Jak działa agencja aktorska?

Categories Usługi
agencja aktorska

Zapewne większości ludzi agencja aktorska kojarzy się z znanym z telewizji kolorowym światem celebrytów, czerwonych dywanów czy telewizji. I choć jest to uzasadnione skojarzenie agencje działają na o wiele większą skalę. Warto więc wiedzieć, jak działają na wypadek, gdy w przyszłości uśmiechnie się do nas los i nasz talent zostanie dostrzeżony.

Na jakie role możemy liczyć

Agencja aktorska ma za zadanie przedstawić najlepszego możliwego kandydata do roli, którą ma do obsadzenia producent filmu czy serialu. Jednak będąc pod skrzydłami agenta możemy liczyć nie tylko na duże zlecenia, ale na mnóstwo innych propozycji. Mamy szansę na udział w castingu do reklamy, radiowej lub telewizyjnej. Aktorzy potrzebni są też do prowadzenia koncertów, oficjalnych imprez czy innych wydarzeń. Często poszukiwani są również statyści. Jeśli tylko spełniamy odpowiednie kryteria, którymi mogą być między innymi określony wiek, kolor skóry czy włosów. Przykładowo wymaganiem dla statystów biorących udział w kręceniu filmu historycznego może być naturalny kolor włosów. Agencja aktorska powinna przeprowadzić nabór szukając odpowiednich osób, a także skorzystać ze swojej bazy zarejestrowanych aktorów.

Współpraca z agencją aktorską

Niezależnie czy sami zgłosimy naszą kandydaturę do bazy agencji czy jeden z jej pracowników dostrzeże nas w tłumie współpraca z firmą prowadzącą tego typu działalność powinna opierać się na umowie agencyjnej. Określa ona przede wszystkim wysokość prowizji od honorarium, które uzyskamy z zlecenia zapewnionego przez agencję. Warto zwrócić uwagę, czy umowa zawiera prawo wyłączności- w takim wypadku aktor czy aktorka nie będzie mógł się związać z żadną inną agencją. Kontrakt, jak wszystko co podpisujemy, powinien być zrozumiały. W razie wątpliwości, szczególnie jeśli marzymy o wielkiej karierze, skonsultujmy umowę z prawnikiem.

Zalety współpracy z agencją aktorską

agencja aktorskaChoć agent zainkasuje jakąś część honorarium za wykonaną przez nas pracę to sami nie musimy się martwić o wyszukiwanie castingów i dobieranie przesłuchań, na których mamy największe szanse. Dobra agencja doskonale będzie znała profil, jakiego oczekuje na przykład producent filmu i zaproponuje mu jedynie takich kandydatów, którzy idealnie do niego pasują. W ten sposób nie tracimy czasu na żmudne przeczesywanie internetu w poszukiwaniu dat castingów i nie tracimy go na takich przesłuchaniach, na których z góry jesteśmy skazani na porażkę. Na niektóre z nich bez polecenia agencji nie zostaniemy nawet wpuszczeni. A jeśli trafi nam się większa rola reprezentujący nas agent na pewno będzie miał większe szanse na wynegocjowanie najlepszej stawki dla nas.

Nawet jeśli nie myślimy o karierze aktorskiej na miarę największych gwiazd Hollywood to rejestracja w bazie agencji jest dobrym pomysłem na znalezienie dodatkowego źródła dochodu, gdy dostaniemy szansę udziału w reklamie. Natomiast prawdopodobieństwo udziału w filmie czy serialu jako statysta jest bardzo wysokie, gdyż poszukiwana jest ich bardzo duża ilość. W ten sposób przeżyjemy niezwykłą przygodę, poznamy nowych ludzi, a co najważniejsze jest to doskonała okazja, aby zobaczyć świat filmowy nieco “od kuchni”.

Niezależnie czy śnimy o głównej roli w wysokobudżetowym filmie, szukamy dodatkowego źródła dochodu czy po prostu chcemy spróbować czegoś nowego agencja aktorska może nam w tym pomóc. Wystarczy znaleźć taką o dobrej opinii, zarejestrować się w jej bazie i czekać na telefon z pierwszą propozycją.


Agencja aktorska JMC Studio zaprasza do zapoznania się z jej ofertą.