Do czego służy katalizator ?

Categories Motoryzacja

Katalizator jest czymś, co w samochodzie jest montowane w układzie wydechowym. Element ten znajduje się w prawie każdym sprzedawanym obecnie aucie na całym świecie. Jakie są jego zadania? W jaki sposób działa reaktor katalityczny i co sprawia, że się psuje? Czy można go legalnie usunąć z samochodu i co może się stać, jeżeli to zrobisz? Co dokładnie warto jest wiedzieć na temat katalizatora umieszczonego w samochodzie?

Po co w samochodzie katalizator?

Katalizator montowany jest w samochodzie po to, aby zmniejszyć szkodliwość spalin, które są wydalane przez silnik. Każdy powinien wiedzieć, że w spalinach występuje wiele szkodliwych czynników dla środowiska. Można w nich znaleźć tlenki azotu czy tlenek węgla. Jeżeli spaliny nie byłyby oczyszczane z tych czynników, to do środowiska przedostawałoby się wiele nieczystości, które mogłyby się odbić na zdrowiu i życiu mieszkańców. Tak więc w interesie każdego powinno być jak najlepsza praca katalizatora, który wywołuje reakcje chemiczne, które doprowadzają do oczyszczania spalin z tych właśnie niebezpiecznych czynników.

Jeżeli chodzi o samą budowę katalizatora, to niezwykle istotną jego częścią, jest sonda lambda, dzięki której utrzymywany jest odpowiedni skład mieszanki paliwowo-powietrzne w trakcie występowania procesu spalania.

Co sprawia, że katalizator się psuje?

Pomimo tego, że katalizator jest niezwykle potrzebny w aucie i spełnia bardzo ważną rolę, to wielu ludzi na niego narzeka i chciałoby się go pozbyć ze względu na to, że potrafi się dość często psuć. Dlaczego ta część samochodowa się psuje? Przede wszystkim na psucie się katalizatora ma wpływ używanie auta na krótkich dystansach. Takie dystanse nie pozwalają rozgrzać się silnikowi, przez co do jego napędzania jest używana mieszanka bogata. To sprawia, że do katalizatora przedostają się resztki niespalonego paliwa, które dopiero tam się spala. Niestety taki proces sprawia, że katalizator szybko niszczeje i albo trzeba go naprawić, albo wymienić na nowy, co kosztuje całkiem sporo.

Gdzie można naprawić zepsuty katalizator?

Co zrobić zatem, gdy katalizator w samochodzie się zepsuje! Wtedy ma się dwie opcje – pierwsza z nich, to kupno nowego katalizatora, a druga, to regeneracja tego starego, który się zepsuł. Niestety kupno nowego katalizatora jest naprawdę bardzo drogie, ponieważ ta część potrafi kosztować kilka do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Mało kto może sobie pozwolić na zakup nowej części do swojego pojazdu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc regeneracja DPF starej części. Taka usługa nie jest droga i w Warszawskiej firmie PralniaDPF kosztuje zaledwie kilka procent ceny, którą dałoby się za część nową. Warto jest więc z takich usług korzystać! Zwłaszcza, że nie posiadanie katalizatora w samochodzie jest dość łatwo zauważalne gołym okiem i może doprowadzić nawet do konfiskaty auta!

Odkąd weszło w Europie prawo o ochronie środowiska, ilość wytwarzanych przez samochody spalin nie może przekraczać pewnych norm. A bez katalizatora w aucie te normy są mocno przekraczalne, przez co nie tylko można dostać duży mandat, ale także można stracić na jakiś czas auto. Dlatego też tak ważna jest regeneracja katalizatorów i czyszczenie filtrów samochodowych. Dzięki temu twój samochód będzie działał sprawnie i nie będzie dużym obciążeniem dla środowiska. A to jest bardzo ważne!