Co może oznaczać wirusa w komputerze?

Categories Komputery
mężczyźni przy komputerze

Antywirusy, nie wchodzenie na podejrzane strony internetowe, nie zapisywanie haseł do swoich kont na komputerze, nie odpowiadanie i nie otwieranie podejrzanych maili. Można robić to wszystko, a mimo to, wirus może się pojawić w komputerze. Jakie są oznaki tego, że komputer został zaatakowany przez wirusa? I jaka jest możliwość, by tego wirusa się pozbyć? Nikt przecież nie chce mieć takich niespodzianek na swoim sprzęcie!

Jakie są oznaki, że komputer jest zawirusowany?

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest szybkość działania komputera. Jeżeli ten pracuje wolno, znacznie wolniej niż dotychczas, to niestety istnieje spora szansa na to, że został on zainfekowany przez wirusa, który teraz pobiera wszelkie zasoby systemowe. Oprócz tego dowodem na to, że twój komputer może mieć wirusa, są wyskakujące okienka, które reklamują takie rzeczy, jak strony pornograficzne, kamerki erotyczne czy gry. Oczywiście jest to dowód tylko wtedy, gdy te rzeczy pojawiają się na komputerze, nawet wtedy, gdy nie są one wyszukiwane.
Trzeba zatem uważać, co instaluje się na komputerze. Niektórzy użytkownicy, chcąc chronić swój sprzęt, pobiera różnego rodzaju oprogramowania antywirusowe, które tak naprawdę nie jest antywirusem, a oprogramowaniem rogueware. Taka aplikacja może właśnie sprawić, że na komputerze będą się wyświetlać różnego rodzaju okienka, prowadzące do zainfekowanych stron.
Czasami dzieje się tak, że ze względu na wirus, komputer nie jest w stanie połączyć się z Internetem. Jeżeli tak się dzieje, to najpierw należy oczywiście sprawdzić wszystkie wtyczki oraz kable. Może się zdarzyć bowiem tak, że to właśnie wtyczki lub kable są uszkodzone, jeżeli jednak wszystkie są dobrze podłączone i w odpowiednim miejscu, a komputer nadal nie odbiera sygnału Internetu, to znak, że może znajdować się na nim wirus.

kobieta przy komputerze

Co jeszcze jest oznaką wirusa na komputerze?

Warto wiedzieć, że współczesne wirusy są już naprawdę zaawansowane i w momencie, w którym znajdą się na komputerze, są w stanie wyłączyć nawet działanie antywirusa. Jeżeli więc twój antywirus w jakiś sposób zniknął z komputera, to istnieje podejrzenie, że właśnie całkiem wyrafinowany wirus go wyłączył.
Także wtedy, gdy nie jesteś w stanie włączyć pewnych aplikacji, może mieć związek z posiadaniem wirusa na komputerze. Jeżeli żadna z aplikacji Microsoft Office nie chce się włączyć, lub przy włączaniu wyświetla się informacja o błędach, to wtedy należy dokładnie przeskanować swój komputer lub odnieść go do serwisu, gdzie zostanie przeskanowany przez profesjonalistów.
Oczywiście, to nie są wszystkie oznaki zawirusowania komputera. Jeżeli ten nagle zaczyna wysyłać komunikaty w języku, którego nie znasz, to jest wielkie prawdopodobieństwo, że jest to sprawka właśnie wirusa. Także wtedy, gdy na twoim komputerze zaczynają pojawiać się programy, których nie instalowałeś, lub wtedy gdy pliki, które miałeś, gdzieś zniknęły. Oczywiście, najbardziej prawdopodobne jest też to, że komputer oszaleje (kursor myszki sam się będzie przesuwać, zaczną się zmieniać kolory), jeżeli znajdzie się na nim wirus.
Warto dbać o komputer
Dlatego właśnie warto jest dbać o swój komputer i regularnie skanować go pod kątem wykrywania wirusów. Należy także unikać miejsc niebezpiecznych, które mogą być zainfekowane i zawsze mieć działający antywirus. To wszystko powinno zwiększyć poczucie bezpieczeństwa.