Jak dbać o tapicerkę meblową

Categories Usługi

Meble tapicerowane są z nami na co dzień. Siada się na nich i otacza się nimi w domu, pracy i innych miejscach. Stworzono je z myślą o estetyce i komforcie użytkowania. Warto wiedzieć, jakie są ich rodzaje i jak dbać o nie by służyły w niezmienionym stanie i formie przez wiele lat. Ponieważ są nimi obijane meble użytkowe, takie jak krzesła czy fotele, tkaniny tapicerskie są narażone na wiele mikrouszkodzeń i zabrudzenia.

Różne rodzaje tapicerki meblowej — inne podejście do pielęgnacji

W zależności od tego, z jaką tkaniną tapicerską mamy do czynienia, musimy podejmować inne kroki do zapewnienia jej trwałości i ładnego wyglądu. Zwykle przy zakupie mebla otrzymamy instrukcję, z której powinniśmy skorzystać. Zamieszczone w niej będą porady, które dopasowano dokładnie do potrzeb konkretnego obicia.

Najłatwiejsze w czyszczeniu i utrzymaniu zadbanego wyglądu są tkaniny wykonane z ekoskóry. Będzie to wyjście dobre dla wnętrz gdzie są małe dzieci lub zwierzęta. W tym przypadku do czyszczenia wystarczy wilgotna szmatka.

Tkanina welurowa czy inna o strukturze nieco bardziej przytulnej wymaga czyszczenia przy użyciu specjalnego środka, przeznaczonego do usuwania zabrudzeń z tkanin tapicerskich. Środki te są dostępne do zakupu w sklepach zajmujących się dystrybucją mebli i tkanin tapicerskich.

Rodzaje zabrudzeń tapicerki meblowej

Oczywiście, w zależności od tego, jakie zabrudzenie spędza sen z powiek użytkownikowi mebla, powinien on poszukać odpowiedniej metody usunięcia go. Bardzo częstym problemem jest rozlany napój lub inny płyn. W takim przypadku należy zebrać go chłonnym materiałem takim jak ręcznik papierowy czy miękka szmatka. Z krokiem tym nie należy zwlekać, im więcej płynu wsiąknie w mebel, tym trudniej będzie walczyć z plamą.

Jeżeli wylany płyn nie jest wodą, trzeba liczyć się z plamą, która pojawi się po wyschnięciu. Aby tego uniknąć, po zebraniu nadmiaru cieczy, użyjmy wody z dodatkiem mydła i przy pomocy gąbki usuńmy zabrudzenie. Na końcu jeszcze należy przetrzeć miejsce miękką szmatką zanurzoną w czystej wodzie. Resztki mydła mogą negatywnie wpłynąć na stan tkaniny.

Spotkanie z suchą, zaschniętą wcześniej plamą, której dotąd nie zauważono, najczęściej z błota lub kurzu, to także nieprzyjemna sytuacja. Wtedy zacząć należy od dokładnego odkurzenia powierzchni. Następnie używamy wody z mydłem jak w przypadku czyszczenia plan mokrych.

jak czyścić tapicerkę meblową

Jak przedłużyć trwałość tapicerki meblowej?

Użytkowanie i dopasowana pielęgnacja mebla to klucz do sukcesu, jeśli zależy nam na jego wytrzymałości. Aby być pewnym co do swoich działań, warto kierować się wskazówkami załączonymi do mebla w chwili jego zakupu. Regularne czyszczenie, przy użyciu środków do tego celu przeznaczonych, pozwoli na zachowanie koloru i elastyczności tapicerki.

O wytrzymałość mebla troszczyć należy się już w chwili podjęcia decyzji o zakupie. Różne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę bywają niezrozumiałe dla przeciętnej osoby. Wybierając obicie dla siebie zwróć uwagę na jego właściwości. Na rynku są już tkaniny o cechach hydrofobowych, czyli takie, które nie wchłaniają płynów. Ważna jest też odporność na ścieranie oraz odbarwienia.

Najważniejsza zasada to unikanie w czyszczeniu silnych środków, które nie są przeznaczone do stosowania na obiciach i tapicerce. Praktyki takie przyniosą efekt odwrotny od oczekiwanego. Zamiast czystego mebla otrzyma się nieestetyczne przebarwienia i przetarcia tkaniny. Tapicerka meblowa wymaga specjalnego traktowania. Użyj środków do niej przeznaczonych.