Frezy jako narzędzia specjalne

Categories Produkty i towary

Frezarka jest jednym z najczęściej używanych narzędzi. Stosuje się ją przede wszystkim do obróbki metali. Drewno oraz rozmaite tworzywa sztuczne również są obrabiane przez frezarki. Są to urządzenia skrawające, które cechują się ruchem obrotowym. Frez jst wyposażony w różnej wielkości ostrza. Obecnie, mamy do wyboru wiele rodzajów ostrzy oraz samych frezów, które dopasowuje się do konkretnego typu prac. Praca frezu polega między innymi na wygładzaniu zaostrzonych powierzchni. Poza tym, frezy umożliwiają wyrównanie powierzchni danego przedmiotu.
Z czego wykonywane są frezy? – Materiały, jakie stosowane są do produkcji frezów, to najczęściej stal szybkotnąca i stal kobaltowa. Często także używa się tzw. spiekanego węglika lub sproszkowaną stal. Obecnie, możemy również zakupić frez z diamentową płytką – diament zapewnia trwałość, twardość i wytrzymałość frezu i innych narzędzi. Materiały, które używane są do produkcji frezów, są dobierane do typu frezarki. Ze względu na funkcję, zastosowanie do obróbki danego tworzywa i przeznaczenie frezu, ich produkcja odbywa się zupełnie inaczej. Narzędzia specjalne jakimi są frezy, są stosowane przede wszystkim w zakładach produkcyjnych, w warsztatach i w serwisach naprawczych. Frez, służący do precyzyjnej obróbki drewna, metalu i tworzyw sztucznych, przyspiesza proces produkcji. Dodatkowo, narzędzie to znacznie usprawnia wykonywanie rozmaitych przedmiotów.

Rodzaje frezów

Narzędzie specjalne, jakim jest frezarka, może zawierać w sobie jeden rodzaj ostrzy. Mogą być one wybierane i zmieniane, w zależności od naszych potrzeb i typu obrabianego materiału. Aby wybrać właściwy frez, należy wiedzieć w jaki sposób szukać frezu i na czym się skupiać. Podział frezów dokonywany jest przede wszystkim ze względu na materiały stosowane do ich wykonania. Warto jednak dodać, że istnieje wiele rodzajów ostrzy. Wybór odpowiedniego ostrza pozwoli nam na prawidłową i estetyczną obróbkę. Ponadto, frezy dzieli się również pod względem geometrii ostrzy. Istnieje specjalna frezarka z ostrzami walcowymi, która służy do obróbki płaszczyzn. Ostrza walcowo-czołowe służą do obróbki samych płaszczyzn, lub płaszczyzn z brzegiem, lub innych, dowolnych. Dodatkowo, istnieją ostrza tarczowe, które dzielą się na:

 • Jednostronne do przecinania,
 • Trzystronne z prostymi ostrzami,
 • Trzysronne naprzemianskośne.

Poza tym, istnieją ostrza kątowe – ten rodzaj ostrzy służy do wykonywania tak zwanych rowków kątowych lub trapezowych.
Kształty frezów są bardzo rozmaite – do obróbki danego materiału, musimy jednak wybrać pasujący frez:

 • Walcowy,
 • Czołowy,
 • Tarczowy,
 • Krążkowy,
 • Trzpieniowy,
 • Kszałtowy,
 • Palcowy,
 • Ślimakowy,
 • Modułowy,
 • Kątowy.

Warto również dodac, że frezy mogą mieć kształty walcowo-czołowe, mogą służyć do gwintów, a nawet do frezowana kół zębatych. Również kształty ząbków ostrzy mogą być jednościnowe, dwuścinowe lub zataczane. Zastosowania frezów są dość liczne. Między innymi, frezy umożliwiają wygładzanie powierzchni wyżej wspomnianych tworzyw. Frezarka jest więc idealnym narzędziem, którego używa się przy produkcji mebli. Poza tym, wszelkie drewniane elementy wystroju domu, ozdoby, a nawet rzeźby, mogą zostać wygładzone dzięki użyciu odpowiedniej frezarki. Dodatkowo, frez może wyrównać powierzchnie metalowe i tworzywa sztuczne – dzięki temu mogą powstać inne maszyny, narzędzia i urządzenia lub nawet produkty kuchenne. Frez będzie również przydatny do tworzenia ogrodzeń czy instalacji. Frezarka, jako popularne narzędzie specjalne, znacznie ułatwia i usprawnia proces produkcyjny. Warto dodać, że frezy wykonuje się we frezarkach.

Polecamy Gostar Tools – firmę, która specjalizuje się we frezach i narzędziach specjalnych.