Sprzedaż mieszkania pociąga za sobą rozliczne formalności – dotyczą one m.in. zabezpieczenia się podczas procesu sprzedaży. Wbrew pozorom nie tylko kupujący jest narażony na niebezpieczeństwo związane m.in. z utratą pieniędzy lub nabyciem mieszkania obciążonego wadami prawnymi. Również strona sprzedająca musi odpowiednio zadbać o swoje interesy. Jak to zrobić?
Umowa przedwstępna – jak zabezpiecza interesy sprzedającego?
Zadaniem umowy przedwstępnej jest doprecyzowanie warunków związanych z przekazaniem nieruchomości. To właśnie w tym dokumencie zawierasz klauzule niezbędne do ochrony swoich interesów. Co ciekawe, umowa przedwstępna nie musi być zawierana w obecności notariusza, by mogła zostać uznana za wiążącą.
Jest ona gwarancją, że kupujący rzeczywiście na poważnie rozważa zakup Twojego mieszkania. Ponadto, w umowie przedwstępnej znajduje się dokładny opis parametrów mieszkania, co jest gwarantem również dla kupującego – ma on prawo oczekiwać otrzymania mieszkania w takim stanie, jaki jest odnotowany w umowie.
Wreszcie, jednym z najważniejszych aspektów jest oczywiście zadatek, traktowany w późniejszych etapach jako część zapłaty uiszczonej za nieruchomość. Zadatek może wynosić nawet do 10% kwoty wartości mieszkania i stanowi gwarancję, że klient zapłaci również resztę pieniędzy.
Pośrednictwo – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Instytucja pośrednika sprzedaży nieruchomości wciąż w wielu przypadkach nie jest jeszcze należycie doceniana. Tymczasem może okazać się, że kwota prowizji dla pośrednika nie jest zbędnym wydatkiem, lecz inwestycją, która może wręcz pomóc Ci zaoszczędzić. Poniżej wyjaśniamy zatem, dlaczego wynajem zaufanego pośrednika jest świetnym rozwiązaniem.
Pomoc w formalnościach
Aby móc sprzedać mieszkanie, konieczne jest zgromadzenie następujących dokumentów:
- akt notarialny, stanowiący dowód nabycia nieruchomości,
- zaświadczenie o zameldowaniu mieszkańców sprzedawanej nieruchomości,
- dokument potwierdzający brak zadłużenia z tytułu opłat eksploatacyjnych, czynszu itd.,
- zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej, potwierdzające, że sprzedający jest jednym z jej członków,
- potwierdzenie braku długów wobec spółdzielni,
- zaświadczenie wydawane przez spółdzielnie o przydziale lokalu,
- aktualny odpis z księgi wieczystej.
Warto też przy tym wiedzieć, że wymagane dokumenty są zupełnie różne w wielu przypadkach. Inne dokumenty są niezbędne, w przypadku, gdy lokal należy do spółdzielni mieszkaniowej, inne, gdy właściciel ma prawo własności, a jeszcze inne, gdy właścicieli mieszkania jest kilku, lub gdy pokoje w mieszkaniu wynajmuje lokator, albo w sytuacji, gdy właściciel mieszkania spłaca kredyt hipoteczny. Powyższa lista obejmuje zatem jedynie przykłady niezbędnych dokumentów.
Nie można zapominać również o umowie sprzedaży nieruchomości. Pośrednik może pomóc w sporządzeniu takiej umowy lub wnosić zastrzeżenia do już przygotowanego dokumentu, by móc jak najlepiej chronić Cię przed nieuczciwą transakcją i innymi niedogodnościami.
Negocjowanie ceny
Większość z nas nie ma doświadczenia w regularnych negocjacjach biznesowych, zdarza się zatem, że zbyt łatwo godzimy się na zbyt mocne obniżenie ceny (aby jak najszybciej sprzedać mieszkanie) lub nadmiernie zawyżamy cenę w sposób nieadekwatny do wartości rzeczywistej i nie dopuszczamy możliwości negocjacji, odstraszając tym samym potencjalnych klientów.
Pomoc pośrednika, np. z N-Home polega m.in. na tym, że jest on w stanie spojrzeć na lokal chłodnym okiem i wycenić jego rzeczywistą wartość. Ponadto, będzie on w stanie sprawnie wynegocjować odpowiednią cenę, która będzie doskonałym kompromisem i dla kupującego, i dla sprzedającego.
Stworzenie atrakcyjnej oferty
Wiemy dziś, że nie wystarczy już zrobić kilku zdjęć i zamieścić ogłoszenia w sieci na kilku najpopularniejszych portalach, aby przyciągnąć klienta. Ważne jest trafienie dokładnie w potrzeby potencjalnych odbiorców. Potencjalni kupcy nierzadko zaliczają się do przeróżnych grup wiekowych i społecznych, co sprawia, że będą oceniać mieszkanie pod nieco innym kątem.
Dobry pośrednik o tym wie i będzie w stanie przedstawić mieszkanie w odpowiedni sposób, dobierając argumenty, które trafią z powodzeniem do potrzeb młodych rodziców, par bezdzietnych, studentów, zamożnych singli, osób w średnim wieku i innych, zainteresowanych zakupem nieruchomości.
Dlaczego pomoc pośrednika przy sprzedaży mieszkania jest tak ważna?
Pomoc pośrednika przy sprzedaży mieszkania jest swoistą gwarancją bezpieczeństwa. To on pomoże Ci sporządzić dokumentację i negocjować umowy w taki sposób, by jak najlepiej zabezpieczały Twoje interesy, a do tego będzie doskonale wiedział, jak poprowadzić negocjacje w odpowiednim kierunku. Będzie też doskonale wiedział, jak dotrzeć do potencjalnych odbiorców, idealnie wpisując mieszkanie w ich aktualne potrzeby.