Jak wygląda czas pracy zawodowego kierowcy?

Categories Usługi

Praca na stanowisku kierowcy to bardzo odpowiedzialne zajęcie, ponieważ to kierowca musi dbać o to, aby ładunek został dostarczony w odpowiednie miejsce w określonym czasie i co bardzo ważne w sposób w pełni bezpieczny. Z tego względu prawo w dość szczegółowy sposób reguluje czas pracy kierowców, poprzez różnego rodzaju zasady i przepisy. Jest to bardzo ważna kwestia z punktu widzenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ponieważ zbyt długa jazda i narastające zmęczenie, jest bardzo częstą przyczyną różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Czym jest czas pracy kierowców?

Czas pracy kierowcy to czas, w których wykonuje on wszelkie czynności związane z realizacją przewozu drogowego. Z tego względu do czasu pracy kierowcy nie wlicza się tylko czas spędzony za kierownicą pojazdu, ale także wiele innych czynności takich jak:

  • załadunek i rozładunek towaru,
  • nadzór i pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym (np. kierowcy autobusów),
  • czynności spedycyjne,
  • codzienna obsługa pojazdów i przyczep,
  • różne formalności administracyjne,
  • utrzymanie pojazdu w czystości

oraz wszelkie inne czynności podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osobom, rzeczom lub pojazdom. Oprócz tego samo pozostawanie kierowcy na stanowisku pracy w gotowości do podjęcia działań (np. czekanie na załadunek lub rozładunek) oraz 15-minutowa przerwa regulaminowa po 6 godzinach pracy, również wliczane są do czasu pracy kierowcy.

Do czasu pracy nie wlicza się jednak dyżuru, jeśli kierowca nie wykonywał podczas niego pracy, nieusprawiedliwionych postojów w czasie prowadzenia pojazdu, dobowego nieprzerwanego odpoczynku czy też przerw w pracy ustanowionych w równoważnym systemie czasu pracy.

Jak wygląda rozkład czasu jazdy, przerw i odpoczynku kierowcy?

Czas pracy kierowcy może być określany w wymiarze dobowym, tygodniowym lub dwutygodniowym. Doba pracownicza to nieprzerwany okres 24 godzin, który  swój początek ma w momencie rozpoczęcia pracy przez kierowcę. Zgodnie z aktualnymi przepisami dobowy czas pracy kierowcy nie może być większy niż 9 godzin, ale dwa razy w tygodniu może to być 10 godzin.

W wymiarze tygodniowym czas pracy kierowcy to 56 godzin natomiast w dwutygodniowym 90 godzin. Tydzień pracy nie jest jednak ustalany dowolnie, ponieważ zawsze zaczyna się on o godzinie 00:00 w poniedziałek i trwa do godziny 24:00 w niedzielę. Ponadto kierowcy przysługują także przerwy, które wynoszą minimum 45 min na każde 4,5 godziny pracy.

Bardzo ważny jest także odpoczynek dobowy, który powinien wynieść minimum 11 godzin, ale trzy razy w tygodniu może to być 9 godzin, odpoczynek tygodniowy wynoszący minimum 45 godzin oraz odpoczynek dwutygodniowy, czyli przynajmniej dwa pełne odpoczynki tygodniowe, albo jeden regularny i jeden skrócony.

Kto ustala czas pracy kierowcy?

Czas pracy kierowcy może ustalać jego pracodawca. Warto jednak pamiętać o tym, że musi się on stosować do wszelkich obowiązujących norm i przepisów prawnych. Nie może on więc wymagać od kierowcy, aby pracował on więcej, niż pozwalają na to przepisy.

Pracodawca może jednak ustalać plan pracy kierowcy, jednak wszystko w ustalonych przez prawo granicach. Po części swój czas pracy ustala także sam kierowca, ponieważ jego zadaniem jest wykonanie pewnych obowiązków, jednak to, w jakim czasie i jaki sposób on je wykona, zależy głównie od niego samego. W tym przypadku również istotne jest to, że wszelkie zmiany i modyfikacje mogą być wprowadzane w ustalonych granicach, tak aby czas pracy był zgodny z przepisami.

Jak wygląda rozliczanie czasu pracy kierowcy?

Rozliczanie czasu pracy to skomplikowane i trudne zadanie, dlatego tak wiele w szczególności początkujących na tym stanowisku osób decyduje się na doedukowanie się np. poprzez kurs rozliczania czasu pracy kierowców. Czynność ta polega na zliczeniu czasu pracy każdego zatrudnionego w firmie kierowcy i na tej podstawie oblicza się jego wynagrodzenie i sprawdza, czy stosował się on do wszelkich przepisów. Oblicza się tutaj czas pracy, przerwy i ich długość, nadgodziny, sprawdza się to czy kierowca pracował w dzień, czy w nocy i wiele innych ważnych kwestii.