Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych

Categories Usługi

Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie wszystko znacznie drożeje. To samo dotyczy kosztów energetycznych, dlatego wiele osób zaczyna szukać tańszych rozwiązań. Jednym z nich jest właśnie fotowoltaika, ale mało kto decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych, sądząc, że jest to długi i skomplikowany proces. Nic bardziej mylnego.

Na czym polega fotowoltaika?

Na początku warto przypomnieć, czym w ogóle jest fotowoltaika. Jest to odnawialne źródło energii wykorzystującej moc słońca. Słońce pada na specjalne panele (pewnie wszystkim znane) fotowoltaiczne, które przemieniają jego atomy w zasilanie, z których czerpie wiele urządzeń elektrycznych i elektronicznych w domu.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych?

Ktoś mógłby powiedzieć, że istnieje przecież wiele innych i bardziej popularnych sposobów wytwarzania prądu, więc czemu akurat wybrać fotowoltaikę? Po pierwsze, jest to dużo tańszy sposób gromadzenia energii niż wszystkie nieodnawialne źródła. Po drugie fotowoltaika wpływa pozytywnie na środowisko i jest jednym z lepszych sposobów jego ochrony. Po trzecie to odnawialne źródło jest bardzo przyszłościowym rozwiązaniem – węgiel czy gaz są coraz rzadziej polecane i być może niedługo zostaną wycofane, by ratować planetę. I po czwarte na zainstalowanie systemów fotowoltaicznych można dostać dofinansowanie, przez co taka inwestycja nie obciąża budżetu.

montaż paneli fotowoltaicznych w toruniu

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?

Czymś, co zdecydowanie odtrąca ludzi od instalowania fotowoltaiki, jest montaż paneli fotowoltaicznych. Cały proces można jednak sprowadzić do kilku punktów:

  1. Znalezienie odpowiedniego miejsca dla paneli fotowoltaicznych (dach płaski skośny dachówkowy, grunt) tak, by były one skierowane na południe i by nie przysłaniał ich komin bądź inne części dachu.
  2. Ich montaż z odpowiednim zabezpieczeniem. Jeśli chcemy wykonać go samodzielnie, wówczas do paneli, które wybieramy, powinna być dołączona instrukcja. Gdy jednak decydujemy się na firmę, wtedy zdajemy się na odpowiednie doświadczenie pracowników.
  3. Po zamontowaniu również możemy zdać się na specjalistów, którzy na nasze życzenie wykonają audyt i sprawdzą, czy wszystko działa prawidłowo.

Warto też dodać, że montując panele fotowoltaiczne, trzeba uważać na:

  • wiatr, który na wysokości jest zazwyczaj większy i może doprowadzić nie tylko do uszkodzeń paneli, ale również wyrwania dachu. Należy więc montować panele pod odpowiednim kątem i na specjalnych śrubach.
  • Umieszczenie paneli. Pod żadnym pozorem nie mogą się one znajdować poza krawędziami dachu, czy to górnymi, bocznymi czy dolnymi.

Zatrudnienie firmy do montażu paneli fotowoltaicznych

Choć zlecenie instalacji fotowoltaiki odpowiedniej firmie znacznie ułatwi pracę, to przed podpisaniem umowy należy zwrócić uwagę na kilka znaczących czynników:

  • Przede wszystkim musi ono posiadać certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego.
  • Najlepiej, jeśli ma również świadectwo uprawniające do pracy nad siecią elektroenergetyczną.
  • Ponadto osoby montujące powinny mieć doświadczenie w pracy na wysokości zgodne z wymogami BHP.
  • Podpisując umowę, trzeba też zwrócić uwagę na kwestię gwarancji. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie dla klienta, jeśli z biegiem czasu (zwłaszcza zimą) okaże się, że montaż nie został wykonany poprawnie. Wygeneruje to dodatkowe koszty, które w przypadku gwarancji pokryje firma.

Aby znaleźć najlepszą firmę w okolicy, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazy typu „panele fotowoltaiczne Toruń, Bydgoszcz” itd. Warto jednak pamiętać, że najlepiej kierować się opiniami innych klientów lub korzystać z poleceń znajomych.

Widać zatem, że fotowoltaika i jej instalacja nie są skomplikowanym procesem. Wszystko zależy od odpowiednio podjętych działań, doświadczenia firmy i nastawienia na zmianę zasilania na bardziej przyjazne środowisku.