Chirurgia jednego dnia – nowoczesne podejście do medycyny

Categories Zdrowie
chirurg

Coraz częściej zabiegi chirurgiczne są przeprowadzane w ciągu jednego dnia, a następnie pacjenci są wypuszczani do domu. Nowoczesna medycyna umożliwiła bezpieczne przeprowadzanie zabiegów nieinwazyjnych, po których nie jest konieczny pobyt w szpitalu lub stały nadzór lekarza prowadzącego. Chirurgia jednego dnia zyskuje w ostatnich latach na coraz większej popularności i wiele klinik medycznych proponuje tego typu zabiegi swoim pacjentom. 

Obecnie operacje nie kojarzą się już z długotrwałym pobytem w szpitalu oraz przygotowaniami po stronie pacjenta. Współcześnie technologie wykorzystywane w medycynie są na tyle zaawansowane, iż pacjenci po skomplikowanych zabiegach mogą jeszcze tego samego dnia wrócić do domu i dochodzić do siebie w domowym zaciszu. Do przeprowadzania tego typu operacji przydaje się fotel chirurgii jednego dnia. 

Czym dokładnie jest chirurgia jednego dnia? 

Rozwój medycyny pozwala na przeprowadzanie coraz większej ilości zabiegów w sposób mało inwazyjny. Dzięki temu możliwe jest przyjmowanie pacjentów w trybie ambulatoryjnym, bez konieczności kierowania ich na dłuższy pobyt w szpitalu. 

Chirurgia jednego dnia, to, jak sama nazwa wskazuje, możliwości wykonania zabiegu u pacjenta w sposób małoinwazyjny w ciągu 24 godzin. W większości przypadków pacjenci, którzy poddają się typu operacji i zabiegów, mogą opuścić placówkę medyczną jeszcze tego samego dnia i rozpocząć rekonwalescencję w warunkach domowych. Nie oznacza to jednak, że po zakończonym zabiegu są całkowicie pozbawieni opieki lekarskiej – wręcz przeciwnie. Pacjenci chirurgii jednego dnia są zobowiązani do stosowania się do zaleceń lekarzy oraz stawiania się na wizyty kontrolne w wyznaczonych przez specjalistę dniach. 

Chirurgia jednego dnia jako nowoczesne podejście do medycyny? 

Zarówno technologie, sprzęt medyczny oraz wiedza sprawia, że większość zabiegów, które mogą pomóc w wyzdrowieniu pacjenta bądź ułatwienia mu codziennego funkcjonowania, przeprowadza się jednego dnia. Spora część zabiegów, które jeszcze kilka lat temu wymagały wykonania operacji w warunkach szpitalnych, dzisiaj jest przeprowadzana metodą laparoskopową lub laserową w gabinetach lekarskich. W przypadku takich zabiegów, są one nieinwazyjne i bezbolesne, a sam proces rekonwalescencji – znacznie bardziej komfortowy. 

Najczęściej w ramach chirurgii jednego dnia przeprowadza się zabiegi z zakresu ginekologii, urologii oraz ortopedii – również ortopedii dziecięcej. Wykorzystanie nowoczesnego sprzętu medycznego to spore udogodnienie zarówno dla pacjenta, jak i lekarza prowadzącego. 

Zalety chirurgii jednego dnia 

Chirurgia jednego dnia oprócz krótkiego czasu wykonania zabiegu chirurgicznego, to również szereg innych zalet. Z tego też powodu coraz więcej klinik medycznych decyduje się na zakup odpowiedniego sprzętu, wyposażenia gabinetów lekarskich i zatrudnienia wykwalifikowanej kadry lekarskiej, aby zaoferować swoim pacjentom tego typu metody leczenia. 

Do zalet chirurgii jednego dnia należy zaliczyć przede wszystkim brak konieczności pobytu w szpitalu na czas przeprowadzania zabiegu. Pacjent po konsultacji z lekarzem prowadzącym przychodzi na wyznaczoną godzinę, poddaje się zabiegowi i jeśli nie doszło do żadnych komplikacji, może jeszcze tego samego dnia wrócić do domu. Oprócz tego w przypadku chirurgii jednego dnia wszystkie zabiegi są bezbolesne i po ich przeprowadzeniu pacjenci w krótkim czasie mogą wrócić do wykonywania swoich obowiązków. 

chirurg

Na zabiegi w ramach chirurgii jednego dnia nie trzeba również czekać przez wiele miesięcy. Krótki czas jaki jest przeznaczony na wykonanie jednego zabiegu sprawia, że dana placówka medyczna może przyjąć większą ilość pacjentów. 

Wyposażenia gabinetu medycznego w chirurgii jednego dnia 

Gabinety lekarskie, w których przeprowadzane są zabiegi z zakresu chirurgii jednego dnia, musza być odpowiednio wyposażone. Przede wszystkim w gabinecie powinien znaleźć się fotel chirurgii jednego dnia, na której pacjent będzie mógł swobodnie się położyć i w komfortowych oraz bezpiecznych warunkach poddać zabiegowi. 

Fotele chirurgii jednego dnia są projektowane tak, aby bez względu na rodzaj zabiegu, lekarz mógł przeprowadzić całą procedurę nieinwazyjnie i bezboleśnie. Dodatkowo fotele zabiegowe w gabinetach chirurgii jednego dnia są uzupełnione w takie elementy jak stolik na narzędzia chirurgiczne oraz uchwyty na kroplówkę, które dodatkowo wspomagają pracę lekarza. Tego typu fotele zabiegowe są także projektowane z myślą o pacjentach i ich wygodzie.