Deska i wiązania snowboardowe – na to zwróć uwagę

Categories Produkty i towary

Snowboard jest jedną z najpopularniejszych w ostatnich latach zimowych dyscyplin sportowych, zyskując zainteresowanie zarówno dzieci i młodzieży jak i dorosłych. Zupełnie inny niż narciarstwo klasyczne zdecydowanie zachwyca poczuciem większej swobody i wolności, ale nawet nim rządzą pewne zasady decydujące o bezpieczeństwie podczas jazdy. Najważniejsze z nich dotyczą oczywiście wyboru odpowiedniej deski i wiązań snowboardowych, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek jazdę na desce po śniegu. O czym należy pamiętać podczas wyboru deski i wiązań?

Kryteria wyboru deski snowboardowej

Jedną z podstawowych decyzji jakie należy podjąć planując swój pierwszy w życiu wyjazd na snowboard jest oczywiście wybór odpowiedniej deski snowboardowej. Choć wiele osób decyduje się na początek na wypożyczanie czy zakup deski używanej, i w ich przypadku warto znać kryteria dopasowywania deski do własnych potrzeb i możliwości. Generalne zasady, jakimi należy się tu kierować opierają się o wagę, wzrost i rozmiar stopy osoby, która ma na desce jeździć – to od nich zależała będzie szerokość deski, rozstaw wiązań, wytrzymałość czy wreszcie długość samej deski. Przed wyprawą na zakupy snowboardowe warto więc dokładnie się pomierzyć – im lepiej dopasowana deska, tym wygodniejsza i bezpieczniejsza jazda.

Wśród istotnych parametrów desek snowboardowych wymienia się dziś przede wszystkim stopień twardości deski (im twardsza, tym trudniejsza w prowadzeniu ale też bardziej precyzyjna i szybsza), kształt deski oraz jej specyficzną budowę – każdy styl jazdy będzie wymagał nieco inaczej zaostrzonej czy nasmarowanej deski. Początkującym poleca się zwykle deski miękkie lub all mountain, które jeżdżą nieco wolniej ale za to pozwalają swobodnie uczyć się podstawowych manewrów na desce. Snowboardy z kategorii Freestyle, zbudowane w systemie Twin Tip (ze środkiem ciężkości zlokalizowanym centralnie na środku deski) sprzyjają przede wszystkim jeździe szybkiej, wyczynowej. Można spotkać wśród nich zarówno deski twarde jak i miękkie, choć z pewnością nie będą one najlepszym wyborem na pierwszą przygodę z deską.

Kwestią, o jakiej należy tu pamiętać jest jakość wykonania – deska powinna być solidna nawet dla początkującego – słabe wykonanie i nietrwałe materiały stwarzają więcej zagrożenia i nie są warte zaoszczędzonych na nich pieniędzy.

Jak dobierać wiązania snowboardowe?

Bezpieczeństwo i wygoda podczas jazdy na snowboardzie to nie tylko kwestia dobrze dobranej deski, ale też przede wszystkim odpowiednich wiązań. To właśnie one przesądzają o swobodnym poruszaniu się w trakcie jazdy oraz bezpieczeństwie nawet w momencie upadku. Ich zadaniem jest solidne spinanie buta z deską i zapobieganie wypinaniu się stopy w trakcie jazdy, ale też uwalnianie buta z zapięcia w momentach zagrożenia i upadku, gdzie każde połączenie nóg z deską może oznaczać znacznie trudniejsze złamania i uszkodzenia ciała.

Dobór odpowiednich wiązań snowboardowych to nie tylko kwestia komfortu ale także bezpieczeństwa. Najlepsze wiązania znajdziecie na stronie Zyg Zak

Aby właściwie dobrać wiązania snowboardowe należy wpierw poznać wszystkie systemy dostępne w tej kategorii w sprzedaży. Najbardziej podstawowymi wiązaniami są strap-in, zapinane pasami, które dziś odchodzą już powoli do lamusa. Znacznie popularniejsze są natomiast systemy step-in, które umożliwiają łatwe wpięcie i wypięcie buta podczas akrobacji czy w razie upadku. Ciekawym rozwiązaniem dla bardziej zaawansowanych są też wiązania hybrydowe oraz platformowe, choć te ostatnie spotykane są raczej sporadycznie. Po wyborze systemu przyszedł czas na decyzję o flexie wiązania. Ten powinien być jak najbardziej zbliżony do twardości deski, a więc po raz kolejny niższy dla początkujących i wyższy dla doświadczonych snowboardzistów.

Podczas wyboru wiązań snowboardowych warto zwrócić jednak uwagę także na szerokość rozstawienia wiązań oraz kąt ich nachylenia – ten pierwszy dopasowuje się zwykle na podstawie wzrostu osoby na desce, natomiast kąt nachylenia to już kwestia bardzo indywidualna. Standardowym ustawieniem tego ostatniego jest +/- 15 stopni.

Zarówno wybór wiązań snowboardowych jak i samej deski warto oprzeć o znane i rozpoznawalne marki snowboardowe. Część z nich, w tym niezwykle popularna marka Burton posiada własny system wiązań i nie jest kompatybilna z wieloma uniwersalnymi wiązaniami, przez co warto skupić się przy zakupach na tym, by wszystko do siebie pasowało. I pamiętaj – rozmiar deski i odpowiednie do stylu jazdy i doświadczenia wiązania są ważniejsze, niż kolor czy wygląd całego zestawu. Najważniejsza jest jakość sprzętu i jego poprawne ustawienie!