Co powinieneś wiedzieć przed zrobieniem pierwszego tatuażu?

Categories Usługi
tatuaż

Zawsze przed nowymi wyzwaniami pojawia się sporo wątpliwości, które mogą budzić niepokój. Nie inaczej jest w przypadku pierwszego tatuażu.

Decyzja o jego wykonaniu jest niezwykle poważna, gdyż raz wykonany wzór zostaje na całe życie. Jego usunięcie może znów okazać się w najlepszym wypadku bardzo trudne, kosztowne i bolesne. Warto zatem dokładnie przemyśleć tę decyzję i znaleźć informacje, które pozwolą rozwiać wszystkie wątpliwości i dokonać właściwego, świadomego wyboru.

Niepokoje przed pierwszym tatuażem

Wykonanie pierwszego tatuażu w życiu łączy ze sobą wiele skrajnych emocji począwszy od ekscytacji, poprzez niepewność, aż na strachu kończąc. Etap ekscytacji jest czymś normalnym, w końcu tatuaż odmieni wygląd na zawsze i będzie sposobem wyrażania siebie.

Niepewność natomiast może wiązać się z odpowiednim wyborem stylu, wzoru i samego artysty, który go wykona. Strach najczęściej wynika z lęku przed bólem, w końcu jest to ingerencja w skórę, która będzie trochę boleć.

Wszystkie wątpliwe kwestie warto przedyskutować z innymi, może bardziej doświadczonymi w tej dziedzinie osobami. Dzięki radom i szczerym odpowiedziom wszystkie pojawiające się lęki i wątpliwości można bardzo szybko rozwiać.

Czym są style tatuowania?

Osoby decydujące się na tatuaż muszą poznać terminy związane z tą dziedziną. Jednym z nich jest styl tatuowania, który jak sama nazwa wskazuje jest zbiorem wspólnych, charakterystycznych cech w tatuażach. Styli tatuowania jest bardzo dużo, i co rusz pojawiają się nowe, gdyż jest to bardzo prężnie rozwijająca się gałąź sztuki. Warto wymienić kilka najbardziej popularnych:

  1. styl realistyczny – mający na celu jak najwierniejsze odwzorowanie szczegółów tatuażu, dzięki możliwościom jakie oferuje jest to jeden z najpopularniejszych stylów,
  2. styl minimalistyczny – pozwala na wykonanie wzorów w niewielkiej skali, często o geometrycznych kształtach,
  3. styl orientalny – jeden z pierwszych tatuaży artystycznych, tworzy się w nim fantazyjne wzory, które cechują się bogactwem rysunku,
  4. styl plemienny – posiadający długą historię, związany jest z tradycjami plemiennymi. Często jest on duży i kojarzony z nietuzinkowym szkicem.

Styli tatuowania jest jednak zdecydowanie więcej. Warto je dokładnie poznać zanim wykona się dziarę. Jest to bardzo ważne, gdyż wybierając dany styl niejako nakreśla się ogólny zarys przyszłego tatuażu. Konieczne jest także wybranie tatuatora, który specjalizuje się w stylu, który najbardziej nam odpowiada.

Jeśli jednak zależy na konkretnym artyście tatuażu, trzeba poznać wcześniej jego technikę, zdolności, kursy i wcześniejsze realizacje. Doświadczony pracownik, będzie wiedział jaki style dobrać do wymarzonego wzoru, i jeśli sam nie będzie posiadał doświadczenia w danej technice, na pewno pokieruje do kogoś, kto spełni marzenie o pięknym wzorze na ciele.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu tatuażu w konkretnym studiu, trzeba przyjrzeć się zarówno osobie, która ma go wykonywać, jak i samemu salonowi. Artysta powinien cierpliwie odpowiadać na pytania, zadawanie ich pozwala także zweryfikować poziom wiedzy tatuatora. A samo studio powinno być czyste i zadbane. Higiena i czystość są gwarancją bezpieczeństwa. Używanie sterylnych narzędzi i dokładne sprzątanie salonu daje poczucie, że trafiło się w dobre ręce.

Czy tatuaż boli?

Wykonanie dziary bez wątpienia będzie powodować dyskomfort i ból. Wszystko jednak zależy od lokalizacji tatuażu oraz artysty, który go wykonuje, a także od indywidualnego progu odczuwania bólu. Jest kilka miejsc, na których wykonanie tatuażu będzie wyjątkowo bolesne, są to między innymi: pachwiny, genitalia, piersi, łokcie, powieki, skóra wzdłuż kręgosłupa czy stopy. Miejsca, które zazwyczaj chroni się przed zewnętrznymi czynnikami są bardziej wrażliwa, i skóra jest tam bardziej delikatna.

Kluczowy jest także rozmiar samego tatuażu, od którego zależy m.in. czas trwania całego zabiegu. Osoby decydujące się na mały tatuaż we wrocławskim studiu Guru Tattoo mogą liczyć się na pewno z dużo mniejszym bólem niż ci, wybierające rozległe grafiki.

studio tatuażu

Ile trwa tatuowanie i jak wygląda leczenie?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi co do czasu wykonania tatuażu. Wszystko zależy od złożoności, wielkości i poziomu komplikacji wzoru, a także od umiejętności tatuatora. Należy jednak przyjąć, że im większy, i bardziej skomplikowany tatuaż, tym dłużej potrwa zabieg.

Sam proces gojenia również zależy od indywidualnych właściwości skóry. Może on trwać nawet kilka tygodni. Leczenie na pewno przyspieszy stosowanie się do poleceń otrzymanych od tatuażysty. Dbanie o higienę, zmienianie opatrunków, nawilżanie, odpoczynek fizyczny i unikanie używek to podstawowe zasady, które przyspieszają proces gojenia się skóry.