Czym zajmuje się poradnia leczenia otyłości?

Categories Zdrowie
Otyłość

Otyłość jest chorobą XXI wieku i coraz większy odsetek ludzi cierpi z jej powodów. Nadmierne, przekraczające potrzeby zgromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie powoduje wiele postępujących niekorzystnych skutków dla zdrowia. Osoby zmagające się z nadmiarem kilogramów koniecznie powinny podjąć walkę o uzyskanie prawidłowej masy ciała. Aby móc osiągnąć widoczne i odczuwalne efekty już w krótkim czasie warto zgłosić się do poradni leczenia otyłość.

 

Z jakich usług można skorzystać w poradni leczenia otyłości?

W poradni leczenia otyłości możemy skorzystać z pomocy lekarzy, fizjoterapeutów oraz innych specjalistów, którzy zagwarantują uzyskanie efektów już w niedługim czasie. Leczenie otyłości u dorosłych wymaga analizy badań, stworzenia wywiadu żywieniowego przez dietetyków, przebadanie przemiany materii i składu organizmu oraz ustalenia programu leczenia. Kluczowe jest również dobranie odpowiedniej diety dla pacjenta dzięki której będzie mógł on czuć się dobrze, pełen sił i jednocześnie tracić na wadze. W poradni leczenia otyłości każdy zainteresowany uzyska wszelkie informacje na temat żywienia oraz dostanie wsparcie w firmie materiałów pomocniczych. Zazwyczaj wizyty odbywają się raz w miesiącu, a po uzyskaniu prawidłowej masy ciała każdy otrzymuje dietę normalizującą.

Z usług poradni leczenie otyłości skorzystać również mogą dzieci. Utrzymanie prawidłowej masy ciała dziecka zapewnia harmonijny rozwój oraz zapobiega pojawieniu się chorób w późniejszym wieku. Kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych jest niezbędnym elementem, dzięki którym dziecko usystematyzuje swoją wiedzę i w okresie dorastania oraz dorosłości będzie świadomie dokonywało wyborów żywieniowych.

Poradnie leczenia otyłości oferują również pomoc fizjoterapeutów, którzy prowadzą indywidualne aktywne terapie odchudzające. Ich celem jest nie tylko redukcja masy ciała, ale również zapobiegnięcie wystąpienia efektu jojo, poprawa samopoczucia, zwiększenie przemiany materii, poprawienie profilu lipidowego krwi, nadanie sylwetce lekkości i energicznego wyrazu, a także uregulowanie ciśnienia tętniczego krwi. Dzięki indywidualnie wyznaczonym celom, każda otyła osoba wie że może osiągnąć dany cel co sprawia, że nie występuje poczucie frustracji czy zniechęcenia.

Obniżenie masy ciała wiąże się bezpośrednio z odciążeniem stawów, kości oraz mięśnie. U wielu otyłych osób występują bóle kręgosłupa czy stawów, dlatego tak ważne jest aby odpowiednio zadbać o wyeliminowanie przyczyn dyskomfortu – informuje KCM Clinic. Niekiedy konieczne jest dodatkowe podjęcie leczenia stanów zapalnych, procesów zwyrodnieniowych czy uszkodzeń związanych z urazami. Pomoc ortopedy także jest dostępna w poradniach leczenia otyłości. Pacjenci mogą skorzystać zarówno z pomocy w przypadku występujących dolegliwości lub profilaktycznie zbadać stan swoich stawów.

Częstym problemem osób zmagających się z otyłością są problemy układu sercowo-naczyniowego. Nadciśnienie, miażdżyca czy niekorzystny profil lipidowy krwi grozi poważnymi powikłaniami takimi jak zawał serca czy udar mózgu. Wdrożenie odpowiedniego leczenie gwarantuje poprawę stanu zdrowia, a w trakcie tracenia masy ciała bardzo często możliwe jest całkowite wykluczenie przepisanych początkowo leków, gdyż dochodzi do samoistnego powrotu do homeostazy całego organizmu.

Bardzo istotnym elementem w trakcie leczenia otyłości jest wsparcie psychologów. Wiele osób w związku ze swoją wagą  zmaga się z niską samooceną. Pomoc specjalisty umożliwia lepsze kontrolowanie własnych emocji oraz wygranie ze swoimi słabościami. Wprowadzenie do umysłu harmonii powoduje, że wielu otyłym osobom znacznie łatwiej jest zapanować nad niezdrowymi nawykami.

 

Dlaczego samodzielna walka z otyłością może nie być skuteczna?

Zrobienie pierwszego kroku w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej rozpoczyna cały długotrwały proces dochodzenia do zdrowia i odpowiedniej wagi. Mimo, że wiele otyłych osób pragnie zrzucić wagę i móc cieszyć się lepszą jakością życia, podjęcie pierwszych kroków w tym kierunku jest niezwykle trudne. Sztab specjalistów zarówno dietetyków, fizjoterapeutów, ortopedów czy kardiologów zapewni lepszy start i jednocześnie zagwarantuje stałą kontrolę stanu zdrowia. Obecność i wkład pracy lekarzy dodatkowo motywuje do pracy nad sobą i nad swoimi niezdrowymi nawykami żywieniowymi.

Pomoc skierowana z poradni leczenia otyłości może okazać się wyjątkowo ważna zwłaszcza w przypadku dzieci, które już od najmłodszych lat powinny uczyć się zdrowych nawyków żywieniowych. Profesjonalne podejście zagwarantuje osiągnięcie sukcesu w walce z otyłością zarówno w przypadku dorosłych jak i najmłodszych.