mieć trzy rodzaje wartości. Pierwsza to wartość rynkowa, druga to wartość katastralna, a trzecia to wartość odtworzeniowa. Pamiętajmy jednak, że absolutnie nie każdy z nas może zostać rzeczoznawcą majątkowym. Jak wiadomo do każdego zawodu trzeba mieć obowiązkowo jakieś predyspozycje. A jakie predyspozycje należy mieć by zostać rzeczoznawcą majątkowym? Na pewno powinniśmy być uczciwi, rzetelni oraz skrupulatni. Nie możemy być także karani. Gdy kiedykolwiek byliśmy karani to zdecydowanie przekreśla to naszą szansę na zostanie rzeczoznawcą majątkowym. Niestety, ale takie są wymogi. Pewna wiedza to kwestia wyuczenia się. Przecież możemy się pewnych dziedzin nauczyć, ale cechy charakteru? Cech charakteru zdecydowanie się nie wyuczymy. Mamy dane cechy, albo i nie. Po prostu tak działamy i tacy jesteśmy nie oszukamy przecież nikogo.