E-learning i nauka w trybie zdalnym to nie tylko opcja wprowadzona dla uczniów szkół, które zostały zamknięte podczas pandemii koronawirusa, ale też wyjątkowo popularna metoda edukacji dla dorosłych dostępna w sieci już od wielu lat. Narzędzia i technologie wykorzystywane w szkoleniach online, webinarach i różnego rodzaju kursach internetowych pozwalają na swobodną naukę z domu, bez straty na jakości w porównaniu z tradycyjnymi szkoleniami. Co więcej, nowe technologie często znacząco pogłębiają ilość wiedzy, jaka może zostać podczas szkolenia przekazana. Jakie technologie i narzędzia warto wykorzystywać w edukacji dorosłych przy nauce z domu?
Narzędzia przydatne przy nauce z domu
Nauka zdalna ma wiele zalet, ale i swoje ograniczenia. Bez bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem trzeba znaleźć inne sposoby na to, by się ze sobą komunikować, przesyłać sobie materiały czy pokazywać to, co widzimy na swoim ekranie komputera. Branża IT od wielu lat rozwija narzędzia usprawniające komunikację i wymianę informacji online, dzięki czemu powstają nowe technologie, z których korzysta edukacja dorosłych. Narzędzia do wirtualnej komunikacji takie jak Microsoft Teams, Zoom, Slack czy Webex, do przesyłania i udostępniania plików czy prowadzenia wideokonferencji pozwalają prowadzić szkolenia bez potrzeby spotykania się w czasie rzeczywistym. Czy to z perspektywy obecnych obostrzeń z powodu pandemii, braku czasu, braku możliwości dojazdu na szkolenie czy chęci korzystania z kursów międzynarodowych, e-learning oferuje znacznie więcej niż szkolenia tradycyjne.
Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w edukacji dorosłych w trybie zdalnym jest Microsoft Teams. Z jego funkcjonalności korzystają szkoły, firmy organizujące szkolenia, uniwersytety, a nawet firmy pracujące w zespołach na mniejszych lub większych projektach. Teams umożliwia aranżowanie spotkań online w trybie video i audio, przesyłanie załączników, udostępniane pulpitu, współdzielenia dokumentów i wiele więcej. Korzystającym z komunikatorów tekstowych polecamy zainteresować się także Slackiem oraz Discordem, a jako alternatywę dla Microsoft Teams – usługi Cisco Webex, Skype lub Zoom.
Szkolenia online
Podstawą edukacji dorosłych w trybie zdalnym są wszelkiego rodzaju szkolenia, kursy, wykłady i warsztaty dostępne online. Na portalach takich jak Udemy, Cursea czy The Open University można uzyskać dostęp do tysięcy różnego rodzaju szkoleń branżowych, kursów praktycznych i wykładów, z których możesz czerpać wiedzę rozwijając własne zainteresowania lub nastawiając się na rozwój kariery zawodowej. Wiele ukończonych w tym trybie kursów oferuje uzyskanie certyfikatu ukończenia, którego dodanie do CV będzie honorowane przez pracodawców i uznawane jako wartościowy dodatek do Twoich umiejętności zawodowych. Na naukę nigdy nie jest za późno, a w dobie Internetu jest ona dostępna łatwiej niż kiedykolwiek.
Wśród technologii wykorzystywanych podczas takich szkoleń trzeba wspomnieć przede wszystkim o klasycznych prezentacjach, filmach video, ankietach, testach online, a także nowszych materiałach przygotowywanych w wirtualnej rzeczywistości (VR) czy skupiających się na zadaniach interaktywnych. Kursy takie pozwalają całkowicie zanurzyć się w prezentowanej tematyce i stworzyć materiały kompleksowo zgłębiające dane zagadnienie angażując w naukę na każdym etapie szkolenia.
Zalety i wady edukacji online
Jedną z ważniejszych zalet edukacji online jest oszczędność czasu i, w przypadku wielu szkoleń czy kursów, zupełna niezależność od czasu. W przeciwieństwie do tradycyjnych szkoleń organizowanych w określonym miejscu o określonej godzinie, kursy online mogą być dostępne do pobrania, zapisane w formie materiałów do ponownego obejrzenia po zakończeniu transmisji na żywo czy przesyłane w formie plików do uczestników, którzy zapoznają się z materiałami w wolnym czasie.
E-learning wykorzystuje także wiele multimedialnych form prezentowania wiedzy. Nagrania, prezentacje, filmy, programy interaktywne – wiele z nich wykorzystanych w warunkach stacjonarnych nie miałoby już takiego efektu i nie byłoby dostępne dla ucznia także po zakończeniu szkolenia. W pewnym sensie e-learning daje więc nie tylko atrakcyjniejszą formę przekazania wiedzy, ale i dłuższy dostęp do przekazanych wiadomości. Wśród wad nauki zdalnej wymienia się przede wszystkim ograniczenie kontaktów międzyludzkich oraz problemy z samodyscypliną i motywacją do nauki w sytuacji, gdy z laptopem można pozostać w łóżku, a naukę przełożyć na dowolną godzinę w ciągu dnia. Rozpraszaczy przy edukacji online jest wiele, ale jak pokazują doświadczenia ostatnich miesięcy, wiele osób poznało i polubiło tę formę zdobywania wiedzy.