Jak korzystać z autoszrotu?

Categories Motoryzacja
Gdzie złomować auta

Autoszrot (lub szrot) – potoczne nazewnictwo stacji demontażu pojazdów samochodowych, na której zwykle można też nabyć części samochodowe z drugiej ręki.

Polska nazwa pochodzi od niemieckiego słowa Schrott, co oznacza w dosłownym tłumaczeniu „odcięta część, kawałek”, potocznie złom.

Autoszrot a dziupla samochodowa

Nie należy mylić ani ujednolicać pojęcia „autoszrot” z tak zwaną dziuplą samochodową. Chociaż w obu miejscach można kupić w korzystnej cenie części samochodowe z drugiej ręki, to o ile w autoszrocie jest to zazwyczaj legalny nabytek, to dokonując zakupu w dziupli samochodowej narażeni jesteśmy na zarzut kradzieży.

Skup pojazdów i kasacja

Przedmiotem działalności autozłomów jest skup samochodów, które ze wględu na ich wiek, destrukcje techniczne czy stan po wypadku nie mogą być dłużej używane. Tego typu firmy zainteresowane są zwykle wszystkimi markami aut, zarówno tych osobowych, jak i ciężarowych i dostawczych. Skup aut związany jest z pojazdami w całości, składakami oraz mocno zaniedbanych czy uszkodzonych. Dokonują oni fachowej i rzeczowej wyceny, wziąwszy pod uwagę realną wartość pojazdu.

Większość z właścicieli jest bardzo przywiązana i sentymentalna w stosunku do swoich pojazdów, nawet po upływie terminu ich użyteczności. Mimo faktu, że konieczna jest kasacja pojazdu, wolą oni przechowywać je w domu, w garażach czy pod wiatami i zezwalać na dalszą erozję. Jest to błędne zachowanie, w znacznym stopniu przyczyniające się do zmniejszenia poziomu wartości pojazdu. Złomowanie samochodów jest najlepszą opcją w sytuacji, gdy na naszym podjeździe zalega niedziałający pojazd, a my potrzebujemy zastrzyku pieniędzy.

Proces autokasacji

Wstępnej wyceny auta można dokonać, poprzez kontakt z firmą telefonicznie. Zapytania można też wysyłać drogą elektroniczną, przez adres e-mail. W takim przypadku należy podać szczegóły: rodzaj pojazdu, jego markę, model, rocznik, aspekty techniczne, rodzaj paliwa wlewanego do auta, zamieścić widoczne, przedstawiające stan faktyczny zdjęcia oraz konkretny opis.

Auto złom jest jedynym legalnym rozwiązaniem na pozbycie się wiekowego, zniszczonego pojazdu. Złomowanie samochodów jest obowiązkiem ustanowionym w ustawie o recyklingu pojazdów wycofanych z użytkowania. Profesjonalna firma, po każdej tego typu operacji, wystawia klientowi zaświadczenie. Zawierana transakcja powinna być dla obu stron korzystna.

Skup samochodów związany jest z późniejszą sprzedażą części samochodowych takich jak: silniki, fragmenty pochodzące z karoserii, skrzynie biegów czy elementy zawieszenia.


Artykuł powstał we współpracy z autozłomem WIGMET S.C.https://wigmet.pl/.