Jak dbać o prawidłową postawę dziecka?

Categories Zdrowie
dziecko

Rodzice ogrywają kluczową rolę w rozwoju prawidłowej postawy ciała u dziecka. Dlatego tak istotne jest kontrolowanie całego procesu wzrostu, zwracanie uwagi na odpowiednią ilość aktywności fizycznej, a także – czynniki, które mogłyby się przyczynić do pojawienia się wad postawy. Jakie działania powinni podjąć rodzice i bliscy, aby zadbać o prawidłową postawę ciała u dziecka? Gdzie można leczyć ewentualne wady postawy i do jakiego specjalisty warto się udać?

Prawidłowa podstawa u dziecka to jeden z priorytetów zdrowotnych, o jakie powinni zadbać rodzice. Z racji tego, że kręgosłup u maluchów kształtuje się od samego momentu narodzin aż do osiągnięcia wieku dorosłego, należy pamiętać o regularnym kontrolowaniu tego aspektu życiowego.

Prawidłowa postawa ciała u dziecka – dlaczego jest tak ważna?

Dbanie o prawidłową postawę ciała u dzieci należy rozpocząć już od jego pierwszych dni na świecie. Ciało, zwłaszcza kości i stawy są wtedy najbardziej plastyczne, a zaniedbane mogą doprowadzić do poważnych schorzeń związanych z rozwojem maluszka. Dziecko powinno rozwijać się we własnym tempie, zgodnie z informacjami, jakie rodzice mogą uzyskać u lekarza podczas jednej z pierwszych wizyt po narodzinach maluszka.

Jednak to właśnie okres dorastania odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu się prawidłowej postawy ciała u dzieci. Czas spędzony w szkolnej ławce, a następnie przy biurku może doprowadzić do pojawienia się wad postawy u każdego. U dziecka z prawidłową postawą ciała można zauważyć takie cechy jak:

  • lekko ściągnięte łopatki, pozwalające na utrzymanie prostych pleców,
  • barki znajdujące się na jednym poziomie,
  • głowę uniesioną, nie zaś pochyloną,
  • luźno zwisające ręce po obu stronach ciała,
  • płaski brzuch,
  • naturalnie wygięty kręgosłup – zwłaszcza w okolicy lędźwiowej.

W przypadku problemów z prawidłową postawą, pojawić się może zapadnięta klatka piersiowa, uwypuklony brzuch czy okrągłe plecy świadczące o zgarbieniu.

Konsekwencje zdrowotne w przypadku nieprawidłowej postawy ciała u dziecka

Wady postawy, zwłaszcza te na tle krzywizn kręgosłupa, mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych lub mało komfortowych dolegliwości. Nierehabilitowane wady postawy skutkują pojawieniem się problemów z układem oddechowym, krwionośnym, czy nawet pokarmowym. Niektóre dzieci skarżą się również na zawroty głowy i drętwienie kończyn.

Z tego też powodu tak ważne jest po stronie rodziców podejmowanie wszystkich możliwych środków, które mogą przyczynić się do pojawienia się jakichkolwiek odstępstw od normy w postawie. Rodzice samodzielnie mogą podejmować kroki, które pomogą dziecku w dbaniu o zdrowy kręgosłup. Można już od małego uczyć dziecko tego, aby plecak nosiło na dwóch ramionach nie na jednym, unikało przeciążania kręgosłupa bądź prostowało plecy przy każdej możliwej okazji.

Dlaczego małe dzieci są narażone na powstawanie wad postawy?

Współcześnie dzieci narażone są na wiele czynników, które mogą przyczynić się do pojawienia się wad postawy. Zalicza się do nich zmniejszoną aktywność fizyczną – nie tylko podczas lekcji wychowania fizycznego, ale również w ciągu dnia. Większość czasu dzieci spędzają w pozycji siedzącej – czy to w trakcie odrabiania lekcji, czytania książek, zabawy lub chwil poświęconych na graniu na komputerze. Również nieustanne korzystanie z telefonów może przyczynić się do pojawienia się wad postawy.

Dzieciom już od małego warto wyjaśnić, co oznacza dbanie o zdrowy kręgosłup. Z pewnością pomoże to maluchom w utrzymywaniu prostej postawy ciała w każdej sytuacji.

dziecko

Fizjoterapia – skuteczny sposób korekcji wad postawy

Dbanie o prawidłową postawą ciała oznacza również regularne wizyty u fizjoterapeuty. W trakcie spotkania ze specjalistą dziecko zostanie przebadane pod kątem pojawienia się skrzywienia kręgosłupa. Dodatkowo fizjoterapeuta z pewnością wskaże kilka przydatnych ćwiczeń, które dziecko może samodzielnie lub z pomocą rodzica wykonywać w domu, aby wzmocnić kręgosłup i mięśnie brzucha.

Fizjoterapia dzieci w Gdańsku jest skierowana dla maluchów zmagających się z wadami postawy, małymi skrzywieniami, a także tych, które do tej pory nie miały żadnego z powyższych problemów. Konsultacje z fizjoterapeutą umożliwią regularne badanie kręgosłupa, co pozwoli na wykrycie ewentualnych zmian i natychmiastowe rozpoczęcie fizjoterapii.