Jak przebiega postępowanie spadkowe?

Categories Usługi
dziedziczenie spadku

Sprawy spadkowe niekiedy bywają bardzo skomplikowane, szczególnie wtedy, gdy nie ma zgody między spadkobiercami. W takich sytuacjach mogą się one ciągnąć latami.

Poza tym samo stwierdzenie nabycia spadku nie zawsze jest łatwe do ustalenia, dlatego w wielu sytuacjach niezbędna jest fachowa pomoc prawna.

Jak ustala się prawo do spadku?

Ustalenie prawa do spadku może przebiegać w różny sposób w zależności od porozumienia się między sobą osób, które mają do niego prawo. W przypadku zgodnego podziału sprawa trwa krótko, a opłaty są niskie. Nabycie spadku można poświadczyć również u notariusza, ale tylko w sytuacji obecności wszystkich wchodzących w grę spadkobierców i zgodności między nimi, co do sposobu podziału majątku.

Inaczej jest w sytuacji, gdy spadkobiercy nie zgadzają się ze sobą. Wtedy sąd musi rozstrzygnąć w trakcie rozprawy sądowej, biorąc pod uwagę składniki majątku i dowody przedstawione przez spadkobierców. Spadkobiercy w celu poświadczenia prawa do spadku muszą wnieść do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zmarłej zwanej spadkodawcą wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. 

Co powinien zawierać wniosek do sądu o nabycie spadku?

Wniosek o nabycie spadku powinien zawierać:

  • imię i nazwisko spadkobiercy,
  • datę śmierci oraz imię i nazwisko spadkodawcy,
  • dane personalne spadkobierców ustawowych i testamentowych,
  • akt zgonu spadkodawcy oraz akty urodzenia dzieci spadkodawcy,
  • oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Od tego, czy we wniosku znajdzie się komplet dokumentów, zależy długość sprawy spadkowej, dlatego w celu skompletowania pełnego wniosku warto zwrócić się o pomoc do prawnika, zajmującego się sprawami spadkowymi. Stwierdzenie nabycia spadku może mieć miejsce po upływie sześciu miesięcy od śmierci spadkodawcy lub wtedy, gdy wszyscy spadkobiercy złożyli swoje oświadczenia potrzebne do stwierdzenia nabycia spadku.

Jak przebiega postępowanie spadkowe?

Po stwierdzeniu przez sąd nabycia spadku następuje podział masy spadkowej między wszystkich spadkobierców. Do tego czasu masa spadkowa jest współwłasnością wszystkich spadkobierców. Sąd ustala faktyczną tożsamość osób uposażonych, a także ich liczbę.

W sytuacji braku testamentu z informacjami na temat dziedziczenia masy spadkowej po zmarłym sąd z reguły dzieli sprawiedliwie majątek zmarłego między spadkobierców, zgodnie z przepisami prawa o dziedziczeniu ustawowym. Sąd może podjąć decyzje o sprzedaży majątku osoby zmarłej w sytuacji, gdy osoby uposażone nie są w stanie porozumieć się ze sobą.

Wtedy po sprzedaży następuje podział pieniędzy uzyskanych w ten sposób między spadkobierców. Sąd może również stwierdzić nabycie spadku przez osoby inne niż wskazane we wniosku, który złożyły osoby, biorące udział w postępowaniu spadkowym.

jak dziedziczy się spadek
Sprawy spadkowe – Dobry adwokat Koszalin

Czy można dziedziczyć długi osoby zmarłej?

Zdarza się, że spadkobierca nie wie o tym, że należy mu się spadek. Bywa tak w sytuacji, gdy nie utrzymuje on kontaktów ze spadkodawcą lub jego rodziną. Wtedy w terminie sześciu miesięcy od jego śmierci spadkobierca musi złożyć do sądu oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Jest to niezwykle istotne w przypadku, gdy spadkodawca pozostawił długi. Jeśli osoba uposażona nie złożyła takiego wniosku, to dziedziczy spadek po osobie zmarłej z dobrodziejstwem inwentarza, czyli również i długi, ale tylko do wysokości kwoty, którą odziedziczyła po spadkodawcy.

Zmiany w przepisach prawnych, które miały miejsce w 2015 roku miały na celu ochronę spadkobierców przed ponoszeniem odpowiedzialności za długi spadkodawcy w nieograniczonej wysokości. Ze względu na niezwykłą zawiłość spraw spadkowych mogą się ciągnąć przez wiele miesięcy lub lat, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika.

Jednym z kancelarii prawnych, w których pracują profesjonalni prawnicy w Toruniu, jest  Kancelaria Adwokackiej Aleksandry Krawczyk – Głowackiej, którzy specjalizują się m.in. obsługą prawną spraw spadkowych.