Po rozwodzie rodziców zazwyczaj jedno z nich na co dzień zajmuje się dziećmi, a drugie dokłada się do ich utrzymania w formie alimentów. Te określa się na podstawie kosztów utrzymania naszych podopiecznych. Nawet jeżeli rodzice rozstają się w zgodzie, ciężko sprawnie ustalić jakie kwoty będą odpowiednie.
Co jest brane pod uwagę podczas zasądzania alimentów w Rzeszowie?
Duże alimenty, a właściwie każde zasądza sąd. Bierze on pod uwagę bardzo wiele czynników: od możliwości majątkowych i zarobkowych rodziców po uzasadnione potrzeby dziecka. Te dwa główne parametry możemy jeszcze rozbić na szereg mniejszych.
Możliwości zarobkowe są ustalane, biorąc pod uwagę aktualny stan majątku rodzica, jego wiek, stan zdrowia, wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Nie bez znaczenia jest też oczywiście to, jak wygląda rynek pracy. Jeżeli jesteśmy programistom z doświadczeniem w branży to sąd będzie nasze możliwości zawodowe postrzegał inaczej niż osoby bezrobotnej bez doświadczenia.
Strony powinny brać pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka, na które również składa się kilka czynników. Duże znaczenie odgrywa wiek. Każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że nastolatek ma zupełnie inne potrzeby niż trzylatek. Wpływa to zasadniczo na koszty utrzymania.
Każda ze stron powinna wziąć też pod uwagę stan zdrowia naszego podopiecznego. Rodzice składają się na jego utrzymanie, a gdy maluch jest przewlekle chory i niezbędne są leki, koszty podwyższają się.
Oprócz tego bierzemy oczywiście standardowe koszty utrzymania, czyli wyżywienie, mieszkanie, ubrania, wodę, prąd, gaz, internet, telefon czy telewizję. Dodatkowo doliczamy koszty edukacji. Wliczają się w to także wszystkie akcesoria szkolne, koszty dojazdów, podręczników, ubrań czy ewentualnych korepetycji i zajęć dodatkowych. Alimenty obejmują też kulturę fizyczną, wypoczynek i rozrywkę, na którą również składają się rodzice.
Jak uzyskać alimenty?
Alimenty i ich wysokość jest ustalana przez sędziego w wyroku sądu lub w ugodzie sądowej. Ewentualnie rodzice samodzielnie mogą je ustalić na zasadzie swobody umów. Niezależnie od tego, w jak przyjaznej atmosferze się spotykamy to najlepiej spisać wszystko na piśmie.
Na początek powinniśmy spisać miesięczne koszty i je udokumentować. Najlepiej zebrać faktury VAT, rachunki i zaświadczenia. Następnie sporządzamy pozew – w tym momencie skorzystajmy z pomocy z adwokata, aby spełnić wszystkie wymogi prawne.
W następnej kolejności odbywa się rozprawa, na której powinniśmy stawić się osobiście. Po niej pobieramy odpis wyroku lub protokół zawierający ugodę sądową. W tym momencie powinniśmy zacząć płacić lub otrzymywać alimenty. Jeżeli tak się nie dzieje możemy wszcząć postępowanie egzekucyjne kierując wniosek do komornika. On pomoże nam uzyskać należności.
Jeżeli komornik nie jest w stanie nam pomóc, dłużnik alimentacyjny uchyla się od płacenia, a łączna wysokość zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych możemy wówczas zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa wg. art. 209 Kodeksu Karnego.
Prawem rodzinnym w Rzeszowie zajmuje się np. Kancelaria Temida. Najlepiej zwrócić się do specjalisty i przedstawić swój przypadek sprawy alimentacyjnej. Nawet, jeżeli ustalamy szczegóły z naszym partnerem, warto skorzystać z pomocy, abyśmy wszystko mieli na piśmie.