Co zrobić w przypadku zalania mieszkania?

Categories Usługi
sprzątanie po zalaniu

Kapryśna pogoda może nas bardzo zaskoczyć. Jednego dnia będziemy cieszyć się piękną pogodą by następnego oglądać długą ulewę. Obfite opady deszczu mogą mieć katastrofalne skutki. Chodzi o wszelkie podtopienia piwnic i niższych kondygnacji domów czy budynków gospodarczych. W naprawdę kryzysowych sytuacjach dochodzi do zalań całych domów. Mamy szczęście, jeżeli po opadach i szybkiej interwencji odpowiednich służb nasz budynek nie ucierpiał nieodwracalnie. Jednakże należy pamiętać, że pomieszczenia po zalaniu muszą zostać odpowiednio posprzątane i poddane dezynfekcji.

Pierwsze kroki

W przypadku zalania wodami powodziowymi nie należy ich wypompowywać do momentu aż opadnie poziom wód gruntowych. Gdy woda została odpompowana przychodzi czas na gruntowne sprzątanie. Jest wiele firm świadczących profesjonalne usługi w tym zakresie.

Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie zalanych pomieszczeń. W jego skład wchodzi utylizacja wszystkich zniszczonych sprzętów, których nie da się już uratować. Część lub też wszystkie rzeczy możemy wynieść na własną rękę, rozmontować i przygotować do wywozu. Jeżeli nie mamy do tego głowy, możemy pozostawić to zadanie pracownikom wynajętej firmy.

Kolejnym etapem sprzątania jest usunięcie resztek zabrudzeń naniesionych przez wodę. Należy do nich szlam, ścieki, resztki wody. W tym celu stosuje się mycie za pomocą myjek ciśnieniowych. Wszystkie te czynności stanowią przygotowanie do kolejnych etapów sprzątania, ich dokładne przeprowadzenie wpływa na dalsze prace.

Dezynfekcja pomieszczeń

Bsprzątanie po zalaniuy zalane pomieszczenia nadawały się jeszcze do użytku konieczne jest ich dokładne osuszenie i dezynfekcja. Firma zajmująca się czyszczeniem po zalaniach ma takie usługi w swojej ofercie. Dezynfekcja może być przeprowadzana na różne sposoby. Jednym z nich jest termiczne odkażanie zabrudzonych powierzchni. Najczęstszą metodą jest rozprowadzenie w pomieszczeniach nietoksycznego środka dezynfekującego. Następnie po czasie
wskazanym przez producenta preparat zostaje zmyty za pomocą urządzenia ciśnieniowego. Po tym następuje zebranie resztek wody. Ostatnim etapem dezynfekcji jest pozostawienie uporządkowanych pomieszczeń do wyschnięcia. Bardzo ważny jest dostęp świeżego powietrza, tylko wtedy pomieszczenia wyschną prawidłowo. Jeżeli wyczyszczone przestrzenie nie mają bezpośredniego dopływu powietrza można zaopatrzyć się w urządzenia suszące.

Pomoc w trudnej sprawie

Podtopienia czy zalania budynków nie zdarzają się bardzo często i oby tak pozostało. Jeżeli jednak przytrafi nam się takie nieszczęście szybkość działania jest bardzo ważna. Kidy tylko będzie to możliwe musimy zabrać się do sprzątania. Pomogą nam w tym profesjonaliści. Dysponują sprzętem niezbędnym w tego typu zadaniach. Dokonają czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń, które były zalane. Przeprowadzą nas przez wszystkie etapy sprzątania Dzięki temu doprowadzone do ładu pomieszczenia nadal będą nadawały się do użytku.