Domy, mieszkania, szeregówki – co wybrać?

Categories Budownictwo
dom-w-stanie-surowym

Chociaż w ostatnim czasie bez wątpienia królują domki parterowe z poddaszem, to ostatnio do łask wracają domy piętrowe, w szczególności z garażem. Nie ulega wątpliwości to, że na to rozwiązanie decydują się głownie osoby ceniące sobie wygodę i niepreferujące małych przestrzeni w mieszkaniu. Poza tym, bywa, że jest to jedyna opcja budowlana, a dzieje się tak w przypadku wąskich działek, na których trudno postawić porterówkę spełniającą wszystkie nasze oczekiwania.

Ciekawe budynki piętrowe z garażem

Oprócz tego, koszt budowy piętrówki wcale nie musi być ogromny, zwłaszcza gdy wybierzemy zabudowę szeregową, która niesie ze sobą spore oszczędności w stosunku do zabudowań wolnostojących. Ponadto, niejednokrotnie domy piętrowe są tańsze w budowie od parterowych o tej samej powierzchni, co jest wynikiem tego, że po prostu się wyróżniają się prostą konstrukcją.

Trzeba także powiedzieć o tym, że koszty ogrzewania mogą być również niewysokie, gdy deweloper zdecyduje się na ogrzewanie wielokondygnacyjne. A, co najważniejsze współczesne domy szeregowe nie są w niczym podobne do mieszkań z lat 70. czy 80., które posiadały płaskie dachy i mnóstwo niewykorzystanej przestrzeni. Warto podkreślić to, iż wraz z upływem lat, zmianie uległ również kolor elewacji, a dzisiaj do najmodniejszych odcieni możemy zaliczyć brązy i beże. Mile widziane są też zewnętrzne elementy dekoracyjne ze szkła lub z drewna.

budownictwo

Nie zapominamy także o tym, że domy z garażem są bardzo wygodne, w szczególności zimą, gdy nie musimy brnąć przez zaspy, aby się dostać do samochodu, zwłaszcza kiedy jest on zaparkowany daleko od szeregówki. Należy wspomnieć też o tym, że w razie potrzeby, mamy samochód zawsze pod ręką, co jest niesamowicie ważne, gdy zdarza się nam zaspać do pracy. Ponadto, pojazd, który jest garażowany nie ulega tak szybko eksploatacji jak auto parkowane na zewnątrz. Nie ulega wątpliwości to, że budynek piętrowy, może pełnić funkcję domu wielopokoleniowego, gdyż ze względu na dużą liczbę pomieszczeń, możemy mieszkać w nim później z dorosłymi dziećmi, które założyły własne rodziny i cieszyć się na co dzień wnukami.

Oczywiście, koszty utrzymania domu piętrowego są dosyć wysokie, a więc nie jest to opcja korzystna dla ludzi samotnych, za to się sprawdza w przypadku wielodzietnych rodzin, gdyż wszyscy mogą się czuć w nim swobodnie ze względu na dużą liczbę sypialni. A poza tym do dyspozycji mamy jeszcze co najmniej dwie łazienki i często dwie kuchnie.

Aranżacje wnętrz w mieszkaniach

Kiedy decydujemy się na zamieszkanie w domu szeregowym, musimy mieć na uwadze to, iż jednym z najtrudniejszych wyzwań, które stoi przed nami, jest aranżacja pomieszczeń. Oczywiście, wystrój wnętrz w dużej mierze będziemy uzależniać od powierzchni budynku, wielkości np. pokoi, mody, własnych upodobań, ale najważniejsze jest to, by nasze mieszkanie było funkcjonalne, podobało się nam i żebyśmy się dobrze w nim czuli.

Warto podkreślić to, że gdy nie mamy pomysłów co do zagospodarowania wolnej przestrzeni w domu, zawsze z pomocą mogą nam przyjść firmy, które od lat zajmują się upiększaniem mieszkań, czasami też zdarza się tak, iż dana firma deweloperska przedstawia nam swe propozycje w tym zakresie. Otóż, w przypadku niewielkich pomieszczeń, musimy pamiętać o tym, by je wizualnie powiększyć, a więc w tym celu należy pomalować ściany na jasne pastelowe kolory jak błękit.

Ponadto rezygnujemy z nadmiernych dekoracji, stawiamy na proste meble i postępujemy w myśl zasady, im mniej sprzętów we wnętrzu, tym lepiej. Nie mniej trudnym zadaniem jest wystrój dużych przestrzeni. Przede wszystkim, ważną rolę odgrywa tu układ mebli i ich kolorystka, bowiem te czynniki mają wpływ na to, czy w domu panuje przyjazna atmosfera.

Kolejną kwestią jest stylizacja pomieszczeń. Z pewnością, tradycjonaliści najczęściej stawiają na klasycznie rozwiązania i przykładowo do salonu czy sypialni wybierają rustykalne czy kolonialne meble. W ostatnim czasie też aktualny jest styl etniczny, którego podstawą często są masywne sprzęty, skóry dzikich zwierząt, koce i narzuty w cętki lub panterkę, maski, bambusowe naczynia, gliniane figurki. Godne uwagi są również stylizacje orientalne, w szczególności indyjskie, które utrzymane są w odcieniu turkusowym, złotym, miedzianym, purpurowym, błękitnym. Nie zapominamy także o pięknych poduszkach z licznymi koralikami i falbankami oraz masywnych sprzętach z drewna. Ponadto, na czasie są też nowoczesne aranżacje, w szczególności awangardowe, których podstawą jest minimalizm i chłodny wystrój wnętrz.

Jeśli chodzi o kuchnię to zazwyczaj jest ona otwarta na salon, gdyż to rozwiązanie jest bardzo praktyczne, zwłaszcza gdy często w swym domu przyjmujemy gości. W takim wypadku jej wystrój powinien idealnie współgrać ze stylem części wypoczynkowej. Natomiast w upiększaniu łazienki najważniejsze jest to, by znalazły się w niej tylko niezbędne sprzęty i kosmetyki, gdyż ich nadmiar powoduje wrażenie bałaganu.

Trzeba powiedzieć o tym, iż aranżacja wnętrz mieszkaniu odgrywa niesamowitą rolę, ponieważ  ma wpływ na nastrój panujący w pomieszczeniach i na nasze samopoczucie.

Standard wykończenia w szeregówkach

Jeszcze do niedawna domy szeregowe kojarzyły się negatywnie jako budynki poniekąd przypominające blokowiska. Obecnie, sytuacja znacznie ulegała zmianie, gdy coraz bardziej popularne szeregówki cechują się wysokim standardem wykończenia. Oczywiście, wyglądają one bardzo atrakcyjne, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz mieszkania, a co najważniejsze postawione są z najwyższej jakości materiałów i stworzone są przez najlepszych specjalistów w branży budowlanej.

Każdy się chyba zgodzi z tym, że podstawą mieszkania są fundamenty, a w przypadku domów szeregowych najczęściej wykonane są one z bloczków betonowych, które są odpowiednio izolowane w celu zabezpieczenia ich przed wilgocią. Natomiast  ściany są zwykle dwuwarstwowe i dodatkowo ocieplone styropianem, a co najważniejsze pomiędzy tymi segmentami znajduje się przegroda, która rewelacyjnie izoluje wszelkie dźwięki, dzięki czemu sąsiedzi, z którymi dzieli nas zaledwie ściana, nie będą nam utrudniać np. odpoczynku po pracy. Na szczególną uwagę zasługuje również elewacja, która wykonana jest z wielkim profesjonalizmem. Jeśli chodzi o dach, to zazwyczaj jest pokryty dachówkami ceramicznymi, w przypadku poddasza użytkowego skosy są ocieplone.

Nie ulega wątpliwości to, że domki szeregowe posiadają instalację wodną, gazową, elektryczną, kanalizacyjno-sanitarną oraz zagwarantowany dostęp do mediów, w szczególności do Internetu, bez którego większość osób nie umie się już obejść. Poza tym, najczęściej w salonie szeregówek znajduje się kominek, który doskonale się sprawdza w okresie przejściowym. Trzeba powiedzieć o tym, iż drzwi wejściowe przeważnie są drewniane, podobnie jak i okna, chociaż wyroby PCV w dalszym ciągu też są powszechne. Na uwagę zasługują także balkony, które są zabezpieczone barierkami, pięknie rzeźbionymi. Oprócz tego, wejście do domu i do garażu, wyłożone jest kostką. Ponadto cały budynek przeważnie jest ogrodzony, a brama otwierana jest na pilota, co jest niesamowicie ważne, gdy posiadamy małe dzieci.