Spacer to jeden z najbardziej pożądanych momentów dla naszych zwierząt domowych, swojego rodzaju rutyna, od której zależy ich dobre samopoczucie. Ta rutyna jest bardzo ważna szczególnie, jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami szczeniaka, ponieważ musimy nauczyć go oddawania moczu na ulicy, poza domem, jednocześnie umożliwiając mu spotkania z innymi psami i ludźmi.
Dzięki temu, ani się obejrzymy, nasz pupil pokocha spacery. Normą jest, że spacery z psem powinny odbywać się 3 razy dziennie: rano, w południe i wieczorem. Pamiętajmy, że to jest szczególny czas dla naszego psa i musi on powąchać, pobiegać, pobawić się… a nie tylko załatwić swoje sprawy i wrócić do domu.
Ważne jest, aby od małego szczeniaka obserwować, jak długo pies może nie oddawać moczu, ponieważ każdy futrzak jest inny. W ten sposób możemy mniej więcej obliczyć, jak często powinniśmy wychodzić z nimi na spacer. Najczęstsze pory spacerów, w zależności od ich potrzeb, to zazwyczaj czas po spaniu i jedzeniu.
Ile razy dziennie wychodzić ze szczeniakiem?
Kiedy pies jest jeszcze szczeniakiem, powinniśmy wyprowadzać go na spacery, aby nauczył się oddawać mocz na zewnątrz oraz wchodzić w interakcje z ludźmi oraz z innymi zwierzętami. Przed wzięciem pod swój dach szczeniaka należy więc upewnić się, że ma się wystarczająco dużo czasu i wytrwałości, by nauczyć go wszystkich zasad, także tych związanych z oddawaniem moczu.
Na samym początku, kiedy uczysz szczeniaka oddawania moczu na dworze, nie raz zdarzy się „wypadek”. Nie martw się, to normalne i zdarza się każdemu małemu psu. Dlatego ważne jest, aby na początku w miarę dobrze oszacować czas, jaki szczeniak jest w stanie wytrzymać, zanim ponownie odda mocz, ponieważ na tej podstawie będzie wiadomo, ile razy należy wyprowadzać go na spacer.
Szczenię w miarę dorastania nauczy się kontrolować swoje potrzeby. Możemy zacząć od 6-7 wyjść na dwór dziennie, a z czasem rzadsze wyjścia nie będą stanowić już dla niego problemu.
Ile razy dziennie wychodzić ze starszym psem?
Starsze psy potrzebują spacerów tak samo jak inne psy, zwłaszcza że w starszym wieku mają tendencję do wypijania dużej ilości płynów. Mimo że starszy piec nie będzie mógł wychodzić na tak długie spacery jak niegdyś i wykonywać tylu intensywnych ćwiczeń, na pewno będzie wdzięczny, że będzie mógł cieszyć się większą liczbą wspólnych wyjść, nawet jeśli będą one krótsze.
Gdzie spacerować z naszym psem?
Będzie to zależało od tego, gdzie mieszkamy: spacery w mieście i na wsi będą wyglądały zupełnie inaczej. Jednak, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, warto mieć w głowie kilka miejsc, do których można zabrać psa. W ten sposób nasze spacery dostarczą naszemu futrzakowi więcej przyjemności. Zapach ma wiele wspólnego ze stymulacją psychiczną zwierzęcia, dlatego zmiana otoczenia jest czymś przyjemnym dla naszego futrzaka, ponieważ dzięki czemu może on poznać różne zapachy. Jeśli jednak nasz pies należy do takich, które nie lubią zmian lub są bojaźliwe, najlepiej zapewnić mu jedno lub kilka bezpiecznych miejsc, w których czuje się on po prostu bezpiecznie. Czas jednego wyjścia powinien wynosić co najmniej 30 minut, a najlepiej godzinę dziennie.
Sprzątanie po czworonogach
Wychodząc na spacer z czworonogiem, powinniśmy mieć zawsze pod ręką woreczki dla psa, które są niezbędnym i koniecznym elementem wyposażenia każdego posiadacza psa. Zbieranie psich odchodów to po prostu nasz obowiązek, a także wyraz troski o sąsiadów i o czystość miejsca, w którym mieszkamy. Pamiętajmy, że oprócz kwestii estetycznych i zapachowych, psie odchody pozostawione na chodnikach czy trawnikach to po prostu bakterie.
Obopólna korzyść
Spacery to czas nie tylko dla psa, ale również dla jego szczęśliwego posiadacza. Dzięki spacerom, ich właściciele mogą nawiązać nowe relacje, wymienić się wskazówkami, a także po prostu poznać i porozmawiać. To czas, kiedy możemy zapomnieć o codziennych stresach i troskach i tak zwyczajnie… pospacerować.