Jak przygotować się do życia w Niemczech?

Categories Ogólne Informacje
przeprowadzka do niemiec

Szacuje się, że za zachodnią granicą kraju mieszka nawet dwa miliony Polaków. Nasi rodacy świetnie odnajdują się na niemieckim rynku pracy i tworzą zżyte, wspierające się społeczności.

Jeśli i Ty chcesz spróbować życia po drugiej stronie Odry, musisz odpowiednio przygotować się do wyjazdu. W tym artykule podsumujemy najważniejsze kwestie, o których powinieneś pamiętać.

Naucz się języka

To prawda, wiele osób znajduje pracę i doskonale radzi sobie w Niemczech, posługując się jedynie językiem polskim lub polskim i angielskim. Jednak rozumienie języka niemieckiego i znajomość codziennych zwrotów mogą zaoszczędzić Ci wiele stresu i niepewności.

Swój niemiecki możesz ćwiczyć zarówno przed wyjazdem, jak i będąc już na miejscu. Świetnym pomysłem jest zainstalowanie w telefonie aplikacji ze słownikiem i sięganie po nią, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Zgromadź oszczędności

Będziesz potrzebować nieco pieniędzy na start, chociażby po to, by dotrwać do swojej pierwszej wypłaty. Środki finansowe będą również konieczne do wynajęcia mieszkania bądź miejsca w hotelu pracowniczym. W razie sytuacji kryzysowej przydadzą się, gdy będzie musiał nagle wrócić do Polski. Nie warto więc rzucać się na głęboką wodę i wyjeżdżać za granicę bez żadnego zaplecza finansowego.

Znajdź internetowe grupy wsparcia dla Polaków

Przed wyjazdem dołącz do lokalnych grup na Facebooku jak np. Polacy w Monachium lub Polacy w Kolonii. Śledząc posty innych osób, będziesz mógł zorientować się, z jakimi wyzwaniami borykają się rodacy w Niemczech i samemu poprosić o poradę, gdy przytrafią Ci się jakieś kłopoty. Dużą korzyścią może być także zdobycie znajomych w nowym miejscu zamieszkania.

Przydatny pod tym względem może okazać się portal mypolacy.de, na którym możesz znaleźć osoby z Polski w Twoim regionie, przeglądać oferty pracy i oferty wynajmu mieszkania.

Zadbaj o łączność ze światem

W kontekście grup wsparcia online warto zawczasu pomyśleć o niezawodnym dostawcy Internetu i sieci komórkowej. Łączność z bliskimi jest szczególnie ważna, gdy dopiero przystosowujesz się do życia za granicą. W znalezieniu dobrego operatora pomoże Ci Teleberlin.pl. Firma ta doradza w dobraniu korzystnej oferty i pomaga ją sfinalizować a wszystko to w języku polskim.

Znajdź mieszkanie i zamelduj się

Podczas kiedy pracę nietrudno znaleźć nawet będąc już na miejscu (zwłaszcza, kiedy przyłożyłeś się do napisania atrakcyjnego CV), przed przeprowadzką do Niemiec warto mieć już zorganizowane zakwaterowanie. Do znalezienia odpowiedniego lokum wystarczy Ci Internet.

Na początku opłaca się rozejrzeć za mieszkaniem na wynajem krótkoterminowy, pensjonatem lub hotelem pracowniczym. Dają one możliwość wynegocjowania korzystniejszych cen, uniknięcia kaucji i wiążącej Cię na długo umowy.

Pamiętaj, że w Niemczech istnieje ściśle przestrzegany obowiązek meldunkowy. By sprawdzić, w jakim urzędzie powinieneś go dopełnić, po prostu wpisz w google nazwę swojego miasta i słowo “anmeldung”, czyli meldunek po Niemiecku.

Dla dopełnienia formalności będziesz potrzebować swojego dowodu osobistego, wypełnionego formularza meldunkowego i potwierdzenia od właściciela mieszkania. Brak meldunku może wiązać się z karą grzywny, ale także brakiem możliwości założenia konta w banku i wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego.

Załóż ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne również jest obowiązkowe u naszych zachodnich sąsiadów i nalicza się je od dnia, w którym się zameldowałeś. Najlepiej skorzystać z ubezpieczenia państwowego, które obejmuje wszystkie podstawowe usługi medyczne. Jeżeli nie masz jeszcze pracy, pierwszą składkę będziesz musiał opłacić samodzielnie, później ten obowiązek przejmie Twój pracodawca.

życie w niemczech

Nie zapomnij o GEZ

GEZ to niemiecki abonament radiowo-telewizyjny obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców tego kraju (nawet tych, którzy nie posiadają radia ani telewizora). Nie jest drogi, ale musi uiszczać go każde gospodarstwo domowe, dlatego warto zawczasu omówić tę kwestię z Twoimi współlokatorami.

Miej plan awaryjny

Na wszelki wypadek zaplanuj, co zrobisz w nagłej konieczności powrotu do Polski. Sprawdź, na którym dworcu mieści się najbliższa siedziba Bahnhofsmission, czyli organizacji, która w podbramkowej sytuacji skontaktuje Cię z wolontariuszem-tłumaczem i pomoże Ci zdobyć bilet do kraju.