Jak prowadzić biznes w duchu ekologii?

Categories Biznes
wiatrak

Ważnym elementem prowadzenia biznesu we współczesnym świecie jest transparentność w kwestii dbania o środowisko. Nacisk społeczny wpływa na procesy decyzyjne wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza tych dużych. Dbanie o ekologię to już jednak nie tylko element wizerunkowy firmy. Wiele z nich ma świadomość tego, że działania, które podejmują i wprowadzają w życie skutkują polepszeniem lub pogorszeniem lokalnego klimatu. Prowadzenie biznesu w duchu eko może sprawiać trudności na początku, lecz z czasem codzienne zadania i przestrzeganie standardów – również tych odgórnych, czyli krajowych i unijnych – staną się rutyną. O czym warto zatem pamiętać?

Od czego zacząć?

Początki zwykle bywają trudne. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, do wszystkiego trzeba przywyknąć. Pomóc w tym może stworzona we wczesnych etapach strategia postępowania. Konkretny plan obejmujący poszczególne zadania takie jak: segregacja i utylizacja odpadów, rezygnacja z plastiku na rzecz papieru, tektury czy innych ekotworzyw może wspomóc firmę w kontynuowaniu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. 

Istotna jest także analiza tego, w jaki sposób firma przyczynia się do pogorszenia środowiska oraz ustalenia, jakie kroki należy powziąć w celu eliminacji zagrożenia. Odpowiedzialność ekologiczna to ważne zagadnienie, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy nie chcą stracić w oczach swoich klientów. Troska o naturę wpływa pozytywnie na wizerunek marki, zwiększa jej wiarygodność konsumencką, a także otwiera się na nowe możliwości biznesowe we współpracy z innymi świadomymi przedsiębiorstwami.

Eko-obowiązki, segregacja odpadów – po co?

Recykling odgrywa znaczącą rolę w dbaniu o klimat i środowisko, zarówno lokalne, jak i globalne. Uniemożliwia powstawanie ogromnych składowisk śmieci. Odpowiednia segregacja odpadów pozwala na nieprzedostawanie się szkodliwych czy wręcz toksycznych substancji do gleby i atmosfery. 

Inwestycje powinny być przeprowadzane nie tylko na zasobach ludzkich i działaniach sprzedażowych, ale i na innowacyjnych pomysłach wdrażających nowe rozwiązania ekologiczne. Implementowanie tych innowacji w struktury funkcjonowania firmy wpływa na jej rozwój względem “bycia eko”. Zarówno procesy technologiczne, jak i produkcyjne mogą zawsze zostać udoskonalone. Prowadzenie biznesu w duchu ekologii pozwala także zaoszczędzić spore sumy środków przeznaczanych na wydatki za wodę, prąd oraz energię.

ekologia

Niemniej ważna jest także popularyzacja wiedzy i edukacja pracowników w zakresie dbania o środowisko. Przydatne w tym zakresie są szkolenia i kursy, zwiększające świadomość i zainteresowanie tematyką ekologii. 

Gdzie przekazać elektrośmieci z firmy?

Z roku na rok liczba elektrośmieci rośnie we wręcz zastraszającym tempie. Co zalicza się do tego rodzaju śmieci? Wszelkiego rodzaju zużyty sprzęt elektroniczny jak chociażby zepsute czy stare komputery, telefony, żarówki energooszczędne, wentylatory, drukarki, terminale i wiele, wiele innych. Elektrośmieci nie mogą być wyrzucane do zwykłych kontenerów. Ważna jest ich odpowiednia segregacja od innych śmieci oraz utylizacja. Można je oddać do wskazanego w swoim mieście Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, jednak wygodniejszą i bardziej skuteczną formę utylizacji śmieci elektrycznych stanowi odbiór elektrośmieci od firm. Pozwala to na sprawne i efektywne pozbycie się zalegających, niesprawnych lub zużytych sprzętów. 

Dlaczego ważna jest odpowiednia utylizacja?

Odpowiednia utylizacja przyczynia się między innymi do zmniejszenia śladu węglowego danej firmy, a także do ochrony przyrody oraz zdrowia społeczeństwa. Wysypiska śmieci to nie tylko przywara pod względem estetycznym, ale głównie środowiskowym. Niebezpieczne substancje przedostające się do gruntu, a dalej – do wód, mogą mieć katastrofalne skutki dla lokalnej ludności oraz fauny i flory. 

Do utylizacji odpadów zaliczają się takie procesy jak segregacja, recykling oraz neutralizacja. Niektóre śmieci nadają się do przetworzenia, dzięki czemu można powstrzymać ich nieustanne nagromadzanie się. Wiele z odpadów, które trafiają do przyrody przez działania przedsiębiorstw, będzie się rozkładać przez setki, a nawet tysiące lat. Przerób materiałów takich jak plastik może zostać wykorzystany do tworzenia nowych przedmiotów, wykorzystywanych każdego dnia. 

Między innymi z tych właśnie powodów, odpady – zwłaszcza elektrośmieci – powinny być utylizowane w sposób bezpieczny i efektywny. Dbanie o środowisko wcale więc nie musi być dla firmy zadaniem uciążliwym.