Dlaczego warto czytać dzieciom literaturę angielską?

Categories Społeczeństwo
bajki po angielsku

 

Wszyscy wiemy, że czytanie dzieciom jest bardzo ważne. Specjaliści zalecają, by poświęcić na to 20 minut dziennie, codziennie. Jakie korzyści płyną z takiego działania? I dlaczego warto wprowadzić do naszych codziennych rytuałów książeczki w języku angielskim?

Korzyści z czytania dzieciom

Maluchy odbierają świat przedstawiony w książeczkach bezkrytycznie i często naśladują swoich ulubionych bohaterów. Dzięki temu możemy wprowadzić do ich codzienności odpowiednie wzorce. Stąd nasi podopieczni czerpią również wiedzę o emocjach. Przecież ukochane postacie przeżywają przygody i odczuwają różne emocje. Dzieci w ten sposób nie tylko poznają dane uczucia i uczą się je nazywać. Czerpią stąd również wiedzę jak sobie z nimi radzić i jak je wyrażać.

Literatura rozwija wyobraźnię u starszych, ale również u młodszych czytelników. To przeciwwaga dla telewizji, gdzie wszystko podane jest na tacy. Czytanie niezależnie od wieku poprawia również pamięć.

Co ciekawe badania przeprowadzone przez amerykańską agencję wspierającą sztukę NEA wykazało, że osoby regularnie czytające lub mające styczność z książkami w dzieciństwie są bardziej aktywne, zaangażowane kulturowo i obywatelsko. Okazuje się również, że są o wiele bardziej elokwentne.

Bardzo ważne są także budowane w tym czasie więzi emocjonalne pomiędzy rodzicem a dzieckiem.

Rozwój języka

Czytanie, niezależnie od języka pomaga tworzyć tzw. słownik bierny. Uczy maluchy rozumieć słowa zanim zaczną mówić. Dzięki książeczkom w języku angielskim pociechy poznają słówka z języka obcego. Codzienne czytanie tworzy nowe połączenia między neuronami i sprawia, że maluchy więcej rozumieją i lepiej radzą sobie z takimi informacjami w przyszłości. Pamiętajmy jednak, by nie przestymulować dziecka, bo to również nie będzie mu służyć.

bajki po angielskuCzytanie rozwija zarówno umiejętności rozumienia mowy, jak i mówienia. Dzięki temu łatwiej jest przezwyciężyć dysleksje. Dzieci mające styczność z książkami od najmłodszych lat poznają litery i to co za nimi się kryje – słowa i ich znaczenie. To świetny początek nauki w przyjaznym otoczeniu. Dzięki temu pociecha będzie lepiej radzić sobie z nauką czytania oraz pisania w przedszkolu i szkole. Jeżeli będziemy czytać maluchom po angielsku będą one oswojone z różnicami pomiędzy językiem ojczystym a obcym. Bardzo to ułatwi naukę.

Czytanie w przyszłości

Nie od dziś wiadomo, że osoby, którym rodzice czytali w dzieciństwie dużo częściej sięgają po książki jako nastolatki i dorośli. Jest to więc nauka bardzo pozytywnych nawyków. Dzięki czytaniu książeczek po angielsku budujemy w naszych podopiecznych odwagę, by sięgać po literaturę w oryginale. To ułatwi naukę języków w przyszłości.

Korzyści dla rodziców

Już wspominaliśmy, że to świetny moment, by się wyciszyć, zresetować i spędzić czas z naszym maluchem. Jednak nie jest to jedyna korzyść na jaką mogą liczyć rodzice czytający dzieciom.

Czytając na głos rozwijamy nasz aparat mowy, poprawiamy naszą dykcję i modulację głosu. Codzienne czytanie, niezależnie od języka, rozwija naszą pamięć i wyobraźnię. Czytanie po angielsku ma jednak dodatkowe plusy. W książeczkach dla dzieci zazwyczaj pojawia się podstawowe słownictwo, które mogliśmy już zapomnieć. Dzięki temu je utrwalimy. Pojawiają się również słówka, których jeszcze nie znamy. Dzięki książeczkom po angielsku również siebie oswajamy z mówieniem po angielsku, słownictwem i utrwalamy wymowę. Jest to bezcenny rozwój siebie, na który młodzi rodzice mają tak mało czasu.