Co wabi pluskwy?

Categories Usługi
pluskwy

Nietypowe ślady ugryzień na ciele mogą świadczyć o tym, że w naszym domu zalęgły się pluskwy. Te małe, pozornie niewidoczne pasożyty, są niezwykle trudne do wytępienia. Rozmnażają się bardzo szybko, dlatego też rzadko kiedy udaje się ich pozbyć domowymi, nieinwazyjnymi sposobami.

Pluskwa uwielbia chować się w miejscach trudnodostępnych. Jako pasożyty, są one bardzo aktywne w nocy, kiedy wszyscy domownicy i zwierzęta śpią, a one mogą wyjść ze swojej kryjówki. Niekiedy zamieszkują one wąskie przestrzenie łóżka, kanapy, ale znaleźć je można również w listwach przypodłogowych czy nawet ramach obrazów.

Co sprawia, że pluskwy w ogóle pojawiają się w mieszkaniu? Jak szybko i skutecznie pozbyć się pluskiew?

Co wpływa na pojawienie się pluskiew w domu?

Pluskwy domowe, określane również jako łóżkowe ze względu na częste miejsce ich zamieszkania to pasożyty, które pożywiają się ludzką i zwierzęcą krwią. Zazwyczaj trudno jest ustalić skąd właściwie je przynieśliśmy. Pluskwy można wnieść do domu ze sklepu meblowego, z torbą z zakupami spożywczymi, a nawet na ubraniu jeśli byliśmy w odwiedzinach u osób, które z takim problemem się zmagają.

Trudno dokładnie przewidzieć, co wabi pluskwy. Najczęściej jednak osoby, które zmagały się z obecnością pasożytów wskazują, iż pluskwy uwielbiają żyć w używanych meblach – zwłaszcza starych, uznawanych za retro. Dlatego jeśli planujemy zakup mebli, warto dokładnie sprawdzić czy w drewnie lub płycie nie znajduje się gniazdo pluskiew. Dla pewności należy zdezynfekować meble zanim trafią do naszego domu.

Pluskwy często przynosimy do domu jeśli nocujemy poza swoim mieszkaniem. Niekiedy w pokojach hotelowych czy nawet w mieszkaniach bliskich znajomych czy rodziny, pojawiły się pluskwy. Wystarczy, że do domu wniesiemy tylko jedną, a ryzykujemy, że w krótkim czasie pojawi się ich więcej. To co przyciąga pluskwy to człowiek – żywiciel pasożytów.

Zdarza się, że w starym budownictwie pluskwy pojawiają się w mieszkaniu w ramach prezentu od sąsiada. Te małe pasożyty bez problemu przemieszczają pomiędzy lokalami w budynku, dlatego jeśli podejrzewamy, że obecność pluskiew jest ściśle związana z sąsiedztwem – konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań.

Jak zapobiegać pluskwom w domu?

Pojawienie się pluskiew w domu jest niespodziewane. Najczęściej o obecności pluskiew wiemy po licznych ranach i ugryzieniach. Z racji tego, że pluskwy są najbardziej aktywne w nocy, rano na skórze można zaobserwować ślady po ich nocnym ucztowaniu.

Nie ma żadnego skutecznego sposobu na to, aby zapobiec pojawieniu się pluskwom w domu. Można oczywiście dokładnie weryfikować swoje ubranie czy rzeczy osobiste po powrocie z podróży lub nie kupować używanych mebli i innego wyposażenia mieszkania. Na obecność pluskiew nie mamy większego wpływu. Należy jednak pamiętać o tym, że szybka reakcja po zobaczeniu pluskwy lub ugryzienia to najlepszy sposób do tego, aby skutecznie się ich z domu pozbyć.

Pluskwy w mieszkaniu – jak się ich skutecznie pozbyć?

Samodzielne tępienie pluskiew jest niezwykle trudnym zadaniem i rzadko kończy się powodzeniem. Domowe sposoby na eliminację tych małych pasożytów są niewystarczające przy tempie, w jakim się rozmnażają. Fakt, że samica znosi aż 12 jaj dziennie, a pasożyty mogą żyć nawet do 70 dni bez pożywienia sprawia, iż w domu możemy mieć ich dziesiątki.

dezynsekcja

Skuteczne tępienie pluskiew powinno odbywać się jedynie we współpracy ze specjalistyczną firmą, która posiada doświadczenie w dezynfekcji pluskwy. Usunięcie pluskiew przez profesjonalistów posiadających do tego odpowiedni sprzęt oraz środki, to jedyna możliwość jeśli znaleźliśmy w domu pasożyty.

Fachowcy zajmujący się tępieniem pluskiew nie tylko posiadają odpowiedni do tego sprzęt, ale również kombinezony, dzięki którym insekty nie są przenoszone do innych pomieszczeń. W zależności od wybranej metody likwidacji pluskiew, może się ona odbywać poprzez:

  • oprysk chemiczny,
  • opylenie siedliska pluskiew środkami pylistymi,
  • zastosowanie technologii zamgławiania termicznego i ultraniskoobjętościwej,
  • odymianie świecami ze środkiem chemicznym (najczęściej insektycydem).

Profesjonalne likwidowanie pluskiew polega również na odpowiednim zabezpieczeniu mieszkaniu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ponownego pojawienia się problemu.