Gdzie i jak szukać legalnego zatrudnienia w Polsce?

Categories Usługi

Przyjeżdżając do Polski w celach zarobkowych konieczne jest znalezienie legalnego zatrudnienia. Każdy pracodawca powinien zaproponować umowę, a także wynagrodzenie, które jest zgodne z polskimi przepisami lub wyższe. Dodatkowo legalna praca daje możliwość o staranie się o kartę pobytu tymczasowego.

Znalezienie pracy w Polsce nie jest trudne – na portalach społecznościowych i ogłoszeniowych pracodawcy nieustannie publikują nowe propozycje zatrudnienia. Niektóre są uczciwe, a część z nich ma na celu jedynie znalezienie pracownika „na czarno”. Dla obcokrajowca znacznie bezpieczniej jest szukać zatrudnienia za pośrednictwem sprawdzonej agencji pracy, która dokładnie zweryfikuje przyszłego pracodawcę, a także zajmie się wszystkimi niezbędnymi formalnościami.

Współcześnie każdy szybko może znaleźć legalną pracę w Polsce – również osoba obcego pochodzenia. Niekiedy wystarczy przejrzeć strony ogłoszeniowe i wysłać aplikację, a w innych przypadkach cała procedura jest bardziej skomplikowana. Zwłaszcza dla obcokrajowców, którzy dopiero planują przyjazd do Polski i nie posiadają jeszcze zezwolenia na pracę. W takim przypadku znalezienie legalnego zatrudnienia jest o wiele trudniejsze, ale nie niemożliwe.

Agencja pośrednictwa pracy – dlaczego warto korzystać z ich usług?

Regularna współpraca z agencją pracy to świetna propozycja dla osób, które zarówno planują przyjechać do polski w celach zarobkowych, bądź szukają innej pracy. Za pomocą pośrednika pracy znacznie łatwiej będzie podjąć pierwszą pracę, bez konieczności wcześniejszego przyjazdu do Polski. Ponadto agencja pracy współpracuje jedynie ze sprawdzonymi firmami, zatem wszystko odbywa się zgodnie z polskim prawem.

Dodatkowym plusem współpracy z agencją pracy jest fakt, że to oni zajmują się wszystkimi niezbędnymi dokumentami. Przeprowadzają rozmowy rekrutacyjne, sporządzają umowy o pracę, rozliczają pracowników z przepracowanych godzin, a także wypłacają wynagrodzenie i zajmują się sprawami urlopowymi, szkoleniami BHP. Profesjonalne agencje pracy zajmują się również wypełnieniem wszystkich formalności urzędowych, niezbędnych do tego, aby podjąć legalną pracę w Polsce i zostać na dłużej. Część spraw można załatwić dopiero po otrzymaniu zatrudnienia.

Z agencją pracy łatwiej jest również znaleźć stałe zatrudnienie czy założyć konto w banku. Pracownicy biura pośredniczącego pracy posługują się wieloma językami, więc bariera języka nie powinna być problemem dla potencjalnego kandydata na stanowisko. Dodatkowo dwujęzyczny koordynator na miejscu pracy zawsze pomoże w załatwieniu ważnych spraw z pracodawcą.

Legalizacja pobytu i zezwolenie na pracę – ważne dokumenty

W Polsce obcokrajowiec nie może podjąć pracy bez specjalnego zezwolenia. Aby je jednak otrzymać konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku do Urzędu Wojewódzkiego, a następnie znalezienie legalnej pracy. Zdobycie zezwolenia na pobyt tymczasowy oraz zezwolenia na pracę jest konieczną formalnością, którą musi dopełnić przyszły pracownik. Zatrudniając się za pośrednictwem agencji pracy, to ona odpowiada za złożenie i dopilnowanie wszystkich niezbędnych dokumentów.

Obcokrajowiec pochodzenia ukraińskiego może przebywać na terenie Polski maksymalnie 90 dni bez specjalnej zgody. Następnie musi wyjechać. W tym czasie nie może również podjąć zatrudnienia. Dlatego tak istotne jest znalezienie pracy i zdobycie wszystkich uprawnień.

Dla kogo portale ogłoszeniowe?

Spora część pracodawców zatrudniająca obcokrajowców w swoich firmach, bardzo często publikuje ogłoszenie o zatrudnieniu na specjalnie do tego przeznaczonych stronach internetowych. Kandydaci z innych krajów, podobnie jak Polacy, korzystają z nich, wysyłając w ten sposób aplikacje. Niestety – rynek pracy potrafi być bezlitosny, a pracodawcy bezwzględni. W wielu ogłoszeniach proponowana jest praca bez umowy i pewności, że wynagrodzenie zostanie kiedykolwiek wypłacone. Biorąc pod uwagę fakt, że do rozpoczęcia legalnej pracy w Polsce i zdobycia niezbędnych pozwoleń, potrzebne będą dokumenty poświadczające zatrudnienie. Warto zawczasu upewnić się, czy je otrzymamy od pracodawcy – gwarantują one również wypłatę wynagrodzenia.

Gdzie w Polsce szukać legalnej pracy?

Rynek pracy w Polsce jest otwarty na obcokrajowców, więc współcześnie nie jest im trudno znaleźć pracę. Problem pojawia się w momencie kiedy potrzebują zatrudnia jeszcze przed wyjazdem do Polski bądź stałej pracy, ponieważ starają się o zezwolenie na pobyt tymczasowy. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy doświadczonej agencji pracy.