Czym powinny cechować się włókniny filtracyjne

Categories BHP, Maszyny i urządzenia, Motoryzacja
stolarka

Włókniny filtracyjne to materiał, który jest niezwykle ważny podczas produkcji materiałów służących do filtrowania powietrza w układach klimatyzacji, ale także zakładach pracy gdzie dochodzi do wysokiego stężenia pyłów np. podczas malowania proszkowego. Materiał, z którego wykonywane są filtry cechuje się wysoką odpornością na zanieczyszczenia oraz odpowiednim poziomem ich przechwytywania przy zachowaniu dużej przepustowości przepływu powietrza.

Budowa włókniny filtracyjnej

Włóknina filtracyjna zbudowana jest z całkowicie nierozerwalnych włókien poliestrowych, które połączone są ze sobą metodą „spawania” termicznego pozwalającego na łączenie kilku warstw materiału na raz. Warto dodać na wstępie, że włókniny pozbawione są całkowicie niebezpiecznego dla środowiska oraz zdrowia człowieka silikonu. Materiał ten produkowany jest w różnych klasach chłonności w zależności od techniki wykonania oraz grubości materiału. Najczęstszą grubością jaką posiadają popularne maty wykonane z włókniny filtrującej jest przedział od 10 do 25mm. Wiadome jest, że im grubsza włóknina tym wydajność filtracji powietrza będzie większa. Jest to wyrób, który wytwarzany jest z różnego rodzaju surowców. Na rynku można spotkać włókniny wykorzystywane podczas produkcji obuwia, odzieży, samochodów czy nawet elektroniki i art. medycznych. Warto wiedzieć, że włókniny mogą być wykorzystywane także do zapobiegania wysychaniu ziemi.lakiernictwo

Gdzie wykorzystuje się włókninę filtracyjną?

Taki materiał wykorzystywany jest do produkcji wszelkiego rodzaju filtrów, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej montuje się je w instalacjach klimatyzacji bądź wentylacji budynków. Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane są filtry wstępne wykonane z grubej włókniny, która pozwala przechwycić większość zanieczyszczeń powietrza zachowując dużą jego przepustowość. Dobrym rozwiązaniem jest stosowania kilku rodzajów filtrów wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Dzięki temu można mieć pewność, że oczyszczanie powietrza przebiega w sposób prawidłowy. Włókniny filtracyjne często są także wykorzystywane w lakierniach proszkowych gdzie stężenie pyłów utrzymuje się często na bardzo wysokim poziomie. W lakierniach najczęściej stosuje się maty Paint Stop. W branży samochodowej filtry wykonane z włókniny także znajdują zastosowanie nie tylko w celu oczyszczania powietrza przedostającego się do kabiny, ale także jako filtry silnikowe.

Włókniny filtracyjne a przepisy

Obowiązujące w kraju przepisy związane z BHP mówią jasno, że stosowanie filtrów opartych na profesjonalnych włókninach jest obowiązkowe w budynkach ogólnego użytku publicznego, wszelkich systemach wentylacji i klimatyzacji oraz zakładach pracy, w których występują znaczne zanieczyszczenia powietrza, które mogą prowadzić do narażenia zdrowia i życia pracowników. Okazuje się, że włókniny filtrujące są niezwykle innowacyjnym materiałem, który może być wykorzystywany niemalże w każdej branży i dziedzinie życia człowieka. Bez tego typu produktu mogłoby się okazać, że oczyszczanie powietrza byłoby znacznie utrudnione bądź nawet niemożliwe, ponieważ większość zanieczyszczeń przedostawała by się do wszelkich systemów wentylacji. Zastosowanie włókniny o odpowiedniej klasie pochłaniania zanieczyszczeń i przepustowości powietrza pozwala na zachowanie prawidłowych warunków w danym miejscu. Powszechnie wiadomo, że czyste powietrze to lepsze samopoczucie człowieka oraz czystsze środowisko. W dzisiejszych czasach gdzie dużą rolę odgrywa ekologia warto decydować się na wykorzystanie włókniny filtrującej, ponieważ jest ona wykonana z materiałów przyjaznych środowisku bez zawarcia zbędnych dodatków silikonu. Włóknina filtrująca jest to materiał, który pozostanie z człowiekiem z pewnością przez wiele, wiele lat dopóki stanowi realne i skuteczne rozwiązanie w walce z zanieczyszczeniami, które występują w powietrzu otaczającym wszystko dookoła. Należy jednak wybierać tylko i wyłącznie produkty, które pochodzą od renomowanych producentów i produkowane są z zachowaniem wszelkich norm.