Garaże blaszane – wady i zalety

Categories Budownictwo

Kiedy decydujemy, że potrzebujemy garażu, zastanawiamy się nad tym, jaką technologię wybrać, by go postawić. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest stawianie blaszanych garaży. Jak wszystko ma to swoje wady i zalety. Ostateczną decyzję powinniśmy podjąć biorąc je pod uwagę.

Zalety garaży blaszanych

Przede wszystkim wybudowanie garażu blaszanego jest dużo tańsze niż klasycznego, murowanego budynku. Zazwyczaj są one sprzedawane jako gotowe rozwiązanie. Nie musimy zastanawiać się nad kosztami cegły czy pustaków, tynkowania, ocieplenia, kładzenia stropów. To zasadniczo ogranicza nasze wydatki. Często kupując gotowe rozwiązanie od profesjonalnej firmy otrzymujemy gotowy, zmontowany budynek i od razu znamy budżet całej inwestycji.

Dużą korzyścią jest fakt, że nie musimy się zmagać z całą budową. Jest to niesamowita wygoda. Po naszym podwórku nie będą kręcić się murarze przez dłuższy czas. Unikniemy też bałaganu związanego z tego typu projektem. Zazwyczaj garaże blaszane są szybko montowane w wybranym miejscu.

Kolejną zaletą jest elastyczność. Jeżeli po kilku latach użytkowania stwierdzimy, że chcemy przesunąć garaż w którąś stronę będzie to dużo łatwiejsze niż w przypadku murowanego budynku. Rozmontowanie takiego obiektu jest równie łatwe jak jego montaż i nie zabiera wiele czasu. Jeżeli jeszcze nie mamy zaplanowanej całej przestrzeni na działce lepiej jest się zdecydować na takie rozwiązanie.

Często osobom kupującym garaże blaszane zależy na czasie. Może to wynikać z różnych sytuacji. Dostaliśmy nowe auto służbowe i nie chcemy go trzymać na zewnątrz lub ze względu na zmianę pracy para potrzebuje dwóch samochodów i nie chce ich garażować zimną na zewnątrz. W takich sytuacjach zależy nam na jak najszybszym rozwiązaniu problemu. Garaż blaszany możemy postawić zdecydowanie szybciej niż tradycyjny budynek z cegły.

Wady garaży blaszanych

Zazwyczaj jako największą wadę garaży blaszanych wymienia się termoregulację. Blacha latem potwornie się nagrzewa i w środku jest jak w piekarniku, zimą natomiast w ogóle nie trzyma ciepła. Jeżeli więc chcemy w garażu mieć też kącik do majsterkowania to nie będziemy w stanie w nim wytrzymać. Również samochód po wystawieniu będzie nagrzany lub wychłodzony. Wszystkie te argumenty nie są jednak do końca prawdziwe. Obecnie istnieją zaawansowane technologie izolacyjne, które rozwiązują ten problem. Taka izolacja, nie tylko pomoże nam z regulacją temperatury w budynku, ale również zmniejszy wilgotność. Wilgoć może doprowadzić do rdzewienia, z tego powodu jest to zawsze rekomendowane. Po jej zainstalowaniu budynek wolniej będzie się nagrzewał i dłużej trzymał ciepło zimą. Więc nie powinniśmy brać tej wady pod uwagę, ponieważ bardzo łatwo możemy ją rozwiązać. Co więcej izolacja może nam pomóc dodatkowo doświetlić pomieszczenie (dzięki pokryciu odbijającą światło nawierzchnią) i wyciszyć hałasy. Ma ona więc wiele zalet.

Często jesteśmy przekonani, że murowany garaż przetrwa wszystko. Natomiast konstrukcja metalowa jest bardziej narażona na działanie wiatrów, deszczu i innych warunków pogodowych. Jest to prawda. Pamiętajmy jednak, że odpowiednio postawiony garaż blaszany wytrzyma burze i wichury. Konstrukcja musi być przystosowana do naszego klimatu. Przepisy nie pozwoliłyby na postawienie budynku, który mógłby być niestabilny.

Wiele osób uważa, że największą wadą garaży blaszanych jest ich wygląd. Słysząc to określenie od razu widzą obdrapane prostokątne blaszaki, które szpecą przestrzeń. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, jednak zanim zrezygnujemy z takiego rozwiązania ze względu na jego wygląd powinniśmy sprawdzić jak obecnie prezentują się te budynki. Możemy być naprawdę zaskoczeni. Najtańsze i najprostsze są garaże z blachy ocynkowanej, ale możemy się też zdecydować na konstrukcje akrylowe lub wykonane z blachy drewnopodobnej (duży wybór wersji znaleźć można na stronie www.cgt.com.pl). Klienci wybierają różne kolory i style wykończenia. Wyglądem więc nie odstają one od innych rozwiązań.

Garaże blaszane to stosunkowo tanie i wytrzymałe rozwiązanie na zyskanie dodatkowej przestrzeni. Ich instalacja jest szybka i wygodna, a większość ich wad w porównaniu do tradycyjnych garaży możemy zniwelować wybierając sprawdzoną firmę i stosując odpowiednie technologie. Ostateczna decyzja zależy oczywiście od każdego klienta.